Acının harman olduğu gün 5 Mart

Takvim yaprakları geçmişten günümüze gelen olayları süzgeçten geçirerek belleklerimize formatlayan yazılı kısa notlardır. Kimileri güzellikleri, kimileri örnek alınsın diye tarihin derinliklerini, kimileri güldürü üzerine mizahi olayları, kimileri dini bilgilerle önemli notları, zaman çizelgesini kimileri de, acıları içinde saklar.

    Bu yapraklardan birisi var ki, üzerine not düşülmüşse de acısı yüreğinizin derinliklerinde yaşar, yanar kavrulursunuz.

    İşte 5 Mart böylesi günlerden birisidir. Bu günde Bolu, hayırların efsane ismi İzzet Baba'sını kaybetti. Bu günde yaşam felsefesiyle dünyanın ilgisini çeken İzzet Baysal, dünya yaşamından ebedi hayata uğurlandı. Her 5 Mat'ta yüreğimizin acılı ateşini göz yaşlarımızla söndürmeye çalışıyoruz. Teselliyi yaptıklarında, bıraktığı eserlerinde, emanet ettiği vakfının güzel hizmetlere devamdaki kararlılığında buluyoruz. Ve her 5 Mart'ta anıt mezarının başında toplanan sevenlerin semaya uzanan elleriyle dudaklardan dökülen duaları mekanın cennet olması için tanrıya yakarıyor. Allah'ın rahmeti üzerine olsun. Mekanın cennet olsun. Yattığın yer nurla dolsun İzzet baba.

    Seni huzurlu kılmanın, yalnız dualarla mümkün olamayacağını yaşam felsefenden anlamaya çalışıyorum.

    Sen öyle büyüksün ki adın yüceltiyor Bolu'yu. Yediden yetmişe eserlerinle yaşıyoruz 365 günü. Hatırladıkça dünü, bugünü,senin için duadan başka ne yapabildiğimi düşünüyorum.

    Ya kıyama kalkar da sorarsa diyorum! Eserlerimin içini ne kadar doldurabildiniz? Okullarımda ismimi ve felsefemi yaşatacak öğrencileri yetiştirebiliyor musunuz? Düşkünlere, yalnızlara yardım elinizi ne kadar uzatabiliyorsunuz? Üniversitemde bilimin çizgisi nerede; hangi eserlerle yabancı kürsülerde yer alıyorsunuz? Sağlık kuruluşlarımı ne ölçüde donatabildiniz? İnsanlara eşit ölçüde şifa dağıtabiliyor musunuz? Evet tüm bu ve benzeri soruları soru verirse yanıtımız nasıl olur diyorum. Düşünüyor, düşünüyorum.

    İşte yine huzurundayız İzzet Baba. Yaptıklarımız yapamadıklarımızla huzurundayız. Gözü yaşlı insanların ellerinde çiçekler mezarında yeni baştan taç oluşturmaya çalışıyor. Göz yaşlarıyla suladıkları toprağında yeni filizler yeşerecek boy boy, güç alacağız ruhundan, güç alacağız, saçtığın tohumların meyveye dönüşümünden.

    İnan ki her 5 Mart' ta yeniden doğuyorsun. Her 5 Mart' ta yüreğimizdeki kıvılcım yeniden alevleniyor. Her 5 Mart' ta nerede kalmıştık sorusunun yanıtı aranıyor hizmet zincirine yeni halkaları eklemek için projeler üretiliyor.

    Senin için laf değil, iş üretebiliyor muyuz? Senin çizdiğin yolda yürüyebiliyor muyuz? Cevabı çok zor.

    Ruhun şad olsun İzzet Baba.

07.03.2006

Bu yazı toplam 753 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.