Adaylar anlattı, Platform dinledi

Adaylar anlattı, Platform dinledi

Bolu TSO önderliğinde kurulan Demokrasi Platformu, Bolu'nun sorunlarına ve çözümüne ilişkin hazırladıkları on sorunun yanıtını, siyasi partilerin temsilci milletvekili adaylarından dinledi.

Bolu TSO önderliğinde kurulan Demokrasi Platformu, Bolu'nun sorunlarına ve çözümüne ilişkin hazırladıkları on sorunun yanıtını, siyasi partilerin temsilci milletvekili adaylarından dinledi.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası önderliğinde kurulan Demokrasi Platformu, Bolu'da bir ilki gerçekleştirdi ve 22 Temmuz Genel Seçimleri öncesi seçime katılacak siyasi partilerden, birer temsilci milletvekili adayını bir araya getirdi.

SORULAR ÖNCEDEN İLETİLDİ

Toplantıya Bolu TSO Meclis Başkanı Umut Oran başkanlık yaparken, AKP milletvekili Yüksel Coşkunyürek, CHP milletvekili adayı Sabri Erhendekçi, SP milletvekili adayı Abdullah Uzun, İP Milletvekili adayı Ekrem Sezer, MHP milletvekili adayı Mansur Şen, BTP Milletvekili adayı Suat Hayri Sapmaz, Bağımsız aday Yusuf Yaman, kendilerine tanınan yirmi dakikalık süre içinde, önceden kendilerine iletilen Bolu sorunlarına ilişkin çözüm yollarını, projelerini öğrenmeye yönelik on soruyu yanıtlamaya çalıştılar.

İLGİ YOKTU

Genel Başkanları Mehmet Ağar'ın Bolu'daki mitingi nedeniyle DP, diğer yandan TKP ve GP adaylarının katılmadığı platforma, soruların hazırlanmasına katkıda bulunan, AİBÜ Rektörü Atilla Kılıç ve bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri hazır bulundular. Adayları bir araya getiren bu toplantıya ilginin azlığı ise gözlerden kaçmadı.

ERHENDEKÇİ; “IMF'Yİ REDDEDEMEYİZ”

Kendilerine iletilen soruları yanıtlamak üzere birer konuşma yapacak olan adaylar, sıralarını belirlemek için kura çektiler. Ve ilk sırayı alan CHP üçüncü sıra adayı Sabri Erhendekçi, daha çok ulusal konulara değindi. Süresini verimli kullanamayan Erhendekçi, soruların çoğuna değinemeden tamamladığı açıklamalarında, siyasi parti seçim propagandalarında kullanılan “IMF'siz Türkiye” söylemlerinin halka şirin görünmek adına yapıldığının altını çizdi. IMF'nin reddedilemeyeceğini söyleyen Erhendekçi, parti olarak üretime yönelik projelerde, IMF'yi devre dışı bırakacaklarını vurguladı. Erhendekçi, üretim- istihdam- göç üçgenindeki çıkmazların, üretimdeki alt yapı sorunlarının giderilerek aşılacağına işaret etti. Bolu'nun yararlanamadığı teşvik yasası konusuna değinen Erhendekçi, coğrafi teşviklerin yatırımcıyı bölgelere çekmekte yetersiz kalacağını örneklerle açıklayarak, sektörel bazda verilecek teşvikin gerekliliğine dikkat çekti. Erhendekçi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin sorunlarına ait soruya ise kısa ve net bir yanıt verirken; “Üniversitemize, para gerekli. Para da Ankara'da. Bu parayı üniversitemize sağlamak, siyasilerin gücüne bağlı” dedi. Büyük mağaza zincirleri ve marketlerin altında ezilen Küçük esnaf ve KOBİ'lerin sorunlarının geçici de olsa kurulacak bakanlık ve banka yoluyla daha kolay çözüme ulaştırılabileceğini belirten Erhendekçi, esnafa ulaştırılacak direkt krediden söz etti.

UZUN; “IMF'LE ASLA”

SP birinci sıra milletvekili adayı Abdullah Uzun konuşmasına, işletme mezunu olduğunu hatırlatarak başladı ve IMF'ye muhtaç olunmadığını vurgulayarak devam etti. Uzun, AİBÜ'nin sorunlarına değinirken de, milli ve yerli ekonomi ile hepsinin üstesinden gelinebileceğini öne sürdü. Küçük esnaf ve KOBİ'lerin IMF'in izlediği bilinçli politikaların kurbanı olduğunu söyleyen Uzun, termal turizm ve Karacasu ile ilgili soruya yanıt verirken; “Turizme devam” dedi. Uzun, “Bolu neden Afyon olmasın?” diye sordu ve milletvekillerinin İl Genel Meclisi'nin gösterdiği çabaya ek olarak yumruklarını masaya vurarak destek olmamalarından dolayı üzüntü duyduğunu söyledi. Kayak ve yayla turizminin IMF'siz kaynaklarla geliştirileceğinin altını çizen Uzun, muhtarların, bir milletvekili gibi çalıştıklarını vurgulayarak, maaşlarını arttıracaklarını vaat etti. Doğal gazın Bolu için olmazsa olmaz olduğunu belirten Uzun, kömür yardımı alan insan sayısını azaltmak çevre kirliliğine çözüm olacağını iddia etti. Uzun tarım konusundaki çözüm önerilerini dile getirirken, patates borsasının ve Toprak Mahsulleri Ofisinin açılması gerekliliğini anlattı. İlçelerin gelişimine ilişkin soruyu da yanıtlayan Uzun, Gerede'nin deri ithalat ve ihracat sorunlarını çözeceklerini söyleyerek, et ithalatını yasaklayacaklarını belirtti. Özellikle Seben'in doğal sera olduğunu söyleyen Uzun, burada sebzeciliğin geliştirileceğini Göynük'te de konservecilik yapılabileceğini açıkladı. Yeniçağa ve Dörtdivan'da nakliye sektörünün canlandırılacağını, Yeniçağa'da aynı zamanda turizm konusunda çalışma yapılabileceğinin altını çizdi. Ara eleman ihtiyacının da 5+3 kesintili eğitim, üniversiteye girme telaşının ortadan kaldırılıp gençlerin, meslek liselerine yönlendirilerek karşılanabileceğini vurguladı.

SEZER, “MİLLİ HÜKÜMET MODELİMİZ SORUNLARI ÇÖZECEK”

İşçi Partisi ikinci sıra milletvekili adayı Ekrem Sezer de 20 dakikalığına geldiği kürsüde, Milli Hükümet Modeli hazırladıklarını ve IMF'siz bir Türkiye ile sorunların üstesinden geleceklerini belirtti. Sezer, muhtarların sıkıntılarını gidereceklerini ve ekonomik rahatlık sağlayacaklarını söyleyerek, tarım ve hayvancılık konusundaki engelleri de eğitimle aşacaklarını ve çiftçiyi organik tarıma, patates üretiminin de yemeklikten çok tohumculuğa yönlendirileceğini söyledi. Çevre ile ilgili kendisine yöneltilen soruyu da yanıtlayan Sezer, kaliteli kömür kullanımı ve doğalgazla Bolu'nun nefes alabileceğini açıkladı. Toprak kirliliğinde ise çiftçinin yanlış uygulamalarının da katkısı olduğunu, bu sorunun da eğitim, ziraat odalarının ve tarım kredi kooperatiflerinin katkısı ile çözülebileceğini öne süren Sezer, su kirliliği konunda da sulama birliklerinin gözden geçirilmesini sağlayacaklarının altını çizdi. Sezer, küçük esnaf ve KOBİ'lerin de kredi ile desteklenmelerinin sorunlarını çözmeye yetmeyeceğini savunarak örgütlenme ve kooperatifleşmeye işaret etti.

COŞKUNYÜREK, “ZENGİN BİR İLİZ VE BU UTANILACAK BİRŞEY DEĞİL”

İktidar partisi milletvekili ve ikinci sıra adayı Yüksel Coşkun-yürek, hükümetlerin kısa ömürlü olmasını, sorunların çözümün-deki en büyük engel olarak belirlediği konuşmasında, önümüz-deki dönem ilk icraatlarının, laik, sosyal, hukuk devleti olarak, uzlaşma ile bir sivil anayasa çıkarmak olacağını söyledi. Yatırımcıların yatırım yapabilmeleri için siyasi ve ekonomik istikrarın olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Coşkunyürek, çalışma programlarının insan odaklı olduğuna dikkat çekti. Yararlanılamayan teşvik yasası konusunda da; “Biz zengin bir iliz. Bu utanılacak bir durum değil. Hayıflanmak yerine, Türkiye'nin yol ağı üzerinde olmamızı değerlendirmeliyiz. Daha önce hazırlanan İl Gelişme Planında yer alan turizm tabi ki ön planda. Ama istihdam da şart. Ancak hükümetimiz döneminde işsizlik azaldı. Ve işsizlik fonunda biriken para kullanılarak, istihdam arttırılacak. SSK'nın işverenden aldığı prim tutarı 8 puan düşürülecek, özürlü istihdamının getirdiği yük işverenden alınacak ve hazineye devredilecek” diye konuştu. Coşkunyürek, yayla evleri için hazırladıkları kanunun bir türlü gerçekleşmediğini söyleyerek, önümüzdeki dönemde bu sorunu çözeceklerini belirtti.

YAMAN; “ALTIN FIRSATLARI DEĞERLENDİREMEDİLER”

Bolu'nun tek bağımız milletvekili adayı Yusuf Yaman da üniversiteyi bir sektör olarak değerlendirdi ve Bolu'nun gelişimine olan katkısından söz etti. Organize sanayinin işsizliğe çare olamadığını ve kendini geliştiremediğini belirtti. Teşvik yasasından yararlanamamakla birlikte kapasitenin de düştüğüne işaret eden Yaman, seçildiği takdirde kredi değil hibe yoluyla yeni organize sanayi bölgesinin alt yapısını tamamlayacağını ve yatırımcılara “altın tepside” sunacağını söyledi. 10 yıldır Bolu'ya hizmet gelmediğini öne süren Yaman, Başbakanın, “Abant'ı Davos yapacağız” sözleriyle Bolu'ya sunduğu, “altın fırsatın” değerlendirilemediğini, ortaya bir proje konamadığını ve Altın golün atılamadığını belirterek, fırsatlardan yararlanılamadığını, Kartalkaya, Sarıalan konusunda ve Yedigöller yolunun yapılarak turizme açılmasını savunan Yaman, seçildiğinde tüm bunları değerlendireceğini belirtti. Karacasu'daki kereste fabrikasının, AİBÜ'ine devredilmişken sonradan satılmasının beldeye yapılan en büyük kötülük olduğunu öne süren Yaman, bundan sonra kim seçilirse seçilsin, ülke sorunları ile ilgilense de “önce kendi evininin önünü süpürmesi” gerektiğini anlattı. Yaman, sorunların bitmeyeceğini, her zaman yenisiyle karşılaşılabileceğini savunarak, seçilmişlere tüm kuruluşlar olarak sahip çıkılması ve vekillerin lokomotif olmasına izin verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

SAPMAZ; “ASGARİ ÜCRET VERGİ DIŞI OLACAK”

Yaman'ın ardından kürsüye gelen Bağımsız Türkiye Partisi ikinci sıra milletvekili adayı Suat Hayri Sapmaz, katılımcılara Milli Ekonomi Modeli'nden söz etti. bu modelin kalkınabilmenin tek yolu olduğunu iddia ederek, teşvik yasasından yararlanamayan Bolu'da milli gelir belirlenirken, kriterlerde ciddi yanlışlık olduğunu vurguladı. Yatırımcıların önünü açmak için asgari ücretin vergi dışında bırakılacağını belirten Sapmaz, arazi tahsisi ile de yatırımcıya pazar bulacaklarını belirtti. Sapmaz, Bolu'yu devlet yatırımlarından yararlandıracaklarını söyleyerek, dağ, yayla ve kış turizmini canlandıracaklarını taahhüt etti. AİBÜ'nin personel ve öğrencinin yurt sıkıntısından söz eden Sapmaz, kampus arazisinin üniversiteye devredilmesini sağlayacaklarını bildirdi. Kökez suyunu, AİBÜ'ne getirerek bu soruna da son vereceklerini ve tüm fakültelerin açılmasını istediklerini vurguladı. Sapmaz, büyük marketlerin şehir dışına taşınmasının çözüm olmadığını öne sürerek, alım gücünün arttırılmasının KOBİ ve küçük esnafın sorununu gidereceğini anlattı. Sapmaz ayrıca, muhtarların bu güne kadar yok sayıldığını ileri sürerek, 2 bin YTL maaş, yayla evlerine ücretsiz tapu sözlerini de veren sapmaz, ara eleman konusunda da teknik eğitim veren liselere önem vereceklerini söyledi Ve genel başkanları haydar Baş'a destek istedi.

ŞEN; “PEMBE TABLO GERÇEK DEĞİL”

MHP milletvekili adayı Mansur Şen, Yüksel Coşkuyürek'in anlattığı gibi ülkede tozpembe bir tablo bulunmadığını ileri sürerek, hükümetin bürokratik engelleri öne sürerek 4,5 yılı heba ettiğini söyledi. AİBÜ'nin Bolu'nun yüz akı olacağını belirten Şen, üniversitenin su sorununun soru olarak karşılarına gelmesini ilginç olarak yorumladı. Şen, muhtarların çok zor durumda olduklarını vurgulayarak, yayla sorununun çözümlenememesi için milletvekillerini suçladı. “Bu sorunu çözmeliydiniz ve köylü rahat etmeliydi” diyen Şen, milletvekili seçildiklerinde hazırlayacakları mastır planla sorunları çözüme kavuşturacakları vaadini verdi. Ve ilk olarak tam bağımsız Türkiye için çalışacaklarına işaret etti.

KOBİ'ler için kredi imkanlarının genişletilmesi görüşünü savunan Mansur Şen, tarım ve hayvancılığın sağlanacak teşviklerle kalkındırılacağını vurguladı. Çevre konusundaki görüşlerini de açıklayan Şen, sürdürülebilir kalkınma modeli ile temiz doğal çevreyi inşa edeceklerinin altını çizdi. Şen, doğalgazın hava kirliliğinin çözümü olduğunu belirterek, erozyonla da mücadele edeceklerini ve pis su arıtma tesisinin bir an önce yapacaklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.