AİBÜ Kampüs arazisi, artık Orman Bakanlığı’nın "Peki şimdi ne olacak?"

AİBÜ Kampüs arazisi, artık Orman Bakanlığı’nın "Peki şimdi ne olacak?"

İzzet Baysal Vakfı’nın Bolu'ya en büyük armağanı olan ve Rahmetli İzzet Baysal'ın en büyük hayalim dediği Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kampüsü’nün bulunduğu arazi, artık Çevre ve Orman Bakanlığı'nın... Zamanında üni

İzzet Baysal Vakfı’nın Bolu'ya en büyük armağanı olan ve Rahmetli İzzet Baysal'ın en büyük hayalim dediği Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kampüsü’nün bulunduğu arazi, artık Çevre ve Orman Bakanlığı'nın... Zamanında üniversite tüzel kişiliğine devredilen arazi, tekrar Çevre ve Orman Bakanlığı'na geçti.

Bolu, İzzet Baysal Şükran Günleri’ne hazırlanıyor. 11 Mayıs'ta başlayacak olan organizasyonlarla, eserleriyle ilimize kattığı değerleri tekrar hatırlayacağız ve çeşitli etkinliklerle İzzet Baysal'a şükranlarımızı sunacağız. Bu özel günlerin hemen öncesinde yaşanan gelişme, “Peki şimdi ne olacak?” dedirtiyor.

Üniversite arazisi Çevre ve Orman Bakanlığı'nın

İzzet Baysal'ın en büyük hayalim dediği Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kampüsü’nün bulunduğu arazinin Çevre ve Orman Bakanlığı'na geçtiği haberi, gündeme bomba gibi düşüyor. İzzet Baysal Vakfı'nın büyük desteği ile Bolu'ya kazandırılan ilk ve tek devlet üniversitesi olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, ilimizin öğrenci şehri olmasına ve gelişimine en büyük katkıyı veren önemli birimlerden biri olarak ilk sırada yer alıyor.

İlk defa Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı aracılığı ile 1985 yılında Yumrukaya-Gölköy arasındaki 670 dekar arazinin Orman Bakanlığı'ndan üniversite kampüs alanı olarak üniversite tüzel kişiliğine devredilmesiyle başlayan süreç, bir çok sıkıntıyı da beraberinde getirmiş ve bakanlıklar arasında yaşanan sorunlar mahkemeye taşınmıştı. Sonuçlanan mahkeme, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kampüsü’nün tekrar Orman Bakanlığı'na devredilmesi kararı ile sonuçlandı.

Bakan Çelik'ten destek istediler

Tüm Bolu'nun hassasiyetle yaklaşacağı bu konu ile ilgili olarak gazetemize açıklama yapan AKP Bolu Milletvekili Metin Yılmaz, geçtiğimiz günlerde sorunun çözümüne destek vermesi isteği ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile görüştüklerini söyledi. Yılmaz, mahkemenin sonuçlanmasının ardından gündeme gelecek sorunları çözme çalışmaları içinde olduklarını vurgulayarak şöyle dedi; “Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz, üniversitemizin Rektörü Atilla Kılıç, milletvekili arkadaşım Mehmet Güner ile birlikte Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'ten Çevre ve Orman Bakanlığı’na geçen AİBÜ Kampüs arazisi sorununun çözümü için destek aramaya gittik. Bakanımız bize destek sözü verdi. Ve üniversite ile farklı görüşlerde de olsak, ilin ortak çıkarları söz konusu olduğunda birlikte hareket etmenin önemini vurguladı. Birlikte hareket edip çözüm arayışının takipçisi olmamızı önerdi.”

24.04.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.