Afete hazırlık

            19.10.2004

Olası olumsuz olaylara karşı hazırlıklı olmak, acı ve onarımı zor olan sonuçlardan korunmak için iyi günlerde önlem alınması gerek.

Yaşadığımız son Marmara Depremi bırakın bireyleri, devleti bile belli bir zaman diliminde çaresiz bıraktı. Afet dendiği zaman aklımıza gelen karagün dostu Kızılay güven yitirdi, itibar kaybetti.

Hazırlıksız yakalanan insanlar, acılarına merhem olması gereken devletini bekledi. Zaman oldu öfkelendi, "Nerede bu devlet?" diye feryat etti. Zaman oldu "Allah devlete zeval vermesin" diye duacı oldu.

Bu millet birşeyi affedemedi. Kızılay’ı! Yerli yersiz çeşitli spekülasyonlarla gündeminden hiç düşürmedi. 139 yıllık karagün dostunu gözden düşürmek için yeni yeni senaryolar vizyona girdi.

Olağan, olağanüstü kongrelerle yıprandı sonunda kayyuma kaldı.

Kayyumla eski işler durumuna getirilmeye çalışılırken, şubelerin müracaatları ile olağanüstü kongreye gidilerek Sn. Talat Yılmaz’ın başkanlığındaki ekip yönetimi aldı. Bu arada güzel şeyler yapılmaya başlandı. Bazı yeniliklerin ilk adımları atıldı. Amaç; kaybolan imajı yerine getirmekti. İşte bunlardan birisi 12.10.2004 tarihinde İstanbul Kartal’da Başbakanın da iştirakiyle Marmara bölgesinde olası bir afet anında malzeme dağıtımı yapabilecek, Köy Hizmetleri’ne ait geniş bir alanda kurulu olan depoların restorasyonu yapılarak, içleri afet anında gerekli malzemelerde donatılmış olarak hizmete açıldı.

Aynı gün 70 bin aileye dağıtılmak üzere Ramazan yardım paketlerine ait konvoy Anadolu’ya hareket etti. Genel Başkan Sn. Talat Yılmaz açış konuşmasında mutluydu. Göreve geldiğimizde durum tespiti yapıldı, yol haritası çizildi. 1868 tarihli en eski kamusal görev yapan Kızılay, eski itibarına kavuşacak. Bu teşkilat bi-zi sevdi diyordu.

Değişimin, gelişimin çok hızlı olduğunu, iyi yönetilmemiş, kaynakları israf edilmiş bir kurumu eski saygın haline getirmek için çalışmalar yaptığını, 82 trilyondan 102 trilyona çıktıklarını, insan kaynaklarını iyi organize ederek sosyal çalışmaların başladığını söylüyordu.

19 kan merkezi, 11 istasyon oluşturulduğunu, 39 tıp merkezinin bulunduğunu, tıp merkezlerini yaygınlaştırmak istediklerini, 13 aşevi, 8 öğrenci yurtlarının bulunduğunu, 6.sınıftan 11.sınıfa kadar 10 bin öğrenciye burs verileceğini, Gençlik ve Spor’la işbirliği içine girdiklerini, 240 öğrenciyi yurt genelinde gezdirdiklerini, içinde bulunduğumuz bu depoların onarımı için 1 trilyon keşif bedeli varken, 340 milyara malettiklerini anlattı.

Anlamlı bir toplantıda birada bulunmaktan mutlu olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Sn. Başbakan, hizmetin ne derece hayırlı olduğunu anlatmaya gerek yok. Kültürümüzden gelen değerlerle örtüşen bir kurumumuz, geçmişi nedeniyle bir hayli sansasyona uğramış. Şu anda en önemli kurum olarak yola devam edecektir. Kızılay kendine yakışanı yapmak durumunda. Masadan iş takibinden hoşlanmam. Bu milletin bir kurumudur, kendi imkanlarını tüm insanlarla paylaşacaktır. İnsanı yaşatalım ki, devlet yaşasın. Ben senede 2 defa kan veriyorum, herkes bunu yapmalı. Bir bozuk yapılaşma iliklerimize işlemiş. Milletimiz yeni kanlanmaya başladı. Bu kuruma ihanet bana göre vatana ihanetle eş anlamlıdır. Bu emanet çok farklı bir emanettir. Yerinden yönetime doğru bir yapılandırma başlatıyoruz. Dünyada afetin olmadığı gelişmiş bir ülke yoktur. Her zaman hazır olmasını bilmek zorundayız.

Bu yazı toplam 896 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.