ABANT‛IN GELECEĞİ KARANLIK

ABANT‛IN GELECEĞİ KARANLIK

 Bolu Valiliği 26 Şubat 2010 tarihinde sözlü bir emir ile, Abant Tabiat Parkı ve Yavru Abant Göleti çevresinde yeni yol yapımından dolayı zarar görmekte olan ağaçlar için Batı Karadeniz Orman Araştırma Müdürlüğü'nde bir çalışma yapmasını istedi. Ortaya çıkan rapor ise endişe verici.

Geçtiğimiz Kasım ayında başlayan “Abant Uzun Devreli Gelişim Planı” çerçevesinde yürütülen çalışmalar neticesinde Abant Tabiat Parkı'nda bulunan ağaçlar ve piknik alanları sular altında kaldı. Konuyla ilgili Bolu Valiliği arazi incelemesi yapılması için Batı Karadeniz Orman Araştırma Müdürlüğü'nü görevlendirdi. 26 Şubat 2010 tarihinde Batı Karadeniz Araştırma Müdürlüğü'nden 3 mühendis Abant Tabiat Parkı'na gitti. Yaptıkları incelemeler sonucu bir rapor hazırladılar. Abant'ta yol yapımı ile ilgili görülecek olası zarar tespit raporunu 3 mühendis de imzaladı. Gazetemiz Bolu Valisi H. İbrahim Akpınar'a gönderilen ilgili rapora ulaştı. Rapora imza atan mühendislerin isimlerini veremiyoruz, Abant gibi onlar da zarar görmesin diye (!)

BİLİM VE VALİLİK AYNI GÖRÜŞTE DEĞİL

Aylardır Abant'ta uygulanan projenin Abant'a zarar verdiğini iddia eden, projenin bilimsel ayağının eksik olduğunu ileri süren haberler yaptık. Yol yapım çalışmaları nedeniyle kesilecek binlerce ağacın ekolojik dengeyi tahrip edeceğini savunduk, ancak İl Özel İdare Sekreteri Tahsin Akduman kesilen ağaçların yerine daha fazla ağaç dikileceğini kaydetti ve kesilecek ağaçları damgalamaya devam etti. Ancak bilim başka türlü konuştu. Batı Karadeniz Araştırma Müdürlüğü mühendisleri, İl Özel İdare ve Bolu Valiliği ile aynı görüşte değil.

CANLI YAŞAMI TEHDİT ALTINDA

Orman mühendisleri yaptıkları incelemeler sonucunda 7 sakınca tespit etti. 4 maddede sonuç ve görüşlerini bildirdi. Buna göre tutulan rapor Abant'ın yapılan çalışmaların sonucunda “ağır tahribat gördüğünü, adeta ağaçların ve çiçeklerin, çiğdemlerin feryat ettiğini” bildiriyordu. Rapora göre “göl ayağına yapılan 1,5 metre yüksekliğindeki menfez su kotunu da aynı oranda yükseltti ve ağaçlar yarım metre su altında kaldı. Bunlar sarıçam, göknar, söğüt ve yabani erik ağaçları. İğne yapraklı ağaçların da su altında kalması sonucu yeterince havayı alamayacakları için kısa süre sonra canlılıklarını yitirip ölecekler. Su tutulan Yavru Abant Göleti'nde bulunan Kar çiçeği sadece Toroslar ve Abant'ta bulunmaktadır. Kar çiçeğinin ve Abant'a has alan Abant çiğdemlerinin yaşam alanları tehdit altındadır. Raporun sonuç bölümünde ise su altında kalan ağaçların kaybedilmemesi için yükseltilen suyun derhal eski haline getirilmesi, bu çalışmaların genel olarak faaliyet uzmanlarının oluşturduğu bir kurul ile gerçekleştirilmesi, “ekolojik restorasyon” denilen bu çalışmaları uzmanların takip etmesi, karar vermesi ve göletin etrafındaki yaşam alanlarının tehdit ettiği olgularına yer verilmesi kararları yer aldı.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.