Abant Tabiat Parkı'nda yapılan çalışmalar plana uygun mu?

Abant Tabiat Parkı'nda yapılan çalışmalar plana uygun mu?

Uzun zamandır Abant Tabiat Parkı'nda yaşananları ve yapılan çalışmaları siz okurlarımızın dikkatine sunduk, bu yaşanan katliama göz yumulmaması adına kamuoyu oluşturmaya çalıştık. Çevre bilimcilerle görüştük, uzmanlara danıştık, sivil toplum örgütleri ile toplantılar yaptık. Hep aynı şeyden bahsettik: Abant Uzun Devreli Gelişme Planı. Peki bu plan nedir, ne değildir? Yapılan çalışmalar plana ne kadar uygun? Sizin için bu planı araştırdık.

Geçen yıl Kasım ayında Bolu Valiliği ve İl Özel İdaresi tarafından Abant Tabiat Parkı'nda yapımına başlanan Uzun Devreli Gelişim Planı, pek çok tartışmalara neden oldu. Her kesimden vatandaşın tepkisini çeken bu plan, tüm yapılan açıklamalara rağmen hala devam ediyor.

En son Radikal Gazetesi de dünkü manşetinde, Abant'ta yaşanan katliama yer ayırdı.

Peki Bolu Valiliği ve İl Özel İdaresi bu duruma ne diyor? Ulaştığımız 1/10.000 ölçeğindeki planı okuyup incelediğimizde, aslında şu an yapılan çalışmaların plana uygun yapılmadığını gördük. Plandan bazı başlıkları dikkatinize sunuyoruz.

ABANT TABİAT PARKI 1/10.00 ÖLÇEKLİ UZUN DEVRELİ GELİŞME PLANI

24.07.2009 yılında revize dilen planın kapsam bölümünde, “1196,5 HA'LIK TABİAT PARKI ALANINDA MİLLİ PARKLAR KANUNUNA GÖRE UYGULAMANIN YAPILMASI VE DENETİMİN SAĞLANABİLMESİ İÇİN DİĞER İLGİLİ BAKANLIK, KURUM VE KURULUŞLARIN ÇALIŞMALARINDA KOORDİNASYON, DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MİLLİ PARKLAR DAİRESİ BAŞKANLIĞINCA YÜRÜTÜLÜR” denmekte. Ancak Abant'ta yapılan çalışmaların Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmediği biliniyor. Plana aykırılık daha planın ilk bölümünden itibaren başlıyor. Planın 3.5. maddesinde, “PLAN KARARLARINDA BELİRLENEN KAPASİTE VE YOĞUNLUK HİÇBİR ŞEKİLDE ARTTIRILAMAZ, KULLANIM KARARLARI VE PLAN HÜKÜMLERİ ÜZERİNDE, DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN ONAYI ALINMADAN DEĞİŞİKLİK VE İLAVE YAPILAMAZ” hükmü var. Akla burada ilk gelen şey şu an yapılan değişikliklerle ilgili yetkili kurumdan onay alınıp alınmadığıdır.

Planın 3.9. maddesinde yer alan hüküm Abant'ın bu halini açıklamaya muhtaç hale getiriyor. “ABANT GÖLÜNE SU BIRAKAN DERELERİN DOĞAL HALİ İLE BIRAKILMASI ESASTIR. RUSUBAT TAŞINMASI İLE İLGİLİ BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YAPILDIKTAN SONRA İHTİYAÇ DUYULMASI HALİNDE GÖLÜN DOLMASININ ÖNLEYİCİ TEDBİRLER ALINIR.” Daha önceki yaptığımız araştırmalarda da yazmıştık. Abant'ı besleyen ana damarlardan biri olan kaynak, Örencik yaylasına gölet yapılması nedeni ile kesilmişti. Bu durumda planda böyle bir uygulama olmadığına göre, neden böyle bir operasyon yapma gereği duyuldu?

Planın 3.10. maddesine baktığımızda ise, “ABANT GÖLÜ ÇEVRESİNDE OLUŞAN, ARITILMIŞ OLSUN OLMASIN HER TÜRLÜ ATIK SU, DOĞRUDAN VE DOLAYLI OLARAK GÖLE VERİLEMEZ. MEVCUT TESİS VEYA İŞLETMELERCE GEREKLİ ÖNLEMLERİN ALINMASI ESASTIR.” diyor. İyi de atıklarını Abant deresine atan mı dersin, sızdırmalı mı sızdırmasız mı ne olduğu belli olmayan fosseptiklerle atıklarını bir şekilde Abant gölüne boca eden mi dersin…

3.12. maddesinde yer alan hüküm acaba size bir şey çağrıştırıyor mu? “TABİAT PARKI ALANINDA, BU PLAN HÜKÜMLERİNDE TAMAMLANAN FAALİYETLER HARİCİNDE HANGİ AMAÇ İÇİN OLURSA OLSUN DOĞAL BİTKİ ÖRTÜSÜNE ZARAR VERİCİ HİÇBİR FAALİYET HİÇBİR SURETTE YAPILAMAZ.” Peki yapılan suni göletle doğal bitki örtüsüne zarar veren kim?

“3.16. DOĞAL TÜRLERİN DIŞINDA HİÇ BİR AMAÇ İÇİN GÖLE YABANCI TÜR BALIĞIN SALINMASI KESİNLİKLE YASAKTIR.” Bu madde ise biraz enteresan geldi bize. Yani Abant'a kerevit, Hollanda sazanı ne kadar zararlı mahlukat atılıp Abant alası tüketildikten sonra bu madde biraz fantezi kalıyor.

Şimdi sunacağımız madde ise son derece garip, çünkü bilimsel olmayan her türlü çalışmaya izin verilen bir ortamda bilimsel çalışmalar için izin istenmesi hükme bağlanmış. “3.17.

TABİAT PARKI ALANINDA YAPILACAK HER TÜRLÜ BİLİMSEL ÇALIŞMA İÇİN İL ÇEVRE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN İZİN ALINMASI ZORUNLUDUR.”

“3.18. TABİAT PARKI DAHİLİNDE; GÜNÜBİRLİK KULLANIM VB ALANLAR İLE BU ALANLARA ULAŞIMI SAĞLAYAN YOLLAR ÜZERİNE DEVRİLEN AĞAÇLARDAN, ZİYARETÇİLERİN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ AÇISINDAN RİSK OLUŞTURANLARIN KALDIRILMASINA DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE BELİRLENEN ESAS VE USULLER DOĞRULTUSUNDA KARAR VERİLİR.” Bu maddeye göre devrilen ağaçları kaldırmak bile izne tabii iken, İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman 5 bin ağaç kesip 10 bin ağaç kesmekten bahsedebiliyor.

“3.22. SU KAYNAKLARINDA; SUYU KİRLETİCİ, DOĞAL YAPISINI VE KALİTESİNİ DEĞİŞTİRİCİ, SU MİKTARINI AZALTICI DRENAJ, KAPTAJ İLE HER TÜRLÜ TESİS YAPIMI VE YATAK DEĞİŞTİRME VB. FAALİYETLER YAPILAMAZ.” Bu noktada pes demekten başka bir şey yapamıyoruz. Acaba bu çalışmaları yapanlar bu planı hiç okumamışlar mı

“3.25. TABİAT PARKI SINIRI İÇİNDE HER TÜRLÜ YOL AÇILMASI;

A)YERLEŞİM ALANLARINI BİRBİRİNE BAĞLAYAN ANA ULAŞIM GÜZERGAHLARINA İLAVE OLARAK YENİ YOL AÇILAMAZ VE MEVCUT YOLLAR GENİŞLETİLEMEZ.

B) YOLLARI ANA ULAŞIM GÜZERGAHLARINA BAĞLAYAN ANA ULAŞIM GÜZERGAHLARINA BAĞLAYAN YENİ YOLLAR AÇILAMAZ VE MEVCUT YOLLAR GENİŞLETİLEMEZ. C)PLANDA GÖRÜLEN VEYA YOLLARI VE PATİKALARIN BAKIM VE ONARIM SIRASINDA HALEN VAR OLAN İZLER, AÇIKLIKLAR VE YOLLAR KULLANILIR, HERHANGİ BIR YENİ YOL KESİNLİKLE AÇILAMAZ. DOĞAL MALZEME DIŞINDA KAPLAMA MALZEMESİ KULLANILAMAZ." Planda madde madde ilerledikçe anlaşılan o ki plan ya hiç okunmamış ve işe öyle başlanmış ya da plan dikkate alınmadan çalışma yapma konusunda karar verilmiş. Hala çalışmanın devam ediyor olması ise daha da şaşırtıcı.

“3.29. ABANT GÖLÜ KENARINDA, KIYININ DOĞAL YAPISINI BOZUCU İSKELE, RIHTIM, YOL DUVAR, TAHKİMAT, DOLGU VB. YAPILAMAZ. KIYILARDA DOĞAL KIYI ÇİZGİSİNİ, İÇ KESİMLERDE İSE ARAZİNİN DOĞAL TOPOĞRAFİK YAPISINI DEĞİŞTİRECEK HİÇBİR KAZI-DOLGU YAPILAMAZ, KUM VE TAŞ OCAĞI KURULAMAZ, KUM, ÇAKIL, YOSUN ALINAMAZ, GEREK KIYILARDA GEREKSE, İÇ KESİMLERDE MOLOZ, CÜRUF, ÇÖP VB. ATILAMAZ VE DÖKÜLEMEZ.” Bir başka önemli madde daha. Neden önemli? Çünkü şu an İl Özel İdare'ye ait iş makineleri Abant gölü çevresinde dolgu ve kazı çalışmaları yapmaya devam ediyor, yol genişletiliyor ve gölün topoğrafik yapısı tamamen değiştiriliyor.

“3.31 GÖLDE YÜZMEK, DALMAK, KIŞ AYLARINDA GÖLÜN DONMASI HALİNDE GÖL ÜZERİNDE DOLAŞMAK YASAKTIR. GÖLDE HER TÜRLÜ KAYIK, TEKNE, YELKENLİ, VB SU ARAÇLARININ KULLANILMASINA İZİN VERİLMEZ. ANCAK, BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR İLE GÜVENLİK, VB DURUMLARDA SU ARAÇLARININ KULLANILMASINA İL ÇEVRE VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNCE İZİN VERİLEBİLİR.” Bu maddeyi tekrar hatırlatalım dedik, çünkü Sayın Vali gölde kayık, deniz bisikleti gibi araçların kullanılması yönünde çalışma yapacaklarını söylemişti.

“4.1.MUTLAK KORUMA ALANI: 'MUTLAK KORUMA ALANI” OLARAK TANIMLANAN BÖLGEDE; ABANT GÖLÜ ETRAFINDA BULUNAN SAZLIK ALANLAR, TURBALIK ALANLARIN BULUNDUĞU KESİMLER VE ENDEMİK TÜRLERİN YOĞUNLAŞTIĞI YERLER İLE ORMAN ALANLARI YER ALMAKTADIR. F BENDİNDE İSE SU KAYNAKLARINDA VE SU ORTAMLARINDA SUYU KİRLETİCİ, SUYU KİRLETİCİ, DOĞAL YAPISINI DEĞİŞTİRİCİ VE SU MİKTARINI AZALTICI, DRENAJ, KAPTAJ, HER TÜRLÜ TESİS YAPIMI, YATAK DEĞİŞTİRME VB. FAALİYETLER YAPILAMAZ. ” Bu maddenin anlamı şu; suni gölet yapma, kazı, dolgu çalışmaları, su kaynakları ile oynama gibi işler yapma, çünkü burası mutlak koruma alanı. Yani Abant'a dokunma diyor.

“4.2.1TUR GÜZERGAHLARI : B)TUR GÜZERGAHINDA KIŞIN KAYMAYI ÖNLEYECEK, DOĞA İLE UYUMLU PARKE TAŞ (ARNAVUT KALDIRIMI KAPLAMA) DIŞINDA KAPLAMA MALZEMESİ KULLANILAMAZ.” Tur güzergahlarında ödenek yetersizliğinden dolayı yollar asfaltla kaplanacak. Asfaltlama çalışması ise bu maddeye göre tamamen yasak ve çevreye zarar verecek.

“4.3.3 PLANDA (G) İŞARETİ İLE GÖSTERİLEN GÜNÜBİRLİK KULLANIM ALANLARINDA: G) HERHANGİ BİR NEDENLE ZEMİN (TABAN) SUYUNU DÜŞÜRECEK VE/VEYA DRENE EDECEK HER TÜRLÜ FAALİYET YASAKTIR.” Abant gölünün su seviyesi ile oynama yapılmamasını isteyen, yasaklayan o kadar çok madde var ki… İşte bu da onlardan biri.

“4.3.6. KONAKLAMA TESİSLERİ: A)SAHADA MEVCUT OTELLER DIŞINDA YENİ BİR KONAKLAMA TESİSİ YAPILAMAZ.” Abant'ı rant kapısı haline getirmek isteyenler, Abant'ı Davos yapmak isteyenlerin bir kez daha okuması gereken bir madde bu. Çünkü bu madde yeni otel, motel gibi yeni turistik tesislerin yapılmasını önlüyor.

“4.3.7. YAYLALARDA: A) BU ALANLARDA YENİ YAPILAŞMAYA İZİN VERİLMEZ. B) DAİMİ İKAMETGAH OLARAK KULLANILAMAZ.” Çepni, Örencik ve Samat yaylalarını köylüye kapatıp dağ, yayla evleri inşa edip ticari amaçlı kullanmaya yönelik faaliyetlere geçit yok. Plan bunu açık bir şekilde engelliyor.

SONUÇ

1/10.000 ölçekli Abant Uzun Devreli Gelişme Planı üzerine yaptığımız bu çalışmadan çıkan sonuç, Bolu Valiliği ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman, İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Oktay Güneş ve İl Özel İdare'de görevli İnşaat Mühendisi Çetin Yıldızbaş'ın bu çalışmaları yaparken planın birçok hükmüne aykırı hareket etmiş olmasıdır. İşin garip yanı ise, yapılan ve devam eden faaliyetler planda tamamen yasaklanmış olan çalışmalardır. Bütçe 7 milyon TL ya da şimdiye kadar harcanan tutar bu. Uzmanlar ilgililerin 7 milyon değil, 14 milyon TL dahi harcasalar yaptıkları tahribatı düzeltemeyeceklerini ifade ediyor. Gelinen bu noktada derhal Bolu Valiliği ve İl Özel İdaresi çalışmaları durdurmalı, Abant yeniden Milli Parklar'a iade edilmelidir.

Ayrıca Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün Abant'ta yapılan aykırı çalışmalar yüzünden ilgili yetkililere 23.03.2010 tarihinde uyarı niteliğinde bir rapor gönderdi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.