AB-Dünya Ticaret Örgütü ve Türkiye Tarımı -1-

            26.05.2005

Kendi düşüncelerimizle başbaşa kaldığımızda, kendi yaşamımızdan daha güzeli yoktur duygusu hep ağır basar. Belki de bu duygu bizi araştırmaktan uzaklaştırır. Yeniliklere ilgiyi azaltır. Olanıyla idare etmeye ve durağan bir yaşam içinde hapsolmamıza neden olur. Toplum içinde komşu ne yapıyor merakı; insanları araştırmaya yönelten tek neden olmalı.

Avrupa Birliği’ne girme hareketliliği de toplumda bu kadar ilgi uyandırıyorsa, yediden yetmişe tüm insanlarımızın odalarına giren iletişim teknolojilerinde görüntülenen dünya insanının, nasıl bir yaşam içinde olduğunu görmekten geçiyor olmalı.

Çağımızda insanlar, kendi düşüncelerinin esiri değil. Birbirimizi izleme mahremiyeti yok. Görüntüyü engelleyen duvarlar yok. Dünya toplumunun belli bölümü yenilikler peşinde koşarken, mutluluğu, modern yaşamı aramanın yanında, hakimiyeti de düşünüyor. Toplumun belli dölümü de, koşanların peşinden yürümeye çalışıyor. Geri kalmışlık içinde olanları koşturabilmek, o toplumları belli standartlar içinde en azından kendine yeterli hale getirebilmek için, yerli yabancı birçok toplum örgütleri oluşturup, birlikler kurup, komşuların aynı düzeyde yaşam koşullarına kavuşmaları sağlanmaya çalışılıyor.

İşte bizim gözümüzdeki Avrupa ve bu Avrupa’ya girmek için çabalarımız. Hemen herkesin aklında olan modern yaşam insan haklarına saygı, aranılan herşeyin bulunup, rahatça elde edileceği bir ortam. Modern teknolojik gelişmelerden yararlanma, pırıl pırıl bir çevre sokak ve caddeler, hak ve hukukun zayi olmadığı bir ortam.

Avrupa’nın her tarafında serbestçe dolaşım, sanayide tarımda onların seviyesine erişim ve daha mutluluğumuz için aklımıza ne geliyorsa onlara kavuşmak düşüncesi...

AB denildiğinde gerçek böyle mi? Bir ortaklık anlaşmasında ortaklı meydana getiren üyelerden neler istenir? Nasıl bir davranış beklenir? Ortaya konacak mala varlığı ne olmalıdır? İnsanlarının kültürleri ve davranış özellikleri nasıl olmalıdır? Sonuçta Avrupalının hazırladığı konfeksiyon kalıplarına uygun beden ölçüleri nedir, nasıl olması gerekir?

Bütün bunların madde madde sözleşmelerde yerini alması gerekir ve de alır. İşte bu süreçte toplumu yönetenler, doğruları eğrileri ayrıştırır. Sivil toplum örgütleri de olayları inceden inceye mercek altına alır, tabanını bilgilendirir.

Bu bağlamda Ziraat Mühendisleri Odası tarım konusundaki gelişmeleri aktarıp, bilgilendirmek üzere Bolu’daydı.

Bu yazı toplam 666 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.