Adam gibi adam olmak

            25.06.2004

Eskiden adam gibi adamlık vardı. Tıpkı Köroğlu’nun "Delikli demir çıktı, mertlik bozuldu" dediği gibi. Şimdi de naylon çıktı insanların kimyası bozulmaya başladı. Ne söze ne yazıya güven yok. Her şey eğilir bükülür oldu. İnsanlar iğnenin deliğinden Hindistan’ı seyretme özlemi içinde. Herkes çıkar peşinde. Doğruyu eğriden ayırma imkanı yok. İnsanlar arasında sevgi, saygı, güven kalmadı. Ne olacak bu işin sonu?...

Eskiden söz senet gibiydi, ağızdan çıktığı gibi yerine getirilmeye çalışılırdı. Şimdi nerede verilen sözü yerine getirmek! Herşey kapıdan çıkmadan unutuluyor. Birbirimize güvenimiz, saygımız hiç yok. Kişinin geleceğe yönelik bir işi varsa altı ay öncesinden başlıyor selam muhabbeti.

İnsanlar naylon gibi oldu dedikse onun da çeşidi var tabi. Beyaz olsalar şeffaflıktan yana endişeniz olmaz. Görürsünüz içinde ne var ne yok. Günümüz insanının bazıları kara torba gibi ruhları, gönülleri ve de düşünceleri kararmış. Yalancılık, riya ve bencillik almış başını gidiyor. Konuşulanların yüzde seksenini atacaksınız geriye, kalandaki doğruyu da cımbızla çekip alacaksınız. Hangi davranış, hangi söz doğru bilmek çok zor.

Birbirine güven duymayan insanların oluşturduğu birlikteliklerden başarılı sonuçlar bekleme şansı var mı? Herkesin birbirine şüphe ile baktığı yerde bir işin ucundan sağlıklı olarak tutmak olasılığı olur mu? Herkesin birbirini kandırmaya çalıştığı ortamda bir iş noksansız olarak ortaya çıkar mı? Herkesin birbirine çelme takmaya çalıştığı ortamda hedefe ulaşılır mı? Bütün bunları ben söylemiyorum.Bunları dağda, bayırda, handa, hamamda, kahvede, lokantada vatandaş konuşuyor. Ben sadece özetleyip sıraya dizmeye çalıştım.

Adam gibi adam olmak gerçekten zor mu? Adam gibi adam olmanın koşullarını ekonomik sıkıntılar, işsizlik kaygıları mı aldı götürdü? Çevremize şöyle bir bakalım. Anlatılanların senaryosunu yazmaya gerek yok. Oyunlar sahnede tüm hızıyla oynanıyor. İşçi patronuna, patron işçisine güvenmiyor. Amir memuruna, memur amirine güvenmiyor. Müdür öğretmenine, öğretmen öğrencisine, öğrencisi hiç birine güvenmiyor. Kadın kocasına, kocası kadına, her ikisi çocuklarına, çocuklarsa her ikisine de güvenmiyor... Bütün bu olumsuzluklar düzelir mi? O kadar da karamsar olmaya gerek yok. Eskilerin dediği adam gibi adam olma davranışlarını göstermeye bir başlayabilsek gelecek günler daha aydınlık olacak.

Adam gibi adam olmanın reçetesi ithal davranışlarda değil, ecdadın öz kaynaklarında yazılı. Önemli olan okumasını bilmek.

Bu yazı toplam 778 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.