Ahlak erozyonu

Bakacaktan tomruk atar gibi gümbür gümbür akıp gidiyor bedenimizden ahlak denen olgu. Aç bedenlerdeki akıl doğru karar verme gücünden sanki yorgun düşmüş. Komut veremiyor yüreğimize, vicdan denen merkeze. Hemen herkes bencil davranışlar içinde yalnız kendini düşünür olmuş. Önce kendi karnını doyurmak amaçlı hiç kimseyi düşünmeden, hiçbir değer yargısına aldırış etmeden haramı helali unutup korkusuzca hareket edenlerin hergün biraz daha çoğaldığını görmek ürkütücü. İşsizliğin neden olduğu ekonomik dar boğazlardan geçiş hak ve hukukun özelliğini, güzelliğini vicdanlardan söküp alıyor. Hırsızlık, soygun kandırmaca akıllı ve uyanıklık zırhına bürünerek iyi ahlaka ve güvene geçit vermiyor.

    Şu geçirdiğimiz korkunç deprem olaylarından sonra yaşananlardan ibret almadan yıkıntılar arasında can çekişenlerin parmağındaki yüzüğü, kolundaki bileziği söküp almak iyi ahlakın neresinde yazılı? Yangından mal kaçırırcasına kimi insanlar can derdinde boğuşurken, kimi insanlar da fırsatı değerlendirip ceplerini doldurma yarışında beyin jimnastiği yaparak akıllara durgunluk verecek ahlaksızlık örneği veriyorlardı. Geçmişte yaşanan bu olumsuzluklar unutuldu derken, başka bir bunalım da tekrar hortlamaya başladı.

    İşte gene fısıltılardan kulaklarımıza çarpan dedikodular.

    Dinledikçe akıllara durgunluk veriyor.

    Ve hemen aklınıza takılıyor insan olma erdeminin en güzel göstergesi ahlak erozyonuna mı uğramış. Bütün bunlar aç kalmanın çaresizliği mi? Açıkgözlüğün, kurnazlığın göstergesi mi? Herkes yapıyor ben neden yapmayayım bencilliği mi? Alın teri döküp emek vermeden kazanmak kolaycılığımı anlamak çok zor.

    Günümüzün en ciddi konusu şu kuş gribi. Böylesi tehlikeli olan bir olayı bile değerlendiren insanların yaptıklarını duydukça dikenleriniz diken diken oluyor. Kuş gribinin önüne geçilmez tehlikesini ortadan kaldırabilmek düşüncesiyle açık arazide olan kanatlıların bedel karşılığında toplanması karşısında direnen vatandaşları gördükçe, toplumun bilinçsizliğinden söz ederek hemen herkes olayı kınıyordu. Ancak fısıltılardan kulağımıza gelenleri değerlendirdikçe haklılık payının olduğunu düşünmekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Devlet tarafından başlatılan bu uygulamadan önce bazı uyanık ahlaksızlar, köylünün elindeki kanatlıları çok ucuza toplayarak başka yörelerde daha pahalıya satıldığını gören vatandaşların gösterdiği tepki pek de boşuna değil diye düşünüyorsunuz.

    Devletin bazı işlemlerde geç kalması, vatandaşın yaptığı işle ilgili yeteri bilgisinin olmayışı ve de durumdan vazife çıkaran ahlaksızların durumu değerlendirmeleri, olayların kısa sürede önünün alınmasında en güçlü bariyer oluyor.

    İşin en üzücü olan tarafı da nüfusunun % 99’unun müslüman olduğu bir ülkede olması. ''Açlık, asaleti bozarmış''. Belki de yaşanan olumsuzlukların temelinde yatan açlık. Açlık ahlakın bozulmasını tetikliyor olabilir. İyi ahlakın temelinde gelirin adaletli dağılımı yatıyor olabilir.

18.01.2006

Bu yazı toplam 853 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.