AK Parti’de dansözlerin olup olmadığı beni ilgilendirmiyor

AK Parti’de dansözlerin olup olmadığı beni ilgilendirmiyor

Saadet Partisi İl Başkanı Abdullah Uzun’la son dönem gelişmeleri üzerine yaptığımız röportajımız devam ediyor.

Abant’ta yapılan çalışmalar doğru mu? Boluspor kongresinde Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz dönemin ünlü dansözü Nesrin Topkapı’ya kimleri benzetti? Abdullah Uzun sorduğum sorulara tüm açıklığıyla cevap verdi. 

Abant, Bolu için çok önemli bir turizm merkezi. Abant’la ilgili yapılan çalışmalar devam ediyor. Süren çalışmalar Vali Halil İbrahim Akpınar döneminde başlatıldı ama onun gidişine kadar yetişmeyecek. Yeni gelecek valinin bu konuda nasıl bir tutum içinde bulunacağı ise bilinmiyor. Siz Abant’ta yapılan çalışmaları yakından takip edebildiniz mi? Yapılan çalışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Abant’ta yapılan çalışmalar hakkında tartışmalar başladığında Vali Bey’in makamına giderek kendisini ziyaret ettim. Kendisine mertçe dedim ki “Abant’la ilgili yapılanlar ortada. Abant’la ilgili kamuoyunun, sivil toplum kuruluşlarının, gazetelerin ve halkın kaygıları ortada. Sizinle istişare edip bu konuda ikna olmama lazım. Eğer ikna olmazsam bende sizi mahkemeye vereceğim” Dava açacağım dedim. Bu davayı da bağlı bulunduğum siyasi parti içinde değil Bolu’da yaşayan vatandaş olarak, Abdullah Uzun olarak bunu yapacağım dedim. Vali Bey bana ben bu şekilde konuşunca açık sözlülüğüm için bana teşekkür etti ve bana dedi ki “Siz mecliste olmayan bir siyasi partinin il başkanı olarak tüm açık yürekliliğinizle gelip beni ikna edin, beni ikna etmezseniz sizi şahıs olarak mahkemeye vereceğim dediniz. Size bu yaklaşımınızdan dolayı teşekkür ediyorum” Vali Bey neticede bir ilin mülki amiri. Vali Bey’in üzerinde genel müdürler var, bakanlar var. Vali Bey Abant’ta yapılan çalışmaların tamamının bakanlığın ve bakanlığa bağlı birimlerin izni ve kontrolü dahilinde olduğunu ifade etti. Vali Bey bu konuda şunu söyledi: “Ben bir ilin valisiyim. Bir vali bağlı olduğu bakanı ile ters düşebilir mi? Bir vali diğer ilgili bakanlarla ters düşebilir mi?” Ben de “Hayır” dedim. “Ben klasik bir bürokrat gibi davransam, masamda otursam, gelen evrakları imzalasam, rutin toplantılara katılsam yine maaşımı alırım. Neden belediyenin bir yıllık temsil giderinin karşılığında hatta o paranın üçte bir oranıyla Seben’e bir göl yaptık. Otururdum hiçbir şey yapmazdım. Abant’la ilgili yapılan çalışmalarda da master planını aldık ve gerekli izinleri aldık ve bu çalışmayı yaptık” Vali bey kafasına göre bir şey yapmadı.

Sizce yapılan çalışmalarda ölçü biraz kaçmadı mı? Örneğin çalışmalar esnasında doğa tahribatı yapılmadı mı?

Sonuçta Vali Bey kepçenin başına kendi geçip yolu açmıyor. Kendisinin yirmi dört saat o alanda bulunabilmesi mümkün olmayabilir. Yapılan çalışmaların kontrolünün yapılması lazımdı. Ama yapılan çalışmaları nereye getirdiler? Sayın Belediye Başkanımızın ve üç milletvekilimizin çatışması yüzünden olay sanki Vali Bey doğa katliamcısı, sanki Vali Bey Bolu’ya özellikle Abant’ı mahvetmek için gönderilmiş gibi bir intiba oluşturuldu. Belediye Başkanı ile milletvekilleri arasında gelişen bütün bu husumetin sebebi 2011 yılında yapılacak milletvekili seçimlerinde listeye kimin adının yazılacağı tartışmasıdır.

Sizce yaşanılan bu gerilimlerin sonucunda ne oldu? Alaaddin Yılmaz mı kazandı, Vali Halil İbrahim Akpınar mı?     

Vali kaybetmedi. Memlekette 81 tane il var. Sonuçta bir vali bir ilde baki kalamıyor. İki yıl değil de beş yıl kalacaktı, üç yıl kalacaktı ve yine başka bir ile tayin olacaktı. Vali Bey bu durumda bir şey kaybetti mi? Hayır kaybetmedi. Şimdi gidecek Bilecik’te hizmetini yapacak maaşını alacak. Burada Belediye Başkanı ve milletvekilleri de kaybetmedi. Burada Bolu’da yaşayan bütün vatandaşlar kaybetti.

Sizce bu tartışmalar sürerken yeni gelen Vali Abant’ta süren çalışmalar hakkında nasıl bir tutum izler?

Bu ortamda yeni gelecek olan valimiz fotoğraflara bakıp, son altı aylık arşivlerdeki fotoğrafları karıştırıp inceler ve burada karışık işler var ben etliye sütlüye karışmayayım derse, yine Bolu kaybedecek. Ama devlette aslolan devamlılıktır. Ben umuyorum ki yeni Valimiz Abant’la ilgili önce bir durum tespiti yapar. Yapılan çalışmalar esnasında projelerin dışına çıkılmış mı? Bir zarar var mı? Çok kısa bir sürede bir durum değerlendirmesi yapması lazım. Yerli ve yabancı turistlerin Bolu’ya akını başlamadan bir an önce durum tespiti yapması lazım. Bütün bu tespitler yapıldıktan sonra Abant’ın iddia ettikleri gibi bir hale getirmeleri lazım. Bu yapılan çalışmalarda sıkıntının Vali Bey’de olduğunu düşünmüyorum.

Peki, sıkıntı nerede?

Sıkıntı AK Parti üst düzey yöneticilerinde. Yönetimde bulunanların kendi menfaatleri uğruna bu işi bir erkler savaşı haline getirmiş olmalarından Bolu zarar görüyor. Abant zarar görüyor.

Nesrin Topkapı söyleminin arka planını sormuştum ama bu sorunun cevabını vermediniz…

Nesrin Topkapı söyleminin geçtiği yer Boluspor kongresi. Bu benzetmeyi Sayın Belediye Başkanımız yapıyor. Bu benzetmeyi yaptıktan sonra bazı gazetelerde yapılan haberlerde ve gazetelerin köşe yazarları kim bu Nesrin Topkapılar diye Aladdin Yılmaz’a sordular. Yılmaz’da üstü örtülü olarak cevap verdi. Bu sözü kime söylediğimi bu sözün muhatapları biliyor dedi. AK Parti’de dansözlerin olup olmadığı beni ilgilendirmiyor. Ben AK Parti’deki kişilerin şahsiyetlerine değil icraatlarına bakıyorum. Ben burada kişileri değil icraatları eleştiriyorum. Umarım üstüne alınan kişiler medya huzurunda çıkıp belediye başkanına sen beni mi kast ettin diye sorar.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.