Abant İzzet Baysal Üniversitesi Araştırma ve Geliştirme Vakfı

            08.04.2004

03.04.2004 tarihinde İzzet Baysal Üniversitesi’nin Araştırma ve Geliştirme Vakfı’nın Olağan Genel Kurul Toplantısı, Üniversitenin Kültür Merkezi Pembe Salonu’nda yapıldı.

Üye katılımı bundan öncekilerden farksızdı. Bir yandan Üniversite ile Bolu insanının kucaklaşmasını istiyor, bir yandan da hayırların efsane ismi olan rahmetle andığımız Sn. İzzet Baysal isminin dalga dalga yayılmasına neden olacak araştırma ve gelişmelerin ne olduğunu merak etmeyecek, bu tür toplantılara gereken katılımı sağlayamayacaksınız anlamak mümkün değil.

Üniversite bünyesinde kurulan Araştırma ve Geliştirme Vakfı’nın kuruluşunda halkın, İzzet Baysal Vakfı’nın ve Üniversite Rektörünün gösterdiği temsilcilerden oluşan bir kurucular kurulu var.

Yeni Dernek ve Vakıflarla ilgili yasaya göre, yönetimin oluşturulması yeniden gündeme gelecek şekilde vakıf senedinde bir kısım düzenlemeler yapılacak. Her ne tür değişiklik yapılırsa yapılsın, üniversite öğretim görevlileri ile halkın bütünleşmesi esnasında dikkat edilecektir.

Vakıf bünyesi içinde 5 milyar sermayeli bir ÜNİVER A.Ş.adıyla iktisadi işletme kurulmuş ve Tıp Fakültesi Hastane Kafeteryası-Erkek ve kız öğrenci yurtları-Eğitim ve Fen Edebiyat Fakülteleri, Kafeteryaları kurulmuştur. Bu kafeteryalardan elde edilecek gelirle çeşitli hizmetler satın alınacak öğretim görevlilerinin bilimsel çalışmalarına hız verilecektir. Yönetim Kurulu’nun 2004 yılı çalışma programında:

1-Üniversitenin yurtiçi ve yurtdışında tanıtılmasında Akademik destek faaliyetlerinin 2004 yılında da sürdürüleceği,

2- Öğretim elemanlarının bilimsel çalışmalarına, katılacakları bilimsel toplantılara, hazırlayacakları kitap-dergi-sanatsal çalışmalara teşvik devam edecektir.

3- Üniversitede eğitim kalitesinin artırılması amacıyla yeni uygulama atölyeleri- laboratuvarlar-eğitim malzemeleri alınmasına destek verilecektir.

4- Üniversitenin sosyal-kültürel ve sportif faaliyetlerin oluşmasına destek verilecektir.

5- İzzet Baysal Mezarı ve Botanik Bahçesinin düzenlenmesine hız verilmesi için çalışmalara başlanacağı görüşlerinde yoğunlaştığı görüldü.

Toplantının divan başkanlığını yapan Rektörümüz Prof.Dr.Sn.Yaşar Akbıyık, kantinlerde üretilen hizmetin bundan böyle üniversiteye yakışır biçimde, hijyenik koşullara uygun bir şekilde devam etmesini sağladıklarını ifade ederek, üniversite çalışmalarına yönelik gelişmeler hakkında bilgilendirme yaptı.

Bu yazı toplam 903 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.