Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Abant’ın yolları tozludur tozlu

            03.08.2005

Şimdi sırası mıydı?

E-5’den Abant yoluna girişe 7 km yol genişlemesi yapılıyor.

Bu yol çalışması iki ay önce veya iki ay sonra yapılamaz mı?

Bolu’ya, dolayısıyla Abant’a turistin yoğun olarak geldiği aylarda yol yapmaya kalkıyorsun, turiste adeta "gelme" diyorsun.

Toz, duman, ağır tonajlı damperli kamyonlar önce yolun asfaltı kazınıyor, sonra stabilize malzeme yolun kenarına şerit halinde çekiliyor, sonra bu malzemeler iş makinalarıyla yola seriliyor, gelen turist otomobilleri Abant’a gidebilmek için adeta cambazlık yapıyorlar. Tozun, dumanın içinde camlarına sıçrayan taşlar da cabası.

Neymiş efendim; sapaktan Abant istikametine 7 km yol genişletmesi yapılıyormuş.

Bu çalışma haftalardır sürüyor. Ne zaman biteceği de belli değil, ama ben söyleyeyim turizm mevsimi ile beraber inşallah biter.

7 km yolu yapsan ne olur, yapmasan ne olur? Neye korkuyorum biliyor musunuz? Sapaktan Abant 24 km civarında.

Her yıl turizmin yoğun olduğu aylarda 7 km’lik yol genişleme çalışması yaparak 3-4 yıl Bolu turizminin beline kazma mı vurulacak acaba?

Madem yapacaksın, gel şunu ölü sezonda yap ve gece gündüz çalışarak çok kısa zamanda bitir.

Hayır, illa turistin yoğun olarak geldiği Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında kaplumbağa hızıyla ağır ağır yapacaksın. Gelen turist öyle pişman olacak ki, geldiğine geleceğine tövbe edecek.

Yol ne zaman bitecek Allah bilir.

Cumartesi, Pazar çalışma yok. Tozdan yol kenarındaki lokantalardan müşteriler kaçıyor. Tam hasat zamanı yoldan kalkan toz, olduğu gibi yol kenarındaki ekili arazinin üstüne biniyor. Toz kalkmasın diye yol doğru dürüst sulanmıyor, sulansa da göstemelik. Ha.. Abant’a Bakan falan gidecek mi, tamam güzel sulanıyor, diğer zamanlar toz ve otomobiller kaderleriyle başbaşa kalıyor.

Bu olay sadece Bolu’daki yol çalışmasına mahsus değil. Yani Bolu’ya mahsus değil.

Ne hikmetse Türkiyemiz’de turistik yerlere gidin, tam turizm mevsiminde ve pekçok yerde yol çalışması yaparlar ve bu çalışmalar çeşitli nedenlerle aylarca, hatta yıllarca sürer ve bir sürü kazaya sebebiyet verir.

Bolu’da turizmin gelişebilmesi için önce koordinasyon lazım. Plan, program, ufku geniş insanlar, düşünce tarzı, eğitim ve en önemlisi şehrimize gelen yerli ve yabancı turiste saygı lazım saygı...

Bu yazı toplam 1397 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.