Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Ağzı olan konuşuyor

Hükümet Konağı inşaatı tam gaz gidiyor, sonlara gelindi.

    Bolu'nun girişinde heybetli, muhteşem bir tarihi yapı meydana geliyor.

    Bina bitinceye kadar hiç bir şey yazmayacaktım, ama bazı kişiler “yok bina şunu andırıyor, yok buna benziyor, yıldızı büyük” gibi tenkitler olunca dayanamadım.

    Bu yapı 1811 yılındaki görünümü ile ve de her şeyi bütün ölçüleriyle bire bir yapılıyor ve yapılmak zorunda. Tarihi eserler ve anıtlar yüksek kuruluna 09,01,1990 tarih ve 1006 numara ile tescilli ve kayıtlı.

    “Keşke bina gözükmeyecek şekilde her tarafı perde ile kapatılsaydı heykel açılışları gibi bitirilince açılış töreninde görseydik” diyesi geliyor insanın.

    Sayın Valimden bir ricam olacak: Bu binanın eski fotoğrafları var bir tanesini büyütüp giriş bölümüne koyalım ki eski haliyle yeni halini gören mukayese etsin.

    Bu laflar bana Mimar Sinan'ın bir hikayesini hatırlattı: Süleymaniye camisi bitmiş iskeleler sökülüyor yoldan geçen bir sarhoş Sinan'a “bu caminin şu minaresi eğri” demiş. Mimar Sinan hemen minareye bir halat bağlatıp “sarhoş, tamam şimdi düzeldi” deyinceye kadar 2 ameleye ters tarafa çektirmiş. Sarhoş memnun gitmiş.

    Mimar Sinan'ın ustaları ve kalfaları “aman üstat olacak şeymi bu minareler zaten düzgün bir sarhoşun lafına bakıp 2 amele, bir halatla çekmeyle minaremi düzelir”.

    Mimar Sinan'ın cevabı şu olmuş; “eğer ben bu hareketi yapmasam bu caminin adı Eğri Minareli Cami olarak kalırdı”.

    Biz de ezbere konuşan tenkit etmek için tenkit edenlere karşı böyle bir hareket mi yapsak acaba !

BOLUNUN YEMEKLERİ DEĞİL, AŞÇILARI ÜNLÜDÜR

    Geçtiğimiz Pazar günü tv de gezerken ATV 'de meşhur diyet uzmanı Taylan Kümeli'nin Formda Hayat isimli programına takıldım.

    Bolumuzun meşhur aşçılarından, AİBÜ aşçılık yüksek okulunda öğretmen Cemal Türkkan programda, yemek tarifleri yapıyor ve gücü yettiğince Bolu'yu tanıtıyor. Sevgili Cemal Türkkan'ı çok iyi tanırım. Fransa da uzun yıllar çalışan, mesleğini seven ve bildiklerini öğretmeye çalışan ve bu hususta epey de kitap yazan Cemal Türkkan'ın bendede imzalı bir yemek kitabı hediyesi var.

    Bolu köftesi, Abant kebabı,kartalkaya kebabı Bolubeyi tatlısı, kabaklı gözleme gibi yemeklerimizin tarifini yaptı ve tanıttı.

    Bizim Bolu olarak kendimize özgü pek çok yemeklerimiz var ancak Bolu sınırları içinde kalmış dışa açılamamış, aşçılarımız kadar mahalli yemeklerimiz meşhur olamamış.

    Cemal Türkkan Bolu yemeklerinin tanıtımı ile ilgili çok güzel program yaptı. Bizim Köroğlu televizyonumuz bu programı alsa da yayınlasa diye içimden geçiyor.

09.11.2005

Bu yazı toplam 1388 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.