ABANT GÖLÜNÜN GELECEĞİ!

     Abant gölünün doğal güzelliği ve benzersiz özellikleriyle bütün dünyaca tanınır. Bir benzeri olmayan bu dünya harikası gölümüz, küresel ısınmanın etkileriyle gelecek günlerde gölü besleyen su kaynaklarının azalması nedeniyle etkilenebilir mi? Bana göre şu andaki görünümüyle bile küresel ısınmanın etkilerini görüyoruz. Abant gölünün eski halini bilenler, gölün ne kadar küçüldüğünü bariz şekilde fark edebiliyorlar. Abant gölü çevresindeki sazlık alanlar, her geçen sene bir önceki seneye göre büyümeye ve göle doğru ilerlemeye devam ediyor.

     Abant gölünü besleyen su kaynaklarının debileri ile bir çalışma olup olmadığını bu güne kadar öğrenecek bir kaynak bulamadık. Abant gölüne dışarıdan akarak besleyen su kaynaklarının taşıdığı kirliği önlemek için, gölün çevresine atık su kolektör hattı yapıldığını biliyoruz. Buda demektir ki atık suları taşıyan borular kullanılmaya başlanıldığında göle girecek su miktarında epeyce azalma olacak fakat buna karşılık gölün kirlenmesi de azalacaktır. Abant gölünün içindeki su kaynağının geçmiş senelere göre azalıp azalmadığının dışarıdan izlenerek tahmin edilmesi ne kadar doğru olur bilemiyorum.

     Abant gölünün derinliklerinde ağır metal ve türlü atıkların yaptığı aşırı kirlilik olduğu ilgililerin geçmişte yaptığı açıklamalardan anlaşılıyor. Abant gölünde dip kirliliğini önleme ile herhangi bir çalışmanın yapıldığını bu güne kadar duymadık. Abant gölünü besleyen su kaynaklarından gelen su miktarının azalmasıyla kirliliğin artmasından endişe ediyoruz. Küresel ısınma nedeniyle, Abant gölündeki buharlaşmanın da artacağı muhakkak olduğuna göre, bazı tedbirler alınması gerekmez mi?

     Doğa cenneti Abant gölüne nasıl geldiği bir türlü izah edilemeyen, Hollanda sarısı olarak bilinen sazan balıklarının aşırı bir şekilde çoğalmalarından sonra, bu balıkların Abant alabalıklarının nesline zarar verdiği fark edildiğinden, bu sazan türünün imha edilmeleri için çalışmalar yapıldığı ilgililerce açıklanmıştır. Bir iş yapılmadan önce, yapılacak işin niteliği hakkında araştırma yapılması ve sonucuna göre karar verilmesi uygun olmaz mıydı? İyi inceleme ve araştırma yapılmadan yapılan işlerin ceremesinin devlet tarafından karşılanmasına devam edildiği sürece ve hatalı yapılan işlerin hesabı yapanlara sorulmadığı müddetçe bu durumun düzelmesini beklemek çok iyimserlik olur herhalde?      

     Doğanın kaybolan değerlerin geri gelişinin çok zor ve uzun uğraşılar istediğini hepimiz biliyoruz. Bir ağacın kesim boyuna gelmesinin en az iki insan ömrü kadar zaman gerektirdiğini bildiğimiz halde, orman yapımıza gereken özeni göstermekten kaçınırız. Küresel ısınmaya birde biz insanların orman ve doğayı katletme hırsımız eklenince doğal kaynaklar nasıl dayansın. Dünya’da bir benzeri olmayan ve herkesin görmek için can attığı Abant gölü ihmallerin kurbanı olursa bunun sorumluları kimler olur acaba?

      Bir sonraki yazıda buluşmak üzere, hoşça kalın. 

Bu yazı toplam 2808 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar