AİBÜ REKTÖRÜ PROF.DR. YAŞAR AKBIYIK; ‘Üniversite büyük bir değişim içinde’

AİBÜ REKTÖRÜ PROF.DR. YAŞAR AKBIYIK; ‘Üniversite büyük bir değişim içinde’

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yaşar Akbıyık, İzzet Baysal Tıp Fakültesi’nin açılışıyla Üniversitede büyük bir değişim yaşandığını belirterek, “Halka doğrudan sağlık hizmeti veren İzzet Baysal’ın ideali olan İzze

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yaşar Akbıyık, İzzet Baysal Tıp Fakültesi’nin açılışıyla Üniversitede büyük bir değişim yaşandığını belirterek, “Halka doğrudan sağlık hizmeti veren İzzet Baysal’ın ideali olan İzzet Baysal Tıp Fakültesi, Bolu halkı ile Üniversiteyi birbirine daha da yakınlaştırdı. Hastaneye gelen halkımız, Üniversitedeki gelişmeleri yerinde görmekte ve bu hizmetleri Bolu’ya kazandıran rahmetli İzzet Baysal’ın mezarını da ziyaret etmeye başladı. Belediye’nin otobüs seferleri koyarak ulaşım imkanlarını geliştirmesi bunda çok etkili oldu” dedi.

İzzet Baysal Kampüsü’nün modern Üniversite kampüsleri arasında yerini almaya başladığını kaydeden AİBÜ Rektörü Prof.Dr. Yaşar Akbıyık, “Yeni yaptırılan Master Planı ile Üniversite Kampüsü’nün gelişme alanları belirlendi ve yeniden düzenlenmeye başlandı. Özellikle inşaatına başlanan İzzet Baysal Sosyal Aktivite Merkezi, dağınık durumda olan ve elverişsiz yerlerde hizmet gören terzi, restoran, kafeterya gibi birimleri birarada toplayarak çağdaş bir üniversite görüntüsü kazandırmış olacaktır. Şu husus unutulmamalıdır: Üniversite büyüdükçe, üniversite geliştikçe Bolu daha da büyüyecek ve gelişecektir. Bizler bunun için burada bulunuyoruz ve bu görevleri yürütüyoruz” diye konuştu.

Halkın ve Üniversite personellerinden bazılarının bilerek veya bilmeyerek “çarşı” veya “ticaret merkezi” yapıldığını ifade ettiğini kaydeden Prof. Dr. Yaşar Akbıyık, “Bu yanlış bir anlamaya neden olmaktadır. Burası sadece bütün modern üniversitelerde olduğu gibi sosyal aktivite merkezi olarak düşünülmüştür. Düzce Kampüsü’nde de aynı amaçlı bir merkez yapılmaktadır. Öğrencilerimiz hizmetlerin çoğunu Bolu’dan karşılamaya devam edeceklerdir. Üniversitenin amaçlarından birisi de, çevrede sosyalleşmeyi sağlamak olduğuna göre, biz Bolu ile bir bütün olarak eğitim faaliyetlerini sürdürmek durumundayız. Bunun başka yolu olamaz” dedi.

İZZET BAYSAL SOSYAL AKTİVİTE MERKEZİ PROJESİ ÖDÜL ALDI

Mimar Erdal Sorgucu’nun hazırladığı Sosyal Aktivite Merkezi binasının projesi, Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) tarafından düzenlenen “9. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri 2004” yarışmasında proje dalında başarı ödülünün sahibi oldu. İzzet Baysal Sosyal Aktivite Merkezi’nde, halen kampüste çeşitli binalarda yer alan restoran, bujiteri, kantin, terzi,bayan kuaför, erkek kuaför, bilardo ve masa tenisi odası, fotokopi ve kırtasiye, kitapçı, banka, postane, öğrenci toplulukları odaları, Öğrenci Konseyi Merkezi, Üniversite Araştırma ve Geliştirme Vakfı Merkezi, lostra gibi birimler biraraya toplanacak. Boşalan yerler, derslik olarak değerlendirilecek.

MASTER PLANI HAZIRLANIYOR

Prof.Dr. Akbıyık yaptığı açıklamada, “Kampüsün Master Planı yaptırılarak yeni yollar ve yürüyüş alanları ile desteklenecek olan bu projeye ek olarak İzzet Baysal Anıtmezarının çevresinin yeniden düzenlenmesi ile Kampüs yeni bir çehreye kavuşacak ve modern kampüsler arasında yerini alacaktır” dedi.

KAMPÜS YOLU GENİŞLETİLİYOR

Akbıyık, “Yeni seçilen ve Bolu’ya kalıcı ve büyük eserler kazandıracağından emin olduğumuz yeni Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz Bey’i ziyaretimizde, D-100 Karayolu ile Büyüksu arasındaki yolun ıslahı konusunda bize destek vereceğini ifade etmişler ve Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü ile bağlantı kurarak bu projenin gerçekleşmesi için girişimde bulunmuşlardır. Böylece kampüsün yol sorunu büyük ölçüde çözülmüş olacaktır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kampüs içinde yaptırdığı 1000 kişilik yurt bittiği zaman, İstanbul tarafından Elmalık yol bağlantısı da yapılarak Üniversiteye doğu ve batı istikametinde modern bir yol ile D-100 Karayolu’na bağlanmış olacaktır” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.