Mustafa Nuri Gürsoy

Mustafa Nuri Gürsoy

Abant Tabiat Parkı ve prestij

Uzunca bir süredir, Abant Tabiat Parkı ile ilgili olarak; kapı giriş, büfe, çadır alan gelirlerinin, çevre temizlik işlerinin nasıl, ne şekilde ve kimler tarafından yapılacağı tartışılıyor.

İhale edilmesi, İl Özel İdaresi tarafından yeniden işletilmesi, Boluspor ve/veya Bolu Belediyesi’ne devredilmesi gibi görüşler kamuoyu önünde, yanında, ötesinde konuşularak muhataplarını arıyor.

Bu minval üzerinde gelişen gündem; geçtiğimiz aylarda İl Genel Meclis Başkanlığı’na verilen önerge ile birlikte, gerek medya gerekse kamuoyu nezdinde bir kez daha tartışmalarını beraberinde getirdi.

İl Genel Meclisimize önerge veren arkadaşlar, Abant Tabiat Parkı giriş ücretlerinin ve işletme hakkının yeniden Özel İdare’ye aktarılmasını resmi olarak gündeme taşımış oldular.

1998 yılından 2007 yılına kadar Orman Bakanlığı, işletme hakkını Bolu İl Özel İdaresi’ne vermiş, ancak sözleşme 2003 yılı sonlarında iptal edilmiştir.

2004 yılından bu güne kadar Milli Parklar, işletme hakkını kendisi kullanmış ve vecibelerini de yerine getirmiştir.

Önergenin İl Genel Meclisimize sunulması, görüş ve önerilere açılması, ardından komisyona havale edilmesi sırasındaki süreç, çok düzgün ve şeffaf bir şekilde seyrini tamamlamıştır.

Bu anlamda her zaman olduğu üzere, gerek İl Genel Meclisi Başkanımız gerekse üye arkadaşlarımız her türlü teşekkür ve takdiri hak etmişlerdir.

Abant Tabiat Parkı’nın işletme hakkının yeniden kazanılmasının, Bolu İl Genel Meclisi’nin bir prestiji olarak görülmesi gerektiğini ifade etmiş ve gerekirse tüm komisyonların bu konuda kapsamlı bir çalışma yapması konusunda önerimi başkanlığımıza sunmuştum.

Sonuç olarak dahil olduğum Milli Eğitim Komisyonu, Meclis Başkanımızın teklifi ile bu konuda kapsamlı bir çalışma yaparak ilgili raporunu İl Genel Meclis Başkanlığı’na teslim etmiştir.

Ancak, yapılan çalışmaların sadece tarafımızdan tanzim edilen raporlar olarak sınırlı kaldığını düşünmek mümkün olamaz. Daha akademik bilgi aktarımları, istişareler, kanun maddeleri, zorunluluklar, kurumlar arası yazışmalar ve tavsiyeler, en üst seviyede de masaya yatırılmış olduğunu bilmek, daha doğru bir değerlendirme yapmak için uygun olacaktır.

Sonuç olarak, Abant Tabiat Parkı’nın işletme hakkının yeniden İl Özel İdaresi’ne kazandırılması noktasında her alanda çalışanlara, emeği geçenlere,katkı ve destek verenlere teşekkür borcumuz olacaktır.

İl Genel Meclisi olarak bizler, üzerimize düşen görevi yerine getirmiş olduk. Bunun dışında yapılmış ve yapılacak olan çalışmalarda yer alan bürokrat, siyasi, akademik ve kurumlarımızın verdikleri katkılar ayrıca kendileri tarafından deklare edildiğinde, onlara da şükranlarımızı sunmaktan kaçınmamalıyız.

Şimdi daha önemlisi ve gerçek olanın, Abant Tabiat Parkı’nın dokusuna ve kimyasına en uygun olan işletmecinin bulunup seçilmesidir.

Burada şık ve kayda değer olanın, işletme hakkının hak edene devredilecek olmasıdır.

Ve elbette sadece işletim değildir asıl olan; Abant Tabiat Parkı’na yapılacak olan yatırım ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile koordineli çalışmaların hayata geçirilmesidir. Bu cümleden olarak, yapısı ve çalışma şartlarının uygunluğu bakımından Bolu Özel İdaresi önemli bir faktördür.

Çünkü İl Özel İdaresi’nin ilgili sahada tesislerinin mevcut olması çok önemlidir. Bir vakıa da 1950 yılında Bolu Abant gölü ve çevresinin Bolu İl Özel İdaresi’ne 5614 sayılı kanunla temlik edilmesidir.

2873 Sayılı Milli Parklar Kanunu çerçevesinde, Milli Park ve benzeri korunan alan olarak ilan edilen yerlerin, Kanunun 4. maddesi ile Milli Parklar Yönetmeliğinin 11. maddesi gereği, bu sahaların korunarak kullanılmalarına esas teşkil edecek ve aynı zamanda yörede yaşayan halkın ekonomik yönden kalkınmasına da ivme kazandıracak olan arazi kullanım kararlarının alındığı planlardır ki zaten İl Özel İdarelerinin de genel amaçları ile örtüşmektedir.

Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı, uzun devreli gelişme planı ancak, İl Özel İdaresi ekipman, personel desteği ve Milli Parklar Av ve Yaban Hayatı Müdürlüğü’nün projeleri ile ortaklaşa gerçekleşmesi olanaklıdır.

Bolu İl Özel idaresi, ekipman, personel ve diğer kaynakları bakımından, Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü’nün vazgeçemeyeceği avantajlara ve donanıma sahiptir.

2873 Sayılı Milli Parklar Kanunu’nda, Özel İdareye verilen hakların saklı bulunması nedeniyle, Tabiat Parkı’nda ortak sorumlulukların bulunması dikkate değerdir.

Abant Milli Parkı’nın korunması, yeni projelerin anında hayata geçirilmesi, çevre köyler ve yaşayanlarının menfaatleri noktasında İl Özel İdaresi büyük bir avantaj olarak durmaktadır.

Alınacak karara saygı; Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün Uzun Devreli Gelişim Planına katkı verilip verilemeyeceği ile doğru orantılıdır.

Bence en önemli ve üzerinde durulması gereken asıl konu; Abant'tan elde edilecek gelirin değil, Abant Tabiat Parkı’na yapılacak olan yatırım ve iyileştirmelerin ne olacağını bilmemizin gerektiğidir.

Sonuç olarak, Abant'a, Bolu'muza, ülkemiz ekonomisine ve prestijine kazandıracağımız katma değerin ne olacağına yoğunlaşmak, daha doğru bir bakış noktası olacaktır.

Sevinç ve sağlıklar.

06.07.2009

Bu yazı toplam 1517 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.