AİBÜ öğrencileri; "Sorunun çözümü için yeterli değil"

AİBÜ öğrencileri; "Sorunun çözümü için yeterli değil"

Ulaşım, yemek ve barınma sorunları nedeni ile bir süredir çeşitli eylemler yaparak seslerini duyurmaya çalışan AİBÜ öğrencileri, Rektörlüğün talebi ile Belediye’nin üniversite hattına iki otobüs koyması ile ilgili, "Sorun

Ulaşım, yemek ve barınma sorunları nedeni ile bir süredir çeşitli eylemler yaparak seslerini duyurmaya çalışan AİBÜ öğrencileri, Rektörlüğün talebi ile Belediye’nin üniversite hattına iki otobüs koyması ile ilgili, "Sorunun çözümü için yeterli değil dediler.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri, sorunlarının başlıcaları olan ulaşım, barınma ve beslenme ile ilgili olarak bazı eylemler yapmış, sorunlarının çözülmesi için seslerini yetkililere duyurmaya çalışmışlardı. Üniversite öğrencilerinin sorunlarıyla ilgili olarak Belediye Baş-kanı Alaaddin Yılmaz ile görüşen Rektör Prof. Dr. Yaşar Akbıyık, Belediye Başkanı'nın üniversite hattına 2 otobüs vereceğini açıklamıştı. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz üniversite öğrencileri, 2 otobüsün yetmeyeceğini, eskiden uygulanan paso sisteminin tekrar getirilmesi gerektiğini; aksi takdirde ise sorunlarının çözülemeyeceğini belirttiler. Öğrenciler ayrıca sadece ulaşım sorunlarının olmadığını da vurgulayarak, bu sorunlarının çözümü için de yetkililerin harekete geçmesi gerektiğini belirttiler.

Ufuk Kalkan; "2 de olsa kesin vermeli"

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nde öğrenim gören 25 yaşındaki üniversite öğrencisi Ufuk Kalkan, Belediye’nin üniversite hattına vereceği otobüslerde indirimli fiyat uygulanmazsa, hiçbir şeyin değişmeyeceğini belirtti. Kalkan konuşmasına şu şekilde devam etti: "Ulaşım ücretinin ucuzlaması için, rekabetin ve Belediye tarafından indirimli fiyat uygulamasının başlatılması gerekir. Belki bu şekilde ulaşımda yaşadığımız sorun bir nebze azalmış olacaktır. Belediye 2 otobüs de olsa, bu otobüsleri kesin vermeli. Öğrenci eylemlerinin sonucunda Belediyenin otobüs verdiği açıkça gözüküyor. Ancak 2 otobüs yetmez, ne kadar fazla olursa, ulaşım sorunumuz o kadar azalmış olur."

Ayhan Karakaş; "Üniversite öğrencileri öğrenci sayılmıyor"

Ayhan Karakaş isimli üniversite öğrencisi ise, konuyla ilgili olarak şunları söyledi; "Önceden paso uygulaması vardı; aylık 20 milyon verip, başka bir ücret ödemeden ulaşımımızı belediye otobüsleriyle sağlıyorduk. Şu an için ise, Belediyenin vereceği 2 otobüsle pek fazla şeyin değişeceğini düşünmüyorum. Çünkü üniversite öğrencileri, öğrenci sayılmıyor. Tıp fakültesine giden halktan da, üniversite öğrencisinden de aynı para alınıyor. Onun yerine öğrenci bileti uygulaması getirilebilir."

Ayşen Demirel; "Tam olarak istediğimizi anlatamamışız"

Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü'nde okuyan Ayşen Demirel ise, 2 otobüsün hiç kimseye yetmeyeceğini belirtiyor. Demirel, şu anda 800 bin lira olan ulaşım ücretinin çok pahalı olduğunu söyleyerek, konuşmasına şunları söyledi; "Ulaşım pahalı olduğu için paso uygulaması getirilmeli. 2 otobüs ufak bir adım, bu da bizim tam olarak ne istediğimizi anlatamadığımızı gösteriyor. 2 otobüs yerine 20 otobüs olsa, ulaşım sorunumuzda ortadan kalkmış olur. Ancak bizim sadece ulaşım sorunumuz yok, onun için yetkililerin diğer sorunlarımızla da ilgilenmesini istiyoruz."

Ahmet Gitmişoğlu; "Çalışmak zorunda kalıyoruz"

Üniversite öğrencisi olan Ahmet Gitmişoğlu ise aynı zamanda bir çiçekçide çalışıyor. Gitmişoğlu, konuyla ilgili olarak; "Ailemizden gelen para zorunlu ihtiyaçlarımıza yetmediği için, çalışmak zorunda kalıyoruz. Belediye'nin uygun bir fiyat belirleyip, bu fiyattan öğrencileri taşıması gerekir. Ancak ulaşım ücretleri, mevcut fiyattan düşük olmalı, çünkü şu anki fiyat çok pahalı. Ayrıca sadece ulaşımda değil, başka bir çok konuda da sorun yaşıyoruz. Mesela kantin fiyatları çok pahalı, ufak suyu 500 bine satıyorlar. Yurtlarda sağlıksız bir ortam var. Ev kiraları da çok yüksek; bence kiracılardan, ev sahiplerinden ve Belediye yetkililerinden oluşan bir komisyon tarafından ev kiraları belirlenmeli" şeklinde konuştu.

Eşref Özel; "Başka sorunlarımız var"

Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nde okuyan 19 yaşındaki Eşref Özel ise, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Belediye indirimli taşımaya başlarsa, bunun için 2 otobüs az olur. Çünkü geçtiğimiz sene paso uygulaması vardı ve otobüsler tıklım tıklımdı. Ama Belediye mevcut fiyattan taşırsa, o zaman hiçbir şey değişmez. Karaköy daha sık geçtiği için öğrenciler onu tercih eder. Bu arada ev kiralarının çok yüksek olduğu ve üniversite öğrencilerinin barınma sorunu yaşadığı da unutulmamalı. Öğrenci olanlara ya ev verilmiyor, ya da verilse bile çok pahalıya veriliyor. Bunun nedenleri arasında prefabriklerin kaldırılmasının büyük rolü var. Ulaşım sorunu için gösterilen duyarlılık, barınma sorunu için de gösterilmeli."

Özgür Paralı; "Öğrenciler bu işin peşini bırakmamalı"

İktisat Bölümü öğrencilerinden olan Özgür Paralı ise, esnafların öğrenciye kötü davrandığını ve ilk öncelikle bu sorunun çözülmesi gerekliliği belirtti. Paralı daha sonra konuşmasına şu şekilde devam etti; "Otobüs ücretleri 500 bin lira civarında olabilir. Bu fiyattan da Belediye'nin para kazanabileceğini düşünüyorum. Çünkü gün içerisinde harcadıkları mazotun parasını sadece 1 seferde çıkartabilirler. Diğer yaptıkları seferlerin parası ise, direkt kendilerine kalır. Öğrenciler bu işin peşini bırakmamalı. Ayrıca öğrencilere, Valilik, Belediye ve Rektörlük sahip çıkmalı. Yoksa öğrencilerin sorunları çözülmez."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.