AB Sürecinde Türk Tarımı ve Sözleşmeli Üretim -2-

            22.03.2005

Böylesine önemli bir konuda ev sahipliği görevini üstlenen Ziraat Odası Başkanı, Belediye Başkanı ve Valimiz’in de kısa mesajları olmalıydı. İşte konuşmalardan kısa pasajlar:

Gökhan Günaydın (TMMOB ZMO Başkanı):

- Avrupa’da tarım sektörünün çok önemli konumda olduğunu, şuanda sorunlarımızın saptanmasının önemini ve tarım sektöründeki yolculuğumuzun gelecekte çok önemli olacağına işaret ederek, katılımcılara hoşgeldiniz dedi.

Alaaddin Yılmaz (Bolu Belediye Başkanı):

- En sıkıntılı konularımızdan biri de tarım. Arazi dağılımı bizde 1-2 dönüm, Avrupa’da dönümlerle ifade ediliyor. Nüfusumuz az, kendi kendimize yeterken derdimiz yoktu. Bolu, hayvancılıkta da önemli yer tutuyor. Bu aradaki önemli sorunumuz; çevre ve sağlık.

Ali Serindağ (Bolu Valisi):

- Tarımla ilgili konulardaki çalışmaları gördükçe mutlu oluyorum, kutlarım. Mal-kişi-hizmet ve sanayi kadar, tarımın da Avrupa Birliği’ne uyumlu hale getirilmesi önemli ve sevindirici.

Sözleşmeli üretim çiftçinin pazarlama sorununu ortadan kaldıran bir uygulamadır. Kanatlı sektörün, alt birimlere yaygınlaştırılması için önemli bir yol.

Vahap Katkat (Uludağ Ünv. Ziraat Fak. Dekanı-Oturum Başkanı):

- Avrupa Birliği tarımı ile Türkiye tarımı arasında farklılıklar var. Tarımsal faaliyetler ticari fonksiyon kazanmalı. Ürün işleme, üretim sanayi ilişkisi yoğunluk kazanmalı. Avrupa tarımında % 89 gıda tarımı yapılıyor, bunun % 90’ı sözleşmeli.

Gökhan Günaydın (TMMOB ZMO Başkanı):

-Avrupa Birliği’nde, tarım nereden nereye geldi, nereye gidiyor bilinmesi gerek. Avrupa 25 üyeli toplulukla şimdi birlik haline geldi. Avrupa’da ortalama işsizlik % 8, bizde ise, % 11’ler civarında. İşsizlik yüksek öğretimde. Çoğunluğu Ziraat Mühendisi. 100.000 genç işsizimiz var. Avrupa Birliği’nde tarım desteklenmekte. Onların politikaları, kendi dışındaki ülkelere maliyeti pahalı da olsa, tarım ürününü ucuza ihraç edip, bağımlı hale getirmek. 130 dolara maliyeti olan un, 25 dolara ihraç ediliyor. Dünyada adeta, sübvansiyorlar savaşı yaşanıyor. Artık AB, tarım politikalarında bilinen eski fonlarını ayırmayacak. AB’den gelecek fonlardan yararlanırız beklentisi yanlıştır. AB, ortak piyasa düzenlemesine daha çok para ayırıyor. AB’nin dış satıma ayırdığı para, 8 milyon Euro’dur. Bize, katıldığımızda meyve, fındık, bakliyat, koyun eti gibi rekabet şansı olan ürünler dışında, ülkemizin işi zor. Kişiler serbest dolaşım, yapısal politikalar, tarım müzakereleri dışında tutulacak. Özel statülü üyelik hazırlığı var. Bu durumda herkes, fotoğrafı net olarak çekmek zorunda. Tarım dört yılda üç kez küçültülmüştür. Fotoğrafı beğenmiyorsak, bunu düşünmek durumundayız. Üzerimizden silindir gibi geçecek bir sistem hazırlığı var. Türkiye’de tarıma ayrılan ödenek hala çok az, payın artırılması için mücadele gerek. Böyle giderse, 2020 yılında tarım sektörü de yok olacaktır.

Ali Eryılmaz (Prof. Dr. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Danışma Kurulu Üyesi):

- Bu toplantıyı, tarımın problemlerinin bütün kesimler tarafından tartışıldığı bir dönemin başlangıcı olarak görüyorum. Tarıma bütçe katkılarının artırılması yeterli değildir. Özel sektör bu alana teknoloji getirmeyecekse, tarım nasıl kalkınacaktır. Sözleşmeli tarım 1800’lü yıllar sonrasında, Batı’da gündeme gelmiş 1940’lı yıllarda yayılmaya başlamıştır. Sözleşmeli tarım üreticiye, tüketiciye, sanayiciye, belli kolaylıklar ve kazançlar sağlıyor. Üretim planlaması yapma zorunluluğu vardır. Yasal ve kurumsal alt yapının oluşturulması gerek. Kooperatif ve Birlikler biraraya gelmeli. Yasal altyapı oluşturulmalıdır.

Bu yazı toplam 841 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.