Açılımı kendileri bile ifade edemediler

Açılımı kendileri bile ifade edemediler

Saadet Partisi İl Başkanı Abdullah Uzun, son dönemde ülkenin farklı noktalarında yaşanan terör olayları ile ilgili gazetemize açıklama yaptı. AK Parti politikaları hakkında sert eleştiriler yapan Uzun, Demokratik Açılım projesinde AK Parti'nin sınıfta kaldığını ifade etti.

Türkiye, son günlerde terör saldırılarının acısını yaşamaya devam ediyor. Her gün gelen bir saldırı haberi yüreğimizi yakıyor. Yaşanan terör olayları ve gelişmeler hakkında Abdullah Uzun gazetemize yaptığı açıklamada, “Başbakan Demokratik Açılım süreciyle ilgili neyi ifade etmek istediğini, paketin içinde nelerin olduğunu, neyi kapsadığını anlatamadı. Ya kendileri de bu planın gerçek olarak ne olduğunu bilmiyorlar ya da bildiklerini anlatamıyorlar. Kapalı kapılar ardında yapılan toplantılarda böyle büyük bir projenin sadece İçişleri Bakanlığı içinde koordine edilmesi de, kendilerince çok büyük olduklarını söyledikleri çalışmayı bir bakanlık seviyesine indirdi. En baştan da bu konuda stratejik hatalar yaptılar. Öncelikle Demokratik Açılım'ın neyi ispat ettiğini açık yüreklilikle söylemeleri lazım” dedi.

İSTER AK PARTİ YAPSIN, İSTERSE CHP YAPSIN, İSTERSE DE BDP YAPSIN

Açılımın tüm Türkiye'yi kapsaması, demokratikleşmenin gerçek manada önünü açması durumunda destek vereceklerini belirten Uzun, sözlerine şu şekilde devam etti: “Eğer bundan sonra gelişecek olaylar Habur'dan giriş yapan ve üzerinde dağ kıyafetleriyle teröristlerin 'Bak biz koskoca devleti dize getirdik' fotoğrafıysa bu açılım tutmaz. Bu duruma aklıselim olan herkes karşı çıkacaktır. Ama bizim arzu ettiğimiz manada bu açılımın direği demokratikleşme amacıylaysa, 21. yüzyılda insanların fikir olarak özgürlükleri ise, bu açılımın Kenan Evren'lerin yargılanmasını öngören bir paketse, bütün faşist sömürüye karşı bir hesaplaşmaysa ve sınıf ayrımcılığı yapmadan tüm Türkiye'de vatandaşın refahını ve özgürlüğünü kapsayan bir açılımsa, bu açılımın gerçekleşmesi gerekir. Bu açılımı ister AK Parti yapsın, isterse CHP yapsın, isterse de BDP yapsın. Bunu gerçek manada kim yaparsa yapsın, biz böyle bir projenin arkasındayız. Bu durumu kim yaparsa yapsın, biz bu sürecin arkasındayız. Ama kendileri bile ifade edemedikleri, anlatamadıkları bir açılımın ne olduğunu bilmeden ısrar etmeleri ve son dönemde gelişen terör olayları ile bağdaştırmak bize göre yanlış ama kendilerine göre doğru olabilir.”

BU GARİBAN YOKSULLAR NE OLACAK?

Açılımın tam olarak anlatılamadığının ve yapılan haksızlığın altını çizen Uzun, “Biz açılımın ne olduğunu anlayamadık. Bize bu güne kadar biz şunu kast ediyoruz denmedi. Kamuoyuna yansıyan kısmı sadece dağdaki PKK'ların elini kolunu sallayacaklar. İşe girecekler devlet bunlara iş verecek şeklinde algılandı. Peki, dağa gitmeyen iş bulamayan aç duran memleketini seven bu gariban yoksullar ne olacak? Onlar yine Fak Fuk Fon'dan yardım almaya devam edecekler” dedi.

CEMİL ÇİÇEK BU KONUDA TAM BİR AÇIKLAMA YAPAMADI

Terör örgütünün destekçilerinin hükümet tarafından açıklanamadığını söyleyen Uzun, “Kanlı terör örgütünün son günlerde başlattığı terör eylemlerinin neden sonuç ilişkisine baktığımızda, Türkiye'nin üstlendiği role bağlı görevleri gerçekleştirmeye başladıktan sonra arttığını düşünüyorum. Çünkü Türkiye artık hem Türki Cumhuriyetler'de hem de Ortadoğu ülkeleri arasında söz sahibi olma noktasında ilerliyor. Tabi bu durumda Türkiye'nin güçlü bir ülke olmasını istemeyen dış güçler, bu duruma engel olmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Cemil Çiçek bu konuda tam bir açıklama yapamadı” diye konuştu.

SÜPER GÜÇ ÜLKELERİN KULLANDIĞI SİLAHLARI KULLANIYORLAR

Kanlı terör örgütü PKK'nın fiili li deri Murat Karayılan'ın eylem planı hazırlığında olduğu iller a rasında Bolu'nun da olmasıyla ilgili açıklamalarını sür düren Uzun şun ları kaydetti: “Bolu'da bu eylem lerin olması bence PKK a çısından olmaz sa olmaz bir ko nudur. Çünkü PKK' ya en büyük zayiatı verdiren güç bizim Bolu Komando Tugayımızdır. Tugayımızın Bolu'da olması hasebiyle, dün Halkalı'da olan olay Bolu'da da olabilir. Çünkü aynı şekilde teröristlere yönelik bir saldırı düzenlendi. Bolu'da da bu yapılanma olabilir. Yalnız bu durumun altı çizilebilir. Bilindiği gibi PKK'nın elindeki teknik donanım ve teçhizatlar belli süper güç ülkelerin kullandığı silahlardır. Klasik Kaleşnikof silahlarla yapılan eylemler değil, tamamen teknik ve bilişim çağına uygun son model patlayıcılarla bu eylemleri yapıyorlar.”

MERTÇE ÇIKIP SÖYLEYECEK

Uzun açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “PKK'nın da silahlı eylemlerinin durdurulmasının birinci şartı hükümet sözcüsünün yarım ağız dış güçler yapıyor olabilir demesi değil. Mertçe çıkıp söyleyecek ve hükümet bir bedel ödeyecek. Milletin başına bela olan örgütün arkasında olan babalarını, hamilerini karşısına alacak ve diyecek ki 'Ey Amerika, ey İsrail, ey Avrupa Birliği siz bizim ülkemizi bölmeye yönelik PKK örgütünü finanse ediyorsunuz, lojistik destek veriyorsunuz, biz bunları biliyoruz ve biz bunların karşısındayız. Siz bunlara destek verdiğiniz sürece biz de size şu yaptırımları uygulayacağız' demeleri lazım. Bunun adı bedel ödemektir. Yani hükümet bu ilişkilere karşı bedel ödeyecek. Gerekirse bu ülkelere karşı mücadele edecek. Ya da ağzını eğmeyecek gelip bu ülkenin yönetim anahtarlarını bu ülkeye teslim edecek. Diyeceki arkadaş ben terörle uğraşamadım. Başaramadım. Ben bu durumun vebaline girmek istemiyorum. Hangi babayiğit gelsin yapsın demesi lazım.”

FİLMİN TAMAMINA BAKMAMIZ LAZIM

Uzun açıklamasının sonunda, “Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Amerika gibi iki yüz yıllık bir devlet olamadığının bilincindeyiz. Altı yüz yıl dünyayı hak adalet eksenli yöneten bir milletin torunlarıyız. Biz devlet olmuş bir milletiz. Sonradan birilerinin aracılığı ile kurulmuş bir devlet değiliz. Öncelikle Bolu'daki insanlarımızın bu olayı dar bir partileşmeye ya da parti politikasına indirgememelerini arzu ediyoruz. Bu ülkemizin birliğini, bütünlüğünü bozmaya yönelik bir eylemdir. Sadece AK Parti üzerinde oynanan ya da birilerini şişirip birilerini indirmeye yönelik bir eylem değildir. İnsanlar fotoğrafın parçasına değil, bütününe baksınlar. Bu oyunları bu ülke önceleri çok yaşadı. Yapacağımız şey Bolumuzda 'Boluluyum' diyen, Bolu'da yaşayan kimseyi ayırt etmeden, herkes Bolu'da kardeşçe bu kadar yüzyıldır yaşamıştır yine yaşayacaktır. Biz büyük bir devletiz, bu oyunlar tamamen dış güçlerin Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemlerdir. Bunlara pabuç bırakmamamız lazım. Küçük fotoğraflarla ilgilenmememiz lazım. Filmin tamamına bakmamız lazım” dedi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.