AİDAT VERMEYEN ÖĞRENCİLERİ SINAVA ALMADI

AİDAT VERMEYEN ÖĞRENCİLERİ SINAVA ALMADI

Bolu İzzet Baysal Anadolu Lisesi Müdürü Karabey Dursun, 100 TL'lik aidat borcunu ödemeyen 8 öğrenciyi İnkilap Tarihi dersi sınavına almadı. Öğrenciler ve veliler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe yazarak, okul müdürü hakkında şikayetçi oldu.

İzzet Baysal Anadolu Lisesi'nin 25 öğrenci mevcudu bulunan 11 Fen A sınıfı, dün okul müdürü Karabey Dursun'un derslerine girdiği İnkilap Tarihi'nden sınav oldu. Dursun, iki dönem içerisinde alınan 50'şer liralık bağış adı altında toplanan aidatı ödemeyen O.Z., U.N., E.Ö., U.U., E.Ş., L.T., G. Ç. ve G.B.'yi sınav öncesi tahtaya kaldırdı. Karabey Dursun, kimisi 100, kimisi ise 50 liralık aidatı vermedikleri gerekçesiyle 8 öğrenciyi sınava almadı. Sınıfta kalan 17 öğrenci ise test usulü sınava tabi tutuldu. 8 öğrenci telefonla durumu velilerine bildirdi. Öğrenciler ve veliler İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe yazarak, Okul Müdürü Karabey Dursun hakkında şikayetçi oldu.

'PARA YASAL DEĞİL'

Öğrenciler, okul müdürünün hakaretler ederek kendilerini dışarı çıkarttığını belirterek şöyle dedi: “İlk dönem 50, ikinci dönem 50 olmak üzere bağış adı altında aidat isteniyor. Bazılarımız 50 liralık aidatı verdi. Ancak, bu paranın toplanmasının yasal olmadığını velilerimiz söyledi. İnkilap Tarihi dersimize giren okul müdürümüz, sınav öncesi aidatlarını ödemeyen bizleri tahtaya kaldırdı. Daha sonra da hakaretler ederek sınıftan çıkarttı. Parayı ödediğimiz takdirde bizi ayrı bir sınava alacağını söyledi. Velilerimize haber vererek şikayetçi olduk.”

BAŞMÜFETTİŞ: GEREĞİ YAPILACAK

İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlköğretim Müfettişleri Başkanı Senai Hancı soruşturma açılacağını açıklayarak şunları söyledi: “Konuyu öğrencilerin velilerinden öğrendik. Şikayet hakları olduğunu söyledik. Şikayette bulundukları zaman gereğinin yapılacağını söyledik. Okulu arayıp konuyla ilgili bilgi aldık. Okul müdürü sınavda olduğu için müdür yardımcısıyla konuştuk. Müdürün bizi arayacağı söylendi. Bekliyoruz. Olayın doğruluğu mevcut. Aidat parası için öğrenciler sınavdan çıkartılmış. İnceleyip soruşturma açacağız. Kararımızdan da geri dönmeyiz. Şu aşamadan sonra gereği yapılacak.”

Okul Müdürü Karabey Dursun ise konu hakkında açıklama yapmadı.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.