Açılması da dert oldu  TEPKİLER BÜYÜYOR

Açılması da dert oldu

TEPKİLER BÜYÜYOR

Bolu Dağı Tüneli'nin yılan hikayesine dönen açılması da, açılmaması kadar dert oldu. Trafiğe bir açılan, bir kapanan Türkiye'nin en önemli geçiş noktası, çoğu çevrelerce “fiyasko” olarak nitelendirildi. Karayolları ise yaptığı açıklamada, güvenl

Bolu Dağı Tüneli'nin yılan hikayesine dönen açılması da, açılmaması kadar dert oldu. Trafiğe bir açılan, bir kapanan Türkiye'nin en önemli geçiş noktası, çoğu çevrelerce “fiyasko” olarak nitelendirildi. Karayolları ise yaptığı açıklamada, güvenlik zafiyetinin bulunmadığını belirtiyor ve faturayı sürücülere çıkartıyor.

17 bakan, onlarca hükümet gören, neredeyse 1 milyar dolara mal olan Bolu Dağı Tüneli, açılış aşamasına kadar dillerden düşmemişti. Açılmaması kadar açılması da dert olan, sert kış şartlarında umulan kolaylığı ve rahatlığı sağlayamayan Bolu Dağı Geçişi, ulusal basının gündeminden düşmüyor. Tüneli yapan şirketin “Tam bitmeden açmayın” sözlerinden yola çıkarak, erken açılışını siyasi kaygılara bağlayan muhalefet eleştirilerinden, Başbakan'ın ulusa seslenirken başardıkları işle övünmesine kadar bir çok konuya değinen gazetelerde ayrıca, Yol Sendikası Genel Başkanı Bedri Tekin'in "Hiç tedbir alınamıyorsa, buza karşı solüsyon kullanılmalı. Gerekirse rüzgâr panelleri yerleştirilmeli" uyarısı satırlardaki yerini almış.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası; ”BU BİR FİYASKO”

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bolu Dağı Tüneli projesinin oldukça iddialı bir proje olduğu, yaşanan olumsuzlukların ve tüneldeki eksikliklerin bu iddiayla örtüşmediği ifade edildi. Tüneli yapan firmanın "eksikler var, açmayın" uyarısının dikkate alınmadığı savunulan açıklamada, "Bolu Dağı'nda yaşanan fiyaskodan sonra kamuoyunun, 'İnsan hayatı mı yoksa politik hesaplar mı daha önemlidir' sorusuna yanıt bulması gerekmektedir" denildi. Açıklamada, gerekli önlemler alınmadan ve erken açılmasından dolayı tünelde sorunlar yaşandığı da savunuldu.

KARAYOLLARI; "TÜNELDE ZAFİYET YOK"

Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri ise, gelen yoğun tepki ve eleştiriler üzerine, D-100 karayolu ve Bolu Dağı geçişinde incelemelerde bulunan 4. Bölge Müdürü Vacip Mert; "Bolu Dağı'ndaki her iki geçiş güzergahında yaşanan trafik sorununun tek nedeni, kurallara uymayan bilinçsiz sürücülerdir" açıklamasını yaparken, Müdürlük yaptığı açıklamada, Bolu Dağı tünelinin ulaşıma açılan İstanbul-Ankara istikametindeki tünel tüpünde güvenlik zafiyeti bulunmadığını ve öngörülen sistemlerin testleri yapılmış olarak çalıştığını bildirdi.

MAHSUR KALMALAR SON BULDU

Tünelin kendisinde trafik güvenliği ve akışı açısından hiç bir sorun bulunmadığına dikkat çekilen açıklamada, ancak tünele erişmeden önce toplam boyu 4,5 km'yi bulan 4 adet viyadük bulunduğu, özellikle 3 nolu viyadüğün de konumu itibariyle buzlanmanın çok ciddi boyutta olduğu bir kesim olduğuna işaret edildi. Bu kesimde özellikle tek çekerli TIR'ların tedbirsiz davrandıkları için kaydığı ve yolun 3 şeridini birden kapattığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi: "Bakım çalışmaları aralıksız sürdürülmesine rağmen, yolu kapatan TIR'lar hem trafiği hem de biriken trafik nedeniyle bakım çalışmalarını engellemektedir."Trafiğe açılan Bolu Dağı geçişinin Ankara-İstanbul istikametinin trafiği önemli ölçüde rahatlattığı belirtilen açıklamada, "Geçmişte yaşanan uzun süreli kapanmalar nedeniyle araçlar ve yolcuların yollarda uzun süre mahsur kalmaları da artık geçmişte kalmıştır" denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.