AB Sürecinde Türk Tarımı ve Sözleşmeli Üretim -1-

            21.03.2005

Uzun süren bir kış uykusunun mahmurluğunu, üzerimizden attığımızı gösteren güzellikler yaşanıyor gibi şu sıralar. Silkinip, kendimize gelebilmek için, komşusunun yaptıklarını görmek gibi, Avrupa’nın sert esen rüzgarının soğukluğunu yüzümüzde hissedebilmemiz gerekiyormuş gibi. Hani şu bana dokunmayan yılan hikayesinin aldırmazlığı, aymazlığı gibi, kendi halimizde, kendi içimizde devinimsiz duruyorken, yılanın zehirli olduğunu anlamaya başlamış olmak, belki de panzehirini hazırlamak için, tetikleyici olacak.

Toplumun genel kültürü dikkate alındığında, bireyin lehinde veya aleyhinde olan gelişmelerden haberdar olması imkanı yok. Aslında bize özgü bir davranış, ne çıkan yasaların ne de, yapılan anlaşmaların, satır aralarında yazılı olanları pek önemsemeyiz. Çoğu zaman, bizi ilgilendiren ,konu başlıklarıdır. İşte Avrupa Birliği’ne girme sürecindeki sevincimiz. Anlaşma metinlerinde ne var, ne yok! Sanayide, tarımda, turizmde, insan haklarında kazancımız, kaybımız ne olacak, gerçek anlamda kaç bilenimiz var? Toplumun büyük bir kesimindeki beklenti; iş alanları açılacak. Avrupa’nın her yerinde çalışma olanakları sağlanacak. Serbest dolaşım hakkıyla, Avrupalının yaşadığı modern hayattan nasiplenecek. Cüzdanlar dolacak, yeni bir güneş doğacak. Bu güneş belki bereket saçacak, belki de yakıp kavuracak.

Son dönemlerde adından sıkça söz edilen "sivil toplum örgütlerinin" böylesi karmaşık durumlarda, tabanı oluşturan üyelerini bilgilendirme görevi gibi ciddi sorumlulukları vardır. İşte şu sıralarda, bu sorumluluğunu yerine getiren sivil kuruluşların hareketliliğini görüyoruz. Bu durum, gerçekten güzel ve sevindirici.

İşte bu aktivitelerden birisi, 11 Mart 2005 tarihinde yapılan AB sürecinde Türk Tarımı ve Sözleşmeli Üretim Uygulamaları Paneli. Sponsorluğunu Sn. Şerafettin Erbayram’ın yaptığı TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası ve Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün organizesindeki panel, saat 13:30’da başlayıp, saat 19:30’da bitti. İlgi bir hayli fazlaydı.

Panelistler: Prof. Dr. Vahap Katkat-Uludağ Ünv. Ziraat Fak. Dekanı-Oturum Bşk. Gökhan Günaydın-TMMOB ZMO Başkanı. Konusu: AB sürecinde Türkiye Tarımı.

Prof. Dr. Ali Eryılmaz-Türkiye Ziraat Odaları Birliği Danışma Kurulu Üyesi. Konusu: Türk Tarımının Üretici Boyutu-Sözleşmeli Üreticilik.

Dr. Hüseyin Velioğlu. TKB/ TÜGEM Genel Müd. Konusu: Sözleşmeli Üretimin Yasal Çerçevesi.

Doç. Dr. Emine Olhan. Ank. Ünv. Ziraat Fak. Konusu: Avrupa Birliği’nde Sözleşmeli Üretim.

Şerafettin Erbayram. Bolu Kalite Yem. Bolca Hindi Genel Koordinatörü. Konusu: Bolu’da Sözleşmeli Tarımsal Üretim Uygulamaları.

Yrd. Doç. Dr. Bahadır Aydın İ.B.Ü. İ.T.İ.B. Fak. Konusu: Sözleşmeli Üretim Modelinde Alternatif Uygulama önerileri.

Ali Ekber Yıldırım. Dünya Gazetesi.

Konusu: Tarım Sektöründeki Gelişmelerin Gazeteci Gözüyle Değerlendirilmesi.

Bu panele kendi temposunda maraton koşan Tarım Sektörümüz, AB sürecinde gördüklerinden ve gelişmelerden etkilenmiş olmalı ki, 100 metre koşma bilinciyle Avrupa kulvarında yerini almaya çalışıyor. Umudumuz o ki, iyi bir dereceyle ipi göğüsleriz.

Bu yazı toplam 1041 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.