ABANT'IN HALİ İÇLER ACISI

ABANT'IN HALİ İÇLER ACISI

Bolu'nun doğal tabiat parkı olan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Abant Tabiat Parkı, Bolu Valiliği tarafından uygulamaya konulan Uzun Vadeli Gelişim Planı nedeniyle, içler acısı bir durumda.

Siyasilerin Davos yapmayı vaat ettiği ve Abant'ı Davos haline getireceğini iddia ettikleri Uzun Vadeli Gelişim Planı yapılan basın açıklamasıyla basına anlatıldı. İtiraz edenler de oldu, beğenip kabul edenler de. Dün Abant'ta uygulanmaya başlanan planı yerinde görüp incelemek için Abant'a gittik. Gördüğümüz manzara karşısında neredeyse şok olduk. Tüm yollar kazılmış, her yer çamur içindeydi ve göl yollara taşarak ulaşımı neredeyse imkansız hale getirmişti. Kış turizminin yoğun olduğu bugünlerde böyle bir çalışmaya başlayan İl Özel İdaresi, Haziran ayında plana uygun olarak yolları bitirmeyi planlıyor.

TURİSTİK TESİSLER TEHLİKE ALTINDA

 Abant'ı dolaşmaya devam ederken Göl Gazinosu'ndaki hummalı bir çalışma dikkatimizi çekti. Gazinonun işletmecileri ve işçiler bir vidanjör yardımıyla gazinonun içine dolan suları boşaltmaya çalışıyorlardı. Gazinonun işletmecilerinden Nuri Ayhan'la görüştük. Ayhan gazinonun müsteciri olduklarını ve 25 yıldır burayı işlettiklerini söyledi. Ayhan, “Burası İl Özel İdare'nin mülkü. Ama su altında kalacak bu gidişle. İl Özel İdaresi'nin yetkilileri ile görüştük. Su seviyesi çok yüksek. Eğer su 20 cm daha yükselirse işletme sular altında kalacak. Şu an yoğun bir dönemdeyiz. Bu hafta sonu 200 kişilik rezervasyonumuz var. Ama çözüm bulunmazsa biz gelen misafirleri nasıl ağırlayacağız? Biz burada hizmet için varız. Sadece burası değil, Abant Oteli'nin iskelesi sular altında, karşıdaki büfenin önündeki bahçeyi iptal ettiler. Birkaç gün sonra burası da su altında kalacak. Bizim yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Acil çözüm bulunması gerekiyor. Yoksa işletmeyi kapatmak zorunda kalacağız. Yazık değil mi, bir sürü insan burada çalışıyor, gelen yüzlerce turiste hizmet veriyoruz. Örülen beton duvarın yüksekliğinin düşürülmesi gerekiyor” dedi.

GÖL HER GEÇEN SAAT YÜKSELİYOR

 Abant Göl'ünün su seviyesini yükseltmek adına dereyle bağlantısını sağlayan nokta beton bir duvarla kapatılarak, gölden su akışı engellenmiş. Tam karların erimeye başladığı bu ayda yapılan bu çalışma ne yazık ki yanlış hesaplama nedeniyle gölü ağaçların olduğu yere kadar taşırmış. İl Özel İdaresi ekiplerine ait iş makineleri ve kamyonlar her gün taşan gölü toprakla doldurmaya çalışarak, engellemeye çalışıyor. Ama yapılan çalışmalar yetersiz kalıyor. Çünkü göl seviyesi normal seviyesinden neredeyse 40 cm daha yükseğe çekilmeye çalışıldığı için, yol kenarında irili ufaklı bir sürü küçük göl oluşmuş. Asırlık çam ağaçları su altında çürümeye bırakılmış.

GÖL SEVİYESİNİ YÜKSELTMEK İÇİN ÖNCE GÖL TEMİZLENMELİ

Nuri Ayhan, yapılan çalışmanın en çok da göle ve endemik yapıya zarar verdiği ifade etti. Gölün seviyesini yükseltmek için yapılan çalışma hakkında Ayhan şunları söyledi: “Göle bu aylarda karın erimesiyle birlikte yoğun bir erozyon yaşanıyor. Dağda ne kadar kum, mil varsa göle doluyor. Doğal olarak bu zaten gölün seviyesini düşürüyor. Tabi bir de gölde bulunan sazlıklar ve söğütler var. Bunların büyümesini engellemek için göl seviyesi yükseltilerek gölü temizleyeceklerini düşünüyorlar. Ama bu şekilde yapılması yanlış. Önce erozyon önlenmeli, sonra gölde bulunan sazlar biçilmeli. Ondan sonra göl seviyesi yükseltilebilir. Bu hem gölü hem de endemik yapıyı bozuyor. Bizim amacımız gölün ve çevrenin korunması. Bu plan güzel olabilir ama şu an yapılan çalışma zarar veriyor. Göl her taştıkça kamyonlar toprak yığıp yol seviyesini yükseltmeye çalışıyor. Bazı yerler tamamen su altında ve orada gölcükler oluştu. Yazın buralar bataklık olacak, sivrisinekten ve pislikten geçilmeyecek.”

ABANT DAVOS OLUR MU?

 Yol çalışmalarının hararetli bir şekilde devam ettiği Abant Tabiat Parkı, yine misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Yerli ve yabancı turistler göl etrafında yürüyüş yaparak, fotoğraf çektirerek ve faytonlara binerek gezmeye çalışıyor. Çamur deryası yollarda, kimi zaman da suyun tamamen yola taştığı yerlerde bu olan biteni şaşkın gözlerle izliyorlar. Biz de şu soruyu sorma gereği hissediyoruz: Abant Davos olur mu?HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.