Ahlak (Etik)

İnsanı yaratan ALLAH, hem fizyolojik olarak, hem de ruh olarak kusursuz yaratmıştır. İnsan bedensel ve ruhsal gelişimini tamamlarken; annesinden (ailesinden), çevreden, okuldan aldığı eğitim ve öğretimle iyiyi, kötüyü, öfkeyi, korkuyu, hırsı, nefreti de beraberinde öğrenir.

İnsan yalnız yaşamak üzere programlanmıştır. Bir başka ifade ile İNSAN SOSYAL BİR VARLIKTIR. Onun öğrendikleri iyi şeylerinde, kötü şeylerinde, hem kendisine, hem de topluma etkileri vardır. İnsanın edindiği güzel değerlerin tümüne birden AHLAK denmektedir. İnsanı ETİK kılan bu değer nasıl öğretilecek..? Kim öğretecek..! Eğer bir toplum huzur içinde yaşamak istiyorsa, bireyini iyi yetiştirmek zorundadır. Eğitim ilk basamağı ve en önemlisi ailede verilenidir, 2. kademesi ise okullarda verilmelidir, 3. kademesi ise hayatın için de yaşayarak alınandır. Buna TECRÜBE diyenler var. Muhakkak ki eğitim ve öğretim doğumdan başlayıp ölene kadar devam eder.

Toplumu ayakta tutan bireydir. O zaman bütün insanlığın ve bütün dinlerin ortaya koyduğu toplumsal AHLAKIN (yalan söyleme, hırsızlık yapma, adaletsizlik yapma, hakka, hukuka, saygı gösterme, hoşgörü, saygı, sevgi, barış v.b) kurallarına uygun birey yetiştirmeye gayret göstermeliyiz. Bunun yolu da doğru bir eğitim ve öğretimden geçer.

“Ahlak zenginlikle değil, zengin olma hırsı ile bozulur.”

“Toplumdaki ahlakı bulanımın kaynağı çocuklarımıza iyi bir eğitim verememektir.”

“Ahlak toplumun temelidir.”

“Ahlak özel ve pahalı bir lükstür.”

“Bilen ve koruyan için ahlak en büyük zenginliktir.”

Yaşlı dünyamızda milyonlarca insan yaşamaktadır. Yaratılışı gereği hepsinin tipleri karakterleri ayrı ayrıdır. Bu insanlara öyle bir değerler manzumesi programı yüklemeliyiz ki toplumun başına dert olmak yerine toplumu yüceltsin. Ahlaki değerler bazı ayrıntılarda insandan insana, toplumdan topluma fark etse de bu farklılıklar işin özüne inmemektir. Hal böyle olunca ahlaklı yetiştireceğimiz her insan AİLESİNE, TOPLUMUNA,DÜNYA İNSANLIĞINA, yarar sağlayacak demektir. İnsanlardaki ahlak erozyonu bütün herkesi tehdit etmektedir. Dünyada barış ve huzur tehdit altındadır. Her gün binlerce in-san TECAVÜZLE, CİNAYETLE, GASPLA, HIRSIZLIKLA ölmektedir.

Oysa bireyden başlayıp topluma doğru dalga dalga yayılan ETİK DEĞER; insanlığın savaştan barışa, mutsuzluktan mutluluğa, açlık ve sefaletten toplumsal yardımlaşmaya (paylaşmaya) gitmesini sağlar. Milyonlarca insan açlık çekerken zevk ve safahat içinde yüzenler, başkalarının hakkını gasp edenler, hırsızlığı doğal hale getirenler, sözlerinin arkasında durmayanlar, paranın gücüyle şan, şeref ve ahlak satın alanlar, bilsinler ki bunun adı AHLAKSIZLIKTIR.

Henüz toplumumuzda AHLAKLILAR, AHŞAKSIZLARDAN az değildir. Şayet ahlaksızlar çoğunluğu elde ederse İLAHİ NİZAM DA BOZULACAKTIR. Bu da insanlığın ve dünyanın sonu demektir. Kısa ömür çizgisinde insan bir ot gibi, hayvan gibi değil yaratılışındaki gibi tertemiz ve ahlaklı olarak yaşamalı, yaşatılmalıdır. Milletimizin geçmişinde bunun güzel örnekleri var…!

14.07.2006

Bu yazı toplam 1254 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.