Ahmet Baysal’dan, Esin Avunduk’a tepki geldi; "Rektörün oyununa alet oldu"

Ahmet Baysal’dan, Esin Avunduk’a tepki geldi; "Rektörün oyununa alet oldu"

Esin Avunduk’un geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada kullandığı ifadeleri eleştiren Vakıf Başkanı Ahmet Baysal; "Esin benim bildiğim kadarıyla Vakfı ikiye bölecek bir davranışın içinde bulunmazdı. Fakat Rektörün oyun

Esin Avunduk’un geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada kullandığı ifadeleri eleştiren Vakıf Başkanı Ahmet Baysal; "Esin benim bildiğim kadarıyla Vakfı ikiye bölecek bir davranışın içinde bulunmazdı. Fakat Rektörün oyununa alet oldu" dedi.

Geçtiğimiz Cumartesi günü sabah saat 10.00'da basın mensuplarıyla biraraya gelen Ahmet Baysal, Esin Avunduk'un yaptığı basın açıklamasını, Rektör Yaşar Akbıyık'ın etkisi altında kalarak yaptığını söyledi. Yaptığı basın açıklamasından sonra Esin Avunduk'un fikrinin değişeceğine inandığını belirten Ahmet Baysal, kimi çağıracağına karar veremeyecekse, İzzet Baysal Vakfı'na Başkanlık yapmayacağını söyledi.

ESİN HANIM, REKTÖR TARAFINDAN ALET EDİLDİ

12 Mayıs tarihinde İzzet Baysal Vakfı tarafından yapılan ve Rektör Prof.Dr. Yaşar Akbıyık'ı kınayan basın açıklamasına karşı olan bir bildirinin, vakfın üyesi ve İzzet Baysal'ın kızı olan Esin Avunduk tarafından bir süre önce kamuoyuna açıklandığını belirten İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal; "Sizin de güvendiğiniz bir kişinin, vakfın ittifakla aldığı karara karşı bir açıklama yapması, bizi de hayretler içerisinde bırakmıştır. Esin Hanımın bunu yap-masının nedenini, rektörün oyununa alet olmasına bağlıyorum. Rektörün bunu yapmasının nedeni ise, yaklaşan rektörlük seçimlerinde YÖK'ten puan almak. Rektör, türban imajını hâlâ YÖK'ten silemediği için, bu tarzda kabadayılık yaparak bir şeyleri ispatlamak istedi. Benim bildiğim YÖK, bu tarzda bir kişinin tekrar rektör olmasına izin vermez. Aklı başında olan öğretim görevlileri de mücadeleden vazgeçmesinler" şeklinde konuştu.

SAVAŞ, REKTÖRLÜK SEÇİMLERİNİN YAKLAŞMASIYLA BAŞLAMIŞTI

Geçtiğimiz dönem başında gazetelerde yeralan bir başörtüsü haberinin ardından, rektörün kendisini temize çıkartmak için basın mensuplarını çağırıp, araçlarda başörtüsü kontrolü yaptırarak, gazetelere kendi lehine haber yaptırdığına şahit olduğunu anlatan Ahmet Baysal, konuşmasına şu şekilde devam etti; "Rektör Akbıyık bununla ilgili olarak YÖK'e 2 kez gitti ve beni de yanında götürmek istedi. Zaten Rektör Akbıyık ile İzzet Baysal Vakfı arasındaki savaş, rektörlük seçimlerinin yaklaşmasıyla başlamıştı."

ÜNİVERSİTENİN HER ZAMAN YANINDAYIZ, ANCAK REKTÖRÜN YANINDA DEĞİLİZ

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal vakıf bürosunda yaptığı basın açıklamasında, bahsedeceklerinden Esin Avunduk'un haberinin olmadığını belirterek, açıklamalarından sonra Avunduk'un düşüncelerinin değişeceğine inandığını söyledi. Esin Avunduk'un konuyu kavrayamadığını düşündüğünü belirten Ahmet Baysal; "Çünkü Rektör en büyük hatasını Başbakan’a değil, İzzet Baysal Vakfı'na yaptı. Esin Hanımın da rektöre, niçin törene katılmadığını sorması gerekirdi. Esin Hanım, rektörü Atatürk'ten geçinen kişiler arasına almalıydı. Ancak aşırı Atatürkçülerin gözü başka bir şey görmüyor. Esin, benim bildiğim kadarıyla vakfı ikiye bölecek bir davranışın içerisinde bulunmazdı. Ama rektörün araması sonucunda bu tarzda bir şey yapmış olabilir. Esin Hanım, kendisi üniversitenin yanındaymış, biz karşısındaymışız gibi bir açıklama yapmış. Hâlbuki bu üniversite İzzet Baysal olduğu için var ve biz her zaman üniversitenin yanında olacağız. Esin Hanım üniversite derken, rektörü kastetmek istedi. Ancak biz rektörün yanında değiliz." Ahmet Baysal ayrıca, Rektör Yaşar Akbıyık'ın temel atma törenine katılmamasının ardından tüm yerel ve ulusal gazetelerde çıkan köşe yazılarının %95'inin rektörü kınayan yazılar olduğunu vurguladı.

ESİN HANIMIN DÜŞÜNCELERİNİN DEĞİŞECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

Üniversitenin kendisine ait olan bir alandan elde ettiği gelirle, Antalya'daki bir kişiye her ay 100 milyon ödediğini açıklayan Ahmet Baysal, bunun arkasında Rektör Akbıyık'ın olduğunu söyledi. Ahmet Baysal daha sonra konuşmasına şu şekilde devam etti; "Çünkü o parayı ödeyen kişiyi, Rektör Akbıyık Meslek Yüksek Okulu'na Müdür yapmıştır. Parayı ödeyen ise Kaptan Kaptangil'dir. Yine aynı kişi, amcama, yani İzzet Baysal'a bir bayram tebrik kartı göndererek bayramını kutlarken, 'İzzet Baysal Vakfı'nın üniversitemiz yönetimine müdahale etmesi bizleri üzmektedir. Hoş karşılamak mümkün değildir' şeklinde ifadeler kullanmış. Amcam ise bu tebrik kartına bir mektup yazarak cevap vermiş ve 'Herkes bilmelidir ki bu derece maddi destek verdiğim üniversitemizden muhakkak ki benim de bazı beklentilerim vardır ve olması da doğaldır. Hal böyle iken, beklentilerime ters düşen davranışlara tepki göstermemi 'müdahale' addeden zihniyeti anlayabilmem ve kabul edebilmem mümkün değildir' demiştir. Daha sonra yine bu kişi, Kenan Mak'ın öldürülmesinin sorumlusu olarak, İzzet Baysal Babamızı göstermiştir. Bu kişiden daha önce de basın mensuplarına bahsetmiş, ancak ismini vermemiştim. İsmini açıklamam bugüneymiş demek. Kaptan Kaptangil'in bu davranışını bilen rektör, bu adamı Meslek Yüksek Okulu'na müdür yaptı. Esin Hanımın bu konu hakkında bilgisi yok diye düşünüyorum. Esin Hanımla görüşüp, açıklama yaptırdığı için ben rektörün karşısındayım. 6 kişilik İzzet Baysal Vakfı mütevelli heyeti olarak, 5 kişi rektörün bu davranışını İzzet Baysal Vakfı'na yapılmış olarak görmekteyiz. Esin Hanımın düşüncelerinin de, bu açıklamalardan sonra değişeceğini düşünüyorum."

BEN KARAR VEREMEYECEKSEM BAŞKANLIK YAPMAM

Esin Avunduk'un, İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu toplantılarına pek fazla katılamadığını belirten Ahmet Baysal; "Biz kararlarımızı Yönetim Kurulu Toplantısı'nda alıyoruz. Vakfın tek icracısı benim, Esin Hanım bunun farkında değil. Ben Vakıf Başkanı olarak kimi davet edip edemeyeceğime karar veremeyeceksem, başkanlık yapmam. İnşaatın sahibi olduğumuz bir yere, kimi davet edip edemeyeceğimize kimse karışamaz. Esin Hanım da bana, imza sirküsüyle yetki vermiş durumda, o zaman yetki vermeseydi. Benim varlığım kendi annem ve babamdan kalanlardır, vakıfta ise fahri olarak çalışmaktayım. İzzet Baysal, kızı dururken bana yetki verdiği için, Esin Hanımın kıskançlığından bu tarzda bir durumun geliştiğini düşünüyorum. Bunda da Esin Hanımın iyi niyetinden kuşkum yok. Ancak Esin Hanım her toplantımızda dile getirdiği mahfuz hisseden, basın bildirisinde de bahsetmiş. Ancak şunu unutmamalı ki, Babası İzzet Baysal sağlığında kendisine vermesi gereken kadar mal varlığından daha fazlasını vermiştir. Zaten vermeyecek birisi de değildir. Vakfın Kurucu Üyelerinin de, kendi çıkarlarından önce vakfın çıkarları için hareket etmeleri gerekmektedir. Eğer Esin Hanım dava açarsa, vakfa dava açmış olacaktır. Bundan dolayı da dava açmadı, açsaydı da kazanamazdı. İzzet Baysal Babamız, tek sevdiği kızına, kimsenin tahmin edemeyeceği bir servet bırakmıştır. Esin Hanım beni konuşturmak istemiyorsa, mahfuz hisseden bahsetmesin. Zaten kendisi de vakfa tek kuruş vermemiştir. İzzet Baysal vasiyetinde Esin Hanımdan birçok şey istemiştir. Hepsi de vakfın yararına olan şeylerdir. Bununla ilgili olarak da Esin Hanımın açıklamasını bekliyorum. Esin henüz genç ve babasının kendisinden istediklerini yapabilecek durumda" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.