AİBÜ TIP FAKÜLTESİ DEKANI PROF.DR. CİHANGİR UYAN: "Halktan saklanıyor olabilir"

AİBÜ TIP FAKÜLTESİ DEKANI PROF.DR. CİHANGİR UYAN: "Halktan saklanıyor olabilir"

Baz istasyonlarının insan sağlığı üzerindeki etkisi ile ilgili görüştüğümüz Prof.Dr. Uyan, çok önemli olan bu konu ile ilgili bir araştırma olmadığını belirterek; “Belki de yapılmış olabilir, ancak insan sağlığına kötü et

Baz istasyonlarının insan sağlığı üzerindeki etkisi ile ilgili görüştüğümüz Prof.Dr. Uyan, çok önemli olan bu konu ile ilgili bir araştırma olmadığını belirterek; “Belki de yapılmış olabilir, ancak insan sağlığına kötü etkisi tespit edildiği için saklanıyor olabilir” dedi.

Baz istasyonlarının, halkı psikolojik ve kalp sağlığı açısından nasıl etkilediğine dair görüştüğümüz öğretim üyeleri, baz istasyonlarının halk sağlığına etkisi üzerine şu ana kadar herhangi bir araştırma yapılmadığını, ancak yapılmışsa da halktan saklanabileceğini belirttiler. Saklanmak istenmesinin nedenini ise, cep telefonu piyasasında büyük paraların dönmesine bağlıyorlar.

"Beynin koordinasyonunu bozuyor"

AİBÜ Psikoloji Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr.Hamit Çoşkun, halkın baz istasyonundan psikolojik olarak önemli ölçüde etkilendiğini belirterek, gazetemize şunları söyledi; "Baz istasyonlarının kanser yaptığına dair genel bir inanış var, bu da halkın üzerinde olumsuz bir etki oluşturuyor. Halk kendi evlerinin yakınına, onayları alınmadan baz istasyonu kurulmasına tepki gösteriyorlar. Ancak baz istasyonlarının çevresel kirlilik yaptığını, televizyonları ve arabaların kilit sistemlerini bozduğunu biliyorum. Bunlar da insanları olumsuz etkiliyor ve radyasyon yaydığı düşünüyorlar. Onun için baz istasyonlarına bu gibi nedenlerden dolayı halkımız karşı çıkıyor. Bazı insanlar baz istasyonlarından para kazanacakları için, evlerinin çatısına kurulmasına izin veriyorlar. Onayı alınmayan halk da tepki gösteriyor, bence halkın tepki göstermesi de son derece doğal bir şey. Dünya Sağlık Örgütü halk sağlığına kötü etkisi yoktur diyor, ancak bunu neye dayanarak söylüyor bilmiyorum. Çünkü dediğim gibi bu konuda yapılmış mevcut bir araştırma yok. Bekli de cep telefonu şirketlerinden dolayı bu şekilde konuşuyor olabilirler, çünkü cep telefonunda büyük paralar dönüyor. Fakat geçtiğimiz aylarda SKY Türk'te Psikiyatrist Nevzat Tarhan yaptığı bir araştırmayı anlatıyordu. Anlattığı konu da cep telefonlarının, konuşma esnasında beynin koordinasyonunu, yani işleyişini bozduğuna dairdi. Şuanda bu konuyla ilgili olarak bir anket yapılsa, Türkiye'deki halkın %80-90'ının baz istasyonlarını zararlı gördüğü ortaya çıkar."

"Cep telefonu piyasasında büyük paralar dönüyor"

AİBÜ Tıp Fakültesi Dekanı olan Kardiyoloji Doktoru Prof.Dr.Cihangir Uyan ise, "Şimdiye kadar cep telefonlarının sağlıklı bir vücuda verdiği bir zarar tespit edilemedi' derken, 'Ancak bizim kalp pili taşıyan hastalarımız var, bu hastalarımızın kalp piline eğer cep telefonu 12 cm'den daha yakın olursa, kalp pilinin programını bozup, hastaları-mızın bayılarak ölmelerine neden oluyor. Onun için hastalarımıza cep telefonu kullanmamalarını, eğer mecburen kullanmak durumunda kalırlarsa da kalp pilinin takılı olmadığı taraftaki kulağını kullanarak konuşmasını öneriyoruz. Cep telefonunun kalp pili taşıyanlar için yarattığı riski, baz istasyonlarının yaratıp yaratmadığını şu an için bilemiyoruz. Çünkü bu konuda bildiğimiz kadarıyla herhangi bir araştırma yapılmadı. Ancak kalp piliyle yaşayan hastalarımız MR çektiremiyor, güvenlik güçlerinin metal dedektörü olan üst arama kapılarından geçemiyor, eğer geçerlerse bu onların ölümüne yol açabilir. Baz istasyonları, televizyonları ve araç kilit sistemini bozuyorsa, kalp pilini de etkileyip, vatandaşların ölümüne neden olabilir. Dediğim gibi, şu ana kadar bu kadar önemli bir konuda yapılan bir araştırma yok. Belki yapılmış olabilir, ancak insan sağlığına kötü etkisi tespit edildiği için saklanıyor olabilir. Çünkü cep telefonu piyasasında büyük paralar dönüyor. Halkımız da bu konudaki belirsizliklerden dolayı, baz istasyonlarına karşı çıkıyor" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.