AK Parti İl Başkanı Fatih Metin; "Tünel siyasi eleştiri malzemesi yapıldı"

AK Parti İl Başkanı Fatih Metin; "Tünel siyasi eleştiri malzemesi yapıldı"

AKP İl Başkanı Fatih Metin, Bolu Dağı Tüneli ile ilgili gelen eleştirilerin klasik, tipik muhalefet tarzı olduğunu vurgulayarak; “Tünel bizim yüz akımız. Uluslararası vizyonumuzu temsil ediyor. Bu büyük hizmeti, eleştiri malzemesi yapmak doğru değil

AKP İl Başkanı Fatih Metin, Bolu Dağı Tüneli ile ilgili gelen eleştirilerin klasik, tipik muhalefet tarzı olduğunu vurgulayarak; “Tünel bizim yüz akımız. Uluslararası vizyonumuzu temsil ediyor. Bu büyük hizmeti, eleştiri malzemesi yapmak doğru değil” dedi.

Gündemi değerlendirmek amacıyla kahvaltılı bir basın toplantısı düzenleyen Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Fatih Metin, Bolu Dağı Tüneli ile ilgili açıklamalara geniş yer verdi. Bolu Dağı Tüneli'nin İstanbul-Ankara yönünün İtalya Başbakanı Romano Prodi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açıldığını hatırlatan Metin; “20 yıl önce projelendirilen, bir düzineden fazla hükümet, 16 bakan eskiten bu projeyi Ak Parti hükümetinin azimli ve kararlı çalışmaları sonucu bir kısmı hizmete girmiş ve bir kısmı da hizmete girmek üzeredir. Açıldığı günden bugüne polemik konusu yapılan Bolu Dağı Tüneli'nin bu kadar çok konuşulması dahi projenin boyutlarını göstermektedir. Bu anlamda “Tünel tamamlanmadan açılmıştır”, “İhmal vardır”, “Siyasi bir tercihle açıldı” gibi eleştirileri hepimiz basından takip ediyoruz.”

ÖNLERİNE GELEN HİZMETİ ELEŞTİRİYORLAR

“MHP İl Başkanı Mansur Şen'in açıklamalarını da dinledik. Tipik klasik muhalefet tarzı. Bu bizim dışarıdaki vizyonumuzu temsil eden büyük bir proje. Bunu siyasi eleştiri malzemesi yapmak olmaz. 14-15 yıl inşaatı süren ve 400 milyon dolar harcanan projeyi 4 yılda 600 milyon dolar harcayarak büyük bölümünü bitirdik. Özen gösterdik, çaba harcadık. Ve açılış bize nasip oldu. Muhalefetin, bu konuda önlerine gelen hizmeti eleştirmekten başka iş yapılmaması çok anlamsız. Doğru hizmet birlikte yapılmalı” dedi.

AÇILIŞ SİYASİ DEĞİL, HİZMET AMAÇLI

Bolu Dağı yaz kış trafik akışının yoğun olduğu bir yol ve bu yol özellikle kış aylarında sıkıntılı ve çok sık trafik kazalarının olduğu bir yol olduğunu ifade eden Fatih Metin, yolun tek yönlü de olsa, açılmasını siyasi değil, hizmet amaçlı olduğunu belirtti. Metin; “Tek bir güzergah olsa dahi bu yola alternatif Bolu Dağı tünelinin geçişinin açılması bu anlamda bir zaruret idi. Şimdi bunu görmezden gelerek tamamen sürücü kusuru ile bir tırın yan yatması sonucu yolun kapanmasını bir siyasi malzeme haline getirilmesi, bazılarının hala 3 Kasım seçimlerinde tasfiye edilen siyaset anlayışını devam ettirmelerinin bir göstergesidir. Şehrimiz hepimizin de bildiği gibi ülkemizin en çok kar yağışı olan bir yerinde bulunmaktadır ve geçtiğimiz hafta, son 6 yılın en çok kar yağışına maruz kalmıştır. Bu anlamda trafik hem eski Bolu Dağı'ndan hem de yeni açılan Bolu Dağı Tüneli'nden sağlanmıştır. Buradaki trafik yoğunluğunun % 90 oranında Bolu Dağı tüneline kaydığı da düşünülürse, bu açılışın bir siyasi karar değil, siyaseti insanına hizmet aracı gören bir anlayışın tezahürü olduğu açıkça görülmektedir.”

Metin, viyadüklerdeki buzlanma ve yaşanan kazalarla ilgili Karayollarının yetersiz çalışma yaptığı yönünde ki duyumları değerlendirirken de; “Karayollarını uyardık. Karayolları daha dikkatli ve özenli olmalıdır. Böyle büyük bir eserin ucuz nedenlerle gündeme gelmesini üzerinin örtülmesini istemiyoruz” dedi.

ÇINGI SİYASET YAPTI

Bolu İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cahit Çıngı'nın açıklamalarına da değinen Fatih Metin, Odaların siyaset üstü kurumlar olduğunu vurgulayarak, yaptıkları açıklamalarında siyasi olmaması gerektiğini belirtti. Metin; “Cahit Çıngı'nın tünelle ilgili teknik konularda açıklama yapması doğaldır. Buna bir diyeceğimiz yok, ancak çıkıp da' Açılış siyasi bir karardır” derse biz buna dur deriz. Reddederiz. İşgal ettiği makamın ve odanın gereği konuşmalar yapmalı aksi takdirde odaya zarar verir. Hem yerelde hem genelde hiçbir zaman popülist olmadık. Bunu siyasi malzeme olarak kullanmadık. Tarih önceden verilmişti. Bu açılışı da hak etmiştik” diye konuştu.

BOLU DAĞI ESNAFI MAĞDUR AMA…

Tünelin tek yönlü olarak açılmasının bile, Bolu Dağı'nda bulunan esnafı mağdur ettiğini vurgulayan Metin, Bolu ve Düzce Ticaret ve Sanayi Odalarının aralarında görüştüklerini, oradaki esnafın sağladığı katma değerin sürmesi için çalışmalar yapıldığını belirtti. Metin, ayrıca, belediyenin Elmalık Köyü yakınlarındaki araziyi mücavir alanına katarak bu konuda gereken girişimi yaptığının altını çizerek; “Birliktelik sağlanıp, projenin imar planı çıkarılmalı ve sorun çözülmeli. Bizim siyasi parti olarak yapabileceğimiz daha fazla bir şey yok” dedi.

GEREDE ARTIK KOKMUYOR

26 Ocak'ta açılışı yapılan Arıtma tesisi ile Gerede'nin artık rahatsız eden kokudan kurtulduğunu belirten Metin şöyle konuştu; “Bu tabii masa başında laf üretmekle olmamıştır. Bu konuda Deri Organize Sanayi esnafından Belediye Başkanına, İl Genel Meclisi'nden, Milletvekiline, Gerede halkından, Bakanına kadar herkes meseleyi kendi meselesi gibi görüp Gerede'nin geleceğini kurtardılar. Buradan arıtma tesisinin ve kolektör hattının yapımında katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum.”

SEÇMENLER DİKKAT

AKP İl Başkanı Fatih Metin, herhangi bir değişiklik olmazsa, Milletvekili genel seçimlerinin 4 Kasım 2007 Pazar günü yapılacağını belirterek; "1 Mart 2007 tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran ve seçmen listesinde kayıtlı tüm vatandaşlarımız oy kullanabileceklerdir. Seçmen listelerinin güncelleşmesi işlemi hepinizin de malumu olduğu üzere 01 Mart 2007 Perşembe günü son bulmaktadır. Süresi içinde seçmen listesinde kaydını yaptırmayan veya yanlışlıkları düzelttirmeyen seçmenlerin oy kullanma hakkı yoktur. Bu anlamda bütün 18 yaşını dolduran gençlerimizin ve daha önce seçmen kütüğüne kayıtlı olmayan vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstereceklerini umuyor ve diliyorum" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.