Adalet Bakanı, OHAL isteyenleri eleştirdi

Adalet Bakanı, OHAL isteyenleri eleştirdi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Sadece muhalefet olsun diye değil, birilerini zor duruma düşürmek adına 'olağanüstü hal ilan edilsin' demek, terördeki artışı açılıma bağlamak, 'Milli Birlik ve Beraberlik Projesi kapatılsın' demek, bilinçli olmasa bile terörün amacına hizmet etmektir, örgütün diliyle konuşmaktır" dedi.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın oluşturduğu Abant Platformu'nun, Bolu Abant Palace Otel'de düzenlediği "Vesayet ve Demokrasi" konulu toplantıya Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, akademisyenler ve gazeteciler katıldı. Toplantının açılış bölümünde konuşan Sadullah Ergin, son 3 aydır terör eylemlerinde bir artış yaşandığını belirterek, "Bu bir tesadüf müdür diye düşünüyorum. Ne zaman demokrasimizi güçlendirmeye çalışsak, daha çok özgürlük desek, birlik ve beraberlik adına güzel şeyler yaşansa terör faaliyetleri artıyor.

Tüm kirli tezgahlara rağmen demokrasi mücadelemizden, birlik ve kardeşlik ülkümüzden asla vazgeçmeyeceğiz. Biz bu uğurda başımızı yüreğimizi taşın altına koyduk. Teslim olmadık, bundan sonra da olmayacağız. Gözyaşlarımızı içimize akıtacağız. Bağrımıza taş basacağız. Millet olarak asla yılgınlığa düşmeyeceğiz" dedi.

BU MÜCADELEYE OMUZ VERMEK HEPİMİZİN BOYNUNUN BORCUDUR

Ergin, olağanüstü hal tartışmalarıyla ilgili olarak, "Sadece muhalefet olsun diye değil, birilerini zor duruma düşürmek adına 'olağanüstü hal ilan edilsin' demek, terördeki artışı açılıma bağlamak, 'Milli Birlik ve Beraberlik Projesi kapatılsın' demek, bilinçli olmasa bile terörün amacına hizmet etmektir, örgütün diliyle konuşmaktır. Bu sadece hükümetin ve güvenlik güçlerinin sorunu değildir. Bu ülkede yaşayan herkesin ortak sorunu milli bir davadır. Bu mücadeleye omuz vermek hepimizin boynunun borcudur" diye konuştu.

KURTULMUŞ: OHAL TERÖRÜN BİTMESİ İÇİN İMKAN SAĞLASAYDI BİR TEK KİŞİ TERÖRİST OLMAZDI

Vesayet sistemini artıran başka bir şeyin ise 30 yıldır Türkiye'de süren terör olduğunu ifade eden Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş şöyle konuştu: "Terörün yegane ilacı demokratikleşme. Tam manasıyla bir hukuk devleti kurmak, insan haklarını en kamil manada geliştirmek olduğu ortada iken, maalesef Türkiye'de ne zaman demokratikleşme konusu gündeme getirilse artan ya da artırılan terör olayları Türkiye'de demokrasinin önünü kesecek bir araç olarak görülüyor. Bu çerçevede Meclis'te partilerin olağanüstü hal tartışmalarını gündeme getirmiş olmalarını ise anlamak mümkün değil.

Zaten olağanüstü hal Türkiye'de terörün bitmesi için bir imkan sağlamış olsaydı, 26 yıl uygulanmış olan olağanüstü hal sonrası da bir tek kişinin bile terörist olması gerekmezdi. Dolayısıyla zihninde az demokrasiden var olan hiç kimsenin ama bunlar milletin seçilmiş temsilcileri, olan kişilerse hiç kimsenin kalkıp olağanüstü hal gibi konuyu kalkıp teklif etmesi dahi düşünülmemelidir."


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.