N. Gürkan Yetkin

N. Gürkan Yetkin

Ah canım! Vah canım! Üzme tatlı canını!

“Geldi! Geliyor! Şimdi! Az sonra! Seneye! Bu yıl inşallah!” derken, doğalgaz sonunda geldi. Türk insanı olarak bir özelliğimiz var. Sorunla karşılaşacağımız kesin olsa dahi, başımıza gelene kadar beklemek. Faturalarımı son ana kadar bekler, vergimizi son gün yatırırız. Kuyruklarda çekilen işkenceyi hiç söylemiyorum. Kurumlarda bir yıl bekledikleri ödeme gününü vatandaş mağdur olmasın diye hafta sonu gerekirse fazla mesai yaparak uzattıkça uzatırlar.

Yıllar önce, bir Amerikalı dostum bana şu soruyu sormuştu. O tarihte daha Bolu Dağı Tüneli açılmamıştı. Fakat haberlerde yer alıyordu. ”Bir yıl sonunda çalışmalar sonlanacak!” diye. Tünel açıldığında Bolu Dağı'nda faaliyet gösteren işletmelerin ciddi sıkıntı yaşayacağı tünel inşaatı başladığı günden beri belli olduğu halde kimse kılını bile kıpırdatmamış, projenin bitim süresinin uzamasıyla da gündem de bile yer almayan bir sorun haline dönüşmüştü.

İşte tam bu sırada haberlerde tünelin çok kısa bir süre sonra açılacağını öğrenmiş olan Amerikalı dostum, bana “Bolu Dağı esnafı ve o işyerlerinde çalışan insanlar şimdi ne yapacaklar?” diye sormuştu. Sorunu Türk olması bile çok yakında ciddi bir sorun olacağını açık bir şekilde görmekteydi. İlgililerin acil olarak bu mesele ile ilgilenilmesi gerektiğini düşünüyordu. Açıkcası benden nasıl bir çözüm planlandığını öğrenmek istiyordu. Benim cevabım o tarihte çok açıktı. ”Kimse hiçbir şey yapmayacak! Ta ki sorunla yüz yüze gelene dek kimse ama kimse hiçbir şey yapmayacak!”

Dostum şaşırmıştı. ”Ama bu ileride çok daha ciddi bir probleme dönüşür! Eğer şu an gerekli tedbirler alınmaz ise başta oradaki işletme sahipleri ve çalışanları, sonra yetkililer ve siyasiler çok zor durumda kalacaklar!” demişti. Ben de kendisine “işte dediğin bu durum gerçekleşene ve çözümsüz hal alana dek kimse hiçbir şey yapmayacak!” demiştim. Sonuçta da dediğim gibi oldu. Aradan geçen bunca zamanda, hala o insanların sorunlarına bir çözüm bulunmuş değil. Açıkçası şu an kimsenin umrunda bile değil. Allah'tan bir iki aklı başında esnaf çıktı da, en azından ihale edilen tünel çıkışındaki arazi kiralandı. Eğer o ihaleyi başka bir kişi veya grup almış olsaydı, o esnafın durumu daha da vahim olacaktı. Çözüm anlamında da kimsenin yapabileceği bir şey olmayacaktı.

Gelelim doğalgaz meselesine!

Özellikle geçen seneden 2009 senesinde artık mahalle mahalle doğalgaz kullanımının zorunlu tutulacağı aşikar olduğu halde, gerek vatandaşlar, gerekse yetkililer konuya gereken önemi vermedikleri için, şu an doğalgaz kullanım meselesi kafalardaki en büyük karışıklık halini aldı. Son olarak yapılan açıklama da işin tuzu biberi oldu. Kömür kullanımı serbest, ancak bacadan duman çıkartmamak kaydı ile!Peki hazırlıklar bitti mi? Vatandaş bu konuda yeteri kadar bilgilendirildi mi?Başta devlet kurumları bu dönüşüme hazırlık yaptılar mı?

Örnek verelim:

Yapılan açıklamaları dikkate alırsak, bu yıl, yani 2009 kışında Bahçelievler Mahallesi, Borazanlar Mahallesi, Beşkavaklar Mahallesi vb.ana hat döşenmiş mahallelerde doğalgaz kullanılması yaptırımlarla zorunlu kılınacak! Peki belediye yaptırım uygulamaya kalkarsa (kabahatler kanununa istinaden doğalgaz yerine kömür kullanan apartman yönetimlerine ceza kesimi) bundan sadece vatandaş mı nasibini alacak?

Bu ne demek?

İlgili mahallerde camisinden tutun, okullarına ve resmi kurum lojmanlarına kadar bir çok kamu binası bulunmakta. Şu ana kadar yerel gazetelerde ve ilgili ilanlarda bu kurumların ısıtma sistemlerinin doğalgaz dönüşümü için ihale yaptıklarına dair bir ilana rastlamadım. İhale süreçleri dikkate alındığında bu işlem kış aylarına yetişecek mi? Doğrudan temin rakamlarını geçecek miktarlarda olacağından açık ihale dışında, Acil Öncelikli iş kapsamında mı ihale işlemleri yapılacak? Daha da önemlisi, ilgili kurumların yatırım programlarında bu iş için ayrılmış bütçe var mıdır?

Diyelim ki bu sorularımızın cevabı “maalesef hayır.” O halde ilgili belediye bu kurumlara nasıl bir yaptırım uygulamayı düşünmekte! Devlete ayrı, vatandaşa ayrı sistem hukuk penceresinde nasıl değerlendirilir, sanırım ortaya çıkacak davalarla öğrenilecek!

Devlet vatandaşının kaçak yapı yapmasını (kaçak yapı=inşaat ruhsatı düzenlenmemiş yapı ve doğal olarak yapı kullanım izin belgesi olmayan yapı) istemezken ve bu konuda her türlü yaptırımı uygularken, birçok kamu binasının ruhsatının olmaması gibi, doğalgaz kullanmayanlara ceza işlemi uygularken, kamu binalarını açıkça kayıracak mı?

Bir kamu binasının İlgili belediyeye su borcu bulunduğu ve bunları ödememekte bir sakınca görmediği ilgilisince bilindiği halde, sade vatandaşı kullandığı suyun bedelini ödemediğinde hemen suyunu kesen ve ardından da icra takibi yürüten bu kurum, doğalgaz kullanmayan ve bu konuda kılını bile kıpırdatmayan kamu binalarını yine koruma ve kollama yolunu seçecektir?

Peki ilgili belediye, 2009 senesinde kendisine ait binalarında doğalgaz kullanacak mı dır? Eğer örnek olma adına 2009 senesinde öncelikle belediyeye ait binalarda doğalgaz kullanımı gerçekleşecekse, bu binalarda ısı yalıtımları TSE 825 standartlarına uygun mudur?

BİNALARDA ISI YALITIM YÖNETMELİĞİ (08.05.2000)

Resmi Gazete Tarihi: 08.05.2000 Pazartesi

Resmi Gazete Sayısı: 24043

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç ve Kapsam, Dayanak Amaç ve Kapsam

Madde 1 Bu yönetmelik, binalardaki ısı kayıplarının azaltılması, enerji tasarrufu sağlanması ve uygulama esaslarının belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu yönetmelik, 3030 sayılı Büyük Şehir Belediyelerinin Yönetimi Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun kapsamındaki belediyeler dahil, bütün yerleşim birimlerindeki binalarda uygulanır. Münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına gerek duyulmayan depo, cephanelik, ardiye, ahır, ağıl ve benzeri binalarda bu yönetmelik hükümleri uygulanmaz. 180 sayılı Bayındırlık ve İskan Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 209 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik 32 nci maddesi kapsamına giren kamu kurum ve kuruluşları, katma bütçeli idareler, il özel idareleri ve belediyeler bu yönetmeliğe uymak ve uygulamakla yükümlüdürler.

Yazmın başında kafaların karıştığını, sağlıklı açıklamalar yapılmadığı sürece de karışıklığın artacağını gayet iyi bildiğimden, ilgili kurum ve kuruluşlar vatandaşara doğru ve doyurucu bilgiyi vermekle yükümlüdürler!

Bu konuda Doğalgaz dağıtımından sorumlu firma, İlgili belediyeler ve TMMOB Makine Mühendileri Odası Bolu Temsilciliği'nin sağlıklı ve anlaşılır bilgilendirmeler yapması gerekmektedir.

Bu sorun geçmişte karşılaşılan sorunlara getirilen yaklaşım gibi çözümlenmeye kalkarsa, çok kişi ceza, bir çok kişi de iyi küfür yer benden söylemesi!

16.06.2009

Bu yazı toplam 1567 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.