AB-Dünya Ticaret Örgütü ve Türkiye Tarımı -3-

            30.05.2005

Son dönemlerde devlet vatandaş ilişkisini düzenleyen yasalarda, devletler arası yapılan anlaşmalarda, halkı ilgilendiren konularda, bireylerin değişimlere yönelik gelişmeleri, yenilikleri takip etmesi bir hayli zor. İşletmeler kendi alanlarına ait konuları hukukçuları kanlıyla takip etme şansını bulurken halkı bilgilendiren, kurumlarda Odalar, Vakıflar, Dernekler oluyor.

İşte bunlardan birisi TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası. Avrupa Birliğine girebilme sürecinde karşılıklı anlaşmalar çerçevesinde odalarına bağlı olan üyeleri için ne getiriyor, ne götürüyor? Taban buna nasıl hazır olması konusunda bilgilendirmeler yapıyor. Ne garip ki bu bilgilendirmelerde mutfağın içinde olan üreticiden çok meraklı birkaç tüketici ve bürokrat bulunuyor.

İşte TMMBO Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Sn. Gökhan Günaydın'ın bu konuda söyledikleri.

-Tarım çok önemli ancak aynı önemde konuşulmayan sektör. Tarım zor bir konu. AB'ye katılım müzakeresi, hızlı giden trene kazasız atlamak demek.

-Türkiye'de ortalama olarak yutdaşın bilmediği AB'yi acayip şekilde istediği görülüyor. Türkiye'de yurtdaşın önemli sorunları var, bu sorunlardan kurtulmanın reçetesini AB'de görüyor. Acaba düşündüğü gibi mi olacak?

-Türkiye'de nüfusun büyük çoğunluğu köyde kırsal kesimde yaşıyor. Köylünün tarım sektöründeki işi gittikçe bozuluyor. IMF mevcut destekleme fiyatlarını dünya fiyatlarına indirgeyerek gübre ve mazotda desteğini azaltıyor. Ekonomi büyürken tarım küçülüyor. Tarım küçülürken tarımsal faaliyette bulunan aile sayısı da azalıyor. Arazi mülküyetinin dağılımında adaletsizlikler var. Hayvansal üretimde geriye gidiş var. Süt Üretimi tekelleşmekde.-Dünya süt günü kutlamaları yapılıyor. Dünya insanı kişi başına yüz litre süt üretirken Türkiye'de bu oran çok düşük.-Üreticiden ucuz alınan süt 4-4,5 katı bir fiyatla tüketiciye yansıyor. Bunun için de sokak sütçüsünün sağlıksız ve kontrolsüz sütü tercih ediliyor. Tahıla , yaz bitkilerine, pancara oldukça yüklü paralar ödüyoruz. Dışa satımda Fındık, Tütün, İncir gibi ürünlerde çok uluslu şirketlerin taşeronu konumuna geliyoruz.-

Avrupa Birliği bize ne vaad ediyor? -AB ortaklarına ait politikada sürekli üreticiyi teşvik vardır. Yunanistan'ın, İrlanda'nın kaderi değişti. Türkiye AB'den akacak fonlarla kendini düzlüğe çıkaramaz. Bu fonlar artık kesilecektir. -Avrupa çevresel bir büyüme hızı gösteriyor. - Avrupa tarım alanlarının %10'nu boş bırakan üreticisine pirim veriyor. -AB'nin yaptığı dış satım fazlalaşacak. üyelik önündeki sektörün korunması için hazırlıklı olunması gerek. -Aday ülke üyelik yükümlülüklerinin tümünü yüklenebilir konumda değilse işi zor. 15 yılda tarımda 1-2 milyon insanımızı devre dışı bırakmışız. Son olarak 5 milyon insanı daha kaybetmeliymişiz. Peki bu insanlar büyük kentlerin varoşlarına mı gidecekler? Gümrük vergileri %100'ün altına çekilmek isteniyor. İç piyasalarda dengeleri boz deniyor. Artık maliyeti düşen bir verimli üretmenin içine girmemiz gerekiyor. Türkiye Tarımına 10 milyar dolar aktarılması gerekiyor. Yetki ve görevler Tarım Köyişleri Bakanlığında toplanmalı. -Kısa orta ve uzun vade planlamalarıyla tarım alanları sulamaya açılmalı. Hallerin kaldırılması olayını destekliyoruz. Hal esnafı üreticinin boğazını sıkmakta. Hiç kimsenin meslek karlılığı içinde olmaması gerekiyor. Otomotiv sektöründe teknolojik katkı nedir? AB sürecinde Kanatlı sektörün geleceği AB'nin çok üzerindedir. Sektörde hormon kullanılmamakta. Antibiyotik kullanılmamaktadır. Birkaç ay içinde AB'ye kanatlı satışı başlayacaktır. Bu olumlu gelişmedir.

Soru:AB'ye girmeden Gümrük birliğine girmek ne kadar doğrudur? İşlenmiş tarım ürünleri tahıl, şeker, süt gümrük birliği içindedir.

Bu durum AB'nin işine gelir. Aleyhimizde bir sonuç doğuruyor.

Bir panelin sonucunda not alabildiklerimi sizlerle paylaşmaya çalıştım. Konunun içinde olanlar daha geniş kapsamlı araştırma yapmalı.

Bu yazı toplam 823 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.