AK PARTİ, SAADET PARTİSİ İLE BİRLEŞECEK

AK PARTİ, SAADET PARTİSİ İLE BİRLEŞECEK

Ankara kulislerinde dolaşan yeni bir iddiaya göre Başbakan Erdoğan, 2012 yılında cumhurbaşkanlığı seçimini kazanıp köşke çıkacak, yerine ise SP lideri Numan Kurtulmuş gelecek.

Dün bir anda gündeme bomba gibi düşen bu iddia çok konuşulacak. Zaman gazetesi yazarlarından Ali Bulaç, Saadet Partisi'nde (SP) kongre ve sonrası yaşanan gelişmelerin nedenini Ankara kulislerinde dile getirilen bir iddiayla bağlantılı olabileceğini yazdı. Başbakan Erdoğan'ın 2012'de yapılması öngörülen cumhurbaşkanlığı seçimini kazanıp Çankaya Köşkü'ne çıkması halinde, AK Parti'nin başına geçebilecek üç isimden birinin Numan Kurtulmuş olabileceği düşünülüyordu. Bunu fark eden Necmettin Erbakan da kongrede karşı hamle yaparak bu planı kesmeye çalıştı.

Bulaç yazısında kulislerde dolaşan iddiaları şöyle aktardı: “...Fakat çok daha önemli olan 2011'de beklenen sarsıcı gelişmelerdir: Son zamanlarda ortalıkta dolaşan bir iddiaya belki de ustalıkla üretilmiş bir söylentiye göre yakın gelecekte siyaseti bekleyen sürpriz gelişmelerden biri 'AK PartiSP ittifakı', hatta 'birleşmesi'dir. R. Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması durumunda kimin onun yerine geçeceğine ilişkin senaryoların yazımına çoktan başlanmış bulunmaktadır. Kuyumcu titizliğiyle hazırlanan bir senaryoya göre birinci aday Ahmet Davutoğlu, ikincisi Ali Babacan, üçüncüsü Numan Kurtulmuş'tur. Gelişmeler öylesine çapraz seyreder ki, üçüncü isim bir anda ilk sıraya çıkabilir. Çünkü akla gelen isimler içinde Erdoğan'dan sonra AK Parti içinde geniş kitleleri mobilize edecek başka bir isim görünmemektedir. Böylelikle Kurtulmuş, işi Erdoğan'ın bıraktığı yerden alıp devam ettirecektir. Değerlendirme şöyledir: SP'nin lideri AK Parti'nin başına geçerse, AK Parti SP'leşmez, aksine SP AK Partileşir. Bu ise 28 Şubat'la başarılamayan projenin yumuşak güçle başarılması, yani Milli Görüş'ün sona ermesi anlamına gelir…”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.