A.İ.B.Ü. Rektörü Prof. Dr. Yaşar AKBIYIK:"Barınma sorununu çözemeyen gelsin"

A.İ.B.Ü. Rektörü Prof. Dr. Yaşar AKBIYIK:"Barınma sorununu çözemeyen gelsin"

Öğrencilerin karşılaştıkları her türlü soruna karşı asla duyarsız kalmadıklarını ifade eden AİBÜ Rektörü Prof.Dr. Yaşar Akbıyık, öğrenciler ile diyaloglarının çok iyi olduğunu belirterek; "Hiçbir öğrencimizi kaderleri ile başbaşa

Öğrencilerin karşılaştıkları her türlü soruna karşı asla duyarsız kalmadıklarını ifade eden AİBÜ Rektörü Prof.Dr. Yaşar Akbıyık, öğrenciler ile diyaloglarının çok iyi olduğunu belirterek; "Hiçbir öğrencimizi kaderleri ile başbaşa bırakmayız. En son yurttaki boş mekanları değerlendirip 100 kişilik yurt haline getirdik. Barınma sorunlarını çözemeyenler bize başvursunlar. Mutlaka çözüm üretiriz" dedi.

Kiraların yüksekliğinden ve yurtların yetersizliğinden dolayı öğrencilerin barınma sıkıntısı çektiklerinin doğru olduğunu, fakat kalacak yer bulamadıkları için kayıt dondurma şeklinde bir taleple karşılaşmadıklarını ifade eden AİBÜ Rektörü Prof.Dr. Yaşar Akbıyık; "Biz hiçbir zaman öğrencilerimizi kaderleri ile başbaşa bırakmadık. Her zaman öğrencilerimiz ile diyaloglarımız çok iyi oldu. Bir konu hakkında problemleri olduğunu ifade eden her öğrencimizin sorunlarını çözmek için elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle barınma sorunu olan öğrenciler için Valilik, Belediye ve Kredi Yurtlar Kurumu ile ortaklaşa çalışmalar yapıyoruz" dedi.

100 KİŞİLİK YURT

Kayıt dondurma talebinin Bolu’daki değil Akçakoca’daki fakültelerden geldiğini vurgulayan Akbıyık; "Sorununu dile getiren her öğrencimizle mutlaka ilgilenir ve çözüm yolları ararız. En son olarak yurttaki boş mekanları değerlendirerek 100 kişilik yurt haline getirdik" dedi.

Prof. Dr. Yaşar Akbıyık; "Yurttaki boş yerleri hizmete soktuk. Çok da iyi oldu. Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerine ayırmıştık bu 100 kişilik yurdu. Onlar dolduramadı. Biz de lisans öğrencilerine de verdi. Bundan da anlaşılacağı üzere sorunlara mutlaka çözüm bulma yolundayız" şeklinde konuştu.

500 KİŞİLİK YURT BİTMEK ÜZERE

Şehir kampüsündeki 500 kişilik yurdun bitmek üzere olduğunu ifade eden AİBÜ Rektörü Prof.Dr. Yaşar Akbıyık; "Şehir kampüsünde yapımı devam eden yurdun sorumluları Kredi Yurtlar Kurumudur. En son 1-2 ay içinde biteceği ifade edilmişti. 500 kişilik yurdun en kısa sürede hizmete girmesi demek, bu yıl sorunun çözülmesi demektir" dedi.

1000 KİŞİLİK YURDA ÖDENEK YOK

Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencilerinin her geçen yıl arttığını ifade eden Akbıyık; "1000 kişilik yurdun ne zaman biteceği konusunda kesin bir tarih yok. Şu anda ödenek yok. 1000 kişilik yurdun kaba inşaatı bitmişti. Ödenek ayrılırsa kısa sürede biter ve bu da barınma sorununda büyük bir rahatlama sağlar. Çünkü biz sürekli büyüyen bir üniversiteyiz. Öğrencilerimizin her yıl yeni ihtiyaçları ortaya çıkıyor. Tabi en başta da barınma sorunu" dedi.

YALNIZ ÖĞRENCİLER DEĞİL ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ DE EV BULAMIYOR

Bolu’da konut ihtiyacının karşılanması için mutlaka yatırım yapılması gerektiğine dikkat çeken Akbıyık; "Yalnızca öğrencilerimiz değil öğretim görevlilerimiz de ev sıkıntısı çekiyorlar. Talep edilen kira bedelleri neredeyse maaşlarının yarısını geçiyor. Lojmanlarımız dolmuş vaziyette. Şu anda sosyal tesislerimiz tam bir otel gibi. Yani Bolu’da yaşanan ev sıkıntısına en kısa sürede kalıcı çözümler gerekiyor. Bu da ancak yatırım ile olur" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.