Abant'a tecavüz edildiğini düşünüyorum

Abant'a tecavüz edildiğini düşünüyorum

Ülke genelinde faaliyet gösteren amatör balıkçılar dernekleri, dün saat 12.00'de Abant'ta buluştu. Ankara ve İstanbul ağırlıklı olmak üzere ülkenin farklı illerinden gelen dernek üyeleri, Abant'ta karşılaştıkları manzara karşısında şaşkın durumda. RASTGELEDER Üyesi Canan Ersal, “Abant'a tecavüz edildiğini düşünüyorum” dedi.

Abant'ın durumuyla ilgili RASTGELE Amatör Balıkçılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Mustafa Hakan Başat, “Ankara'dan ve diğer illerden gelen üyelerimizle buluşmak için bugün Abant'a geldik. Burada hem balık tutalım, hem etkinlik düzenleyelim, hem de birlikte olalım diye burada buluştuk” dedi.

ABANTİCUS YOK OLACAK

Başat sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Geldik, fakat gördüğümüz manzara pek hoş değildi. Göl üzerinde bazı tahrifatlar yapılmış. Tahrifat kontrolsüz bir şekilde yapılmış, bu duruma şahit olduk. Yapılan tahrifatı yerinde gözlemledik. Amatör balıkçılar için Abant Gölü'nün değeri çok büyük. Biz yıllardan beri Abant'a gelip balık avlıyoruz. Burada Türkiye'de endemik diye bilinen Abanticus adlı balık yaşamaktadır. Fakat göl üzerinde ilerleyen zamanlarda yapılması planlanan yüzen lokanta, su kayağı ve su sporları ile ilgili yapılacak çalışmalar, gölde bulunan Abant Alası üzerinde çok büyük tahrifat yaratacak. Bu alabalık cinsi burada üreyemeyecek, çoğalamayacak ve bu tür yok olacak. Yapılan çalışmaların yanlışlığını görelim, yerinde gösterelim, tepkimizi ortaya koyalım demek için buraya geldik.”

DOĞANIN YAPISI BOZULMAYA DEVAM EDECEK

Başat'ın açıklamasının ardından, Abant'la ilgili Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serkan İnanç şu açıklamayı yaptı: “Abant'a her yıl geliyoruz. Tahribatı gördük. Abant'ta yapılan çalışmaların sürekli yapılmaya devam ettiğini öğrendik. Bu çalışmalar yapılırken, burada gün ilerledikçe doğanın yapısı bozulacak. Yollar genişletilmiş ve balıkların yumurtlayacakları alanlar yok edilmiş. Abant Gölü'nde endemik bir tür olan Abanticus yok oluyor. Abanticus'un ana yeri burası. Normalde burada üretilmesi gereken bir balık türü, başka bir yerde üretilip tekrar göle atılmaya çalışılıyor. Ayrıca gölde Abanticus'un dışında Kefal ve Hollanda Sarısı (Kadife) denilen balık türleri var. Göle sadece Abanticus bırakılsa sorun yok. Ama burada Kadife denilen bir tür var ve bu tür burada baskın. Dolayısıyla Abant Alası'nın burada üremesini engelliyor. Bu türler arası dengenin bir şekilde sağlanması lazım. Ama bu durum nasıl sağlanacak bilmiyorum. Bu konuda üniversiteler bazında çalışmalar mı olacak, yoksa başka türlü bir tedbir mi düşünülecek bilmiyorum. Biz burada doğanın kendi haline bırakılması gerektiğini savunuyoruz ve bunun mücadelesini veriyoruz. Burada yapılacak bir asfaltlama çalışması veya su üzerinde yapılacak yüzen lokanta çalışması ve su sporları ile ilgili yapılacak girişimler, gölde bulunan Abanticus denilen balık türü için çok büyük tehlike.”

ABANT'IN BAKİR HALİNİ BİLİYORUM

Yaklaşık 10 yıldır RASTGELEDER üyesi Canan Ersal ise Abant'ta gördüğü manzara karşısında isyan ediyor. Ersal gazetemize yaptığı açıklamada, “Abant'taki tahrifatı görünce içim acıdı. Çünkü ben 1980 yılında buranın bakir halini biliyorum. Abant'ta sadece bir tane tesis vardı. O yıllarda burası toprak toprak kokuyordu. Babamla birlikte eski İnönü Köşkü'nün olduğu yere gelirdik. O yıllarda inanılmaz güzel ve keyifliydi, inanılmaz huzur vericiydi. Şuan bakıyorum her tarafa oteller yapılmış. Ben belki biraz ağır olacak ama, Abant'a tecavüz edildiğini düşünüyorum” dedi.

BURADA RALLİ Mİ YAPILACAK?

Ersal açıklamasının devamında, “Rant elde etmek için her tarafa otel yapılmış. Turistler gelsin, burada dinlensin diye doğal ortamı bu kadar tahrip etmeye kimsenin hakkı yok. Ben bunları yapan insanları şiddetle kınıyorum. Bazı çalışmaların yapılmasına elbette biz de karşı değiliz. Elbette restorasyon çalışmaları yapılmalı. Ama bilen insanların gelip görüş alındıktan sonra belli çalışmalar yapılmalı. Tabi ki olduğu gibi bırakalım anlamında bir durumun ortaya çıkmasını biz de istemiyoruz. Bu yolların bu kadar genişletilmiş olmasına da anlam verebilmek mümkün değil. Burada ralli mi yapılacak? Burası doğal ortam. Bu kadar genişletilmesinin maksadını anlayamıyorum. Bu kadar genişletilmesine gerek yok bence. Göl neden bu kadar yükseltiliyor. Yapılan bu çalışmalara anlam veremiyorum. Gelecek için maalesef ortaya çıkan tablo çok riskli” diye konuştu.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.