Acıyı çeken yardıma koşar

Acı, vücudunuzun neresinde ise canınız oradadır. Kitapların yazdığı şekliyle acıyı yaşamak, hissetmek mümkün mü? Onu ancak çeken bilir. Hani önemini hiç kaybetmeyen Nasrettin Hoca fıkrası var ya, orada olay tüm açıklığı ile anlatılır.

    ‘Hoca eşeğinden düşer, acı içinde kıvranır. Komşuları telaşlı, kimi doktor çağıralım, kimi kırık çıkıkçı getirelim, kimi hoca çağırıp okutalım diye konuşup koşuşturdukça Hoca; “Durun komşular, bunca telaşa gerek yok. Bana eşekten düşmüş birisini bulup getirin. O ancak benim derdimden anlar” der.’

    Yaşam içinde karşılaştığımız acı olaylar vardır. Oluşan yarayı bazen kendi kendinize sarar, tedavi edersiniz. Bazen öylesi olaylar karşımıza çıkar ki, kendi başımıza üstesinden gelemez, çaresiz kalırız... İşte çaresizliğin boy gösterdiği, büyük dalgalanmaların içine gömülüp boğulduğumuz, umutların tükenip bittiği karanlıklarda nefes alıp vermekte zorlandığımız olayların en korkuncudur doğal afetler içindeki deprem felaketi.

    Bizler depremi bir kaç kez hem de en şiddetlisinden yaşadık. Moloz yığınlarının arasından gelebilecek bir sesin umuduyla çaresiz bekleştik. Enkaz altından çıkan cansız bedenler karşısında yüreğimiz burkuldu, göz yaşı döktük. Günlerce sıcak bir kap yemeğin, bedenimizi koruyacak bir örtünün, giysinin özlemiyle bekleştik. Başımızı sokacak bir yuva bulabilmek için çaresizlik içinde Tanrı’ya yalvardık...

    Şimdi aynı konumda olan yaklaşık 100,000 insanını kaybeden Pakistan var. Bunlar da, bizim yaşadıklarımızı belki de kendisinin sosyo ekonomik nedenleri yüzünden daha fazlasını şu an yaşıyor olabilirler.

    Bu ve benzeri doğal afetlerde yardım elini uzatan Dünya Kızılhaç Teşkilatı ve Türk Kızılayı’dır. Bu bağlamda depremin olduğu günden şu ana kadar 80 kişilik ekiple Kızılayımız Pakistan’da çalışma ve yardımlarına devam etmektedir. Bu anlamda rutin çalışmalar devam ederken, bir taraftan da halktan toplanan nakdi ve ayni yardımlar sürdürülmektedir.

    Devam eden bu rutin çalışmalara Kurban Bayramı nedeniyle “Kurban Bağış Kampanyası”da başlatılmış bulunmaktadır.

    Kurban Bağış Kampanyası için daha önce bankalarımızda açılan 2868 nolu hesaba kişi başına 150 YTL olarak yatırabilirsiniz. Ya da Bolu Kızılay Şubesi’ne makbuz karşılığında bağış yapabilirsiniz.

    Kurban Bağış Kampanyası 12 Aralık 2005 tarihinde başlamış olup, 4 Ocak 2006 tarihinde sona erecektir. İlgi duyan insanlarımız, ocaktaki tencerede bir parça da benim etim bulunsun istiyorsa, o çaresiz aç in-sanları düşünsün.

    Acının tarifini en iyi şekilde yapacak olanlar, onu yaşamış olanlardır. Acının tanımının ne olduğunu, yaşayarak denemiş olanlar; şu anda Pakistan’da yaşayanların halinden en iyi anlayanlardır. Bu konuda çok fazla söze gerek olmadığını düşünüyorum. Başlatılan Kurban Bağış Kampanyası’na da, aynı geçmişte yapılan duyarlılıkta kurban kesme görevlerini yerine getirecek insanlarımızın ilgi göstereceklerini umuyorum. Bu konuda inançlara göre yapılması gerekenler hakkında, en ince ayrıntısına kadar bilgi verilecektir. Fazla bilgi için Kızılay Bolu Şubesi’ne müracaat edilmesi gerek.

    Bolu Kızılay Şubesi Tel: 215 11 52. Bütün bankalardaki Hesap No: 2868

    Dekontlara, geri dönüşümde ulaşılabilmesi için, adınızı soyadınızı ve adresinizi mutlaka yazınız.

20.12.2005

Bu yazı toplam 1266 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.