Akçakoca’daki şifalı olduğu iddia edilen suya ziyaretçi akını

Akçakoca’daki şifalı olduğu iddia edilen suya ziyaretçi akını

Düzce Akçakoca yolu arasında bulunan, senelerdir belirli hastalıklara iyi geldiği iddia edilen ve 2019 yılında mühürlendikten sonra tekrar açılan ‘şifalı su’ İhsan Özdemir Hayratı birçok vatandaş tarafından ilgiyle ziyaret ediliyor.

Düzce Akçakoca yolu üzerinde bulunan ve yıllardır ‘şifalı su’ olarak adlandırılan doğal kaynak suyuna ilgi gün geçtikçe büyüyor. Birçok hastalığa iyi geldiği düşünülen sudan almak için yolunu değiştirenler, suyun hastalıklara iyi geldiğini düşünüyor.

‘Şifalı su’ olarak adlandırılan çeşme için Akçakoca Belediyesi’nin 2019 yılında yaptığı açıklamada, "Akçakoca İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda, şifalı su tekrar içilebilir hale getirilene kadar içme suyu olarak tüketilmesi durduruldu. Zabıta ekipleri, çeşmeleri kör tapa ile kapattı, tesisi geçici olarak mühürledi” ifadelerine yer verilmişti.

1-003.jpg

Yapılan açıklamanın ardından mühürlenen ‘şifalı su’ hakkındaki görüşlerini koruyan bazı vatandaşlar, aradan geçen yıllara rağmen çeşmenin hala şifalı olduğuna inandıklarını, bazı hastalıklara iyi geldiğini belirtiyor.

2-001.jpg

Bartın’dan Düzce’de ki evlerine Bolu üzerinden gelmek yerine Zonguldak üzerinden gelip su aldıklarını ve buradan aldıkları su sayesinde böbrek taşını düşürdüğünü belirten Sevim Çetinoğlu, “Bildiğim kadarı ile şifalı su. İç hastalıklarına ve böbreklere iyi geliyor. Biz Bartın’dan geliyoruz. Su alabilmek için bu yoldan geldik. Daha önce böbreklerimde taş sorunu yaşadım. Şu anda Allah’a şükür böyle bir sorun yaşamıyorum. Çok şükür kurtulduk” dedi.

3.jpg

Suyun pH değeri 13 olduğu söyleniyor

Şifalı su adı verilen doğal kaynak suyu mevkiinde işletmesi bulunan Halil Menteşe, suyun pH değerinin 13 olduğunu dile getirerek, “Yakın bir yerde köyüm var. Suyun şifalı olduğunu yıllardır böbrek taşına iyi geldiğini pH’ın yüksek olduğunu söylüyorlar. pH’ının 13 olduğu söyleniliyor. Bu kişi hayrına yaptırdığı zaman bu çeşmeyi tüm ölçümlerini yaptırdı. Bizde oradan biliyoruz. Buraya her gün yüzlerce kişi geliyor suyunu alıyor. Ben de evime buradan her gün taze su getiriyorum” diye konuştu

4.jpg

Herhangi bir sorununu görmedik

Ormandan çıkan doğal kaynak suyunun şifalı olduğunu söyleyenlerin olduğunu dile getiren Münevver Yılmaztürk ise, “ Eskiden beri bu su var. Şifalı olduğuna inandığımız bir su vardı. Daha sonra suyu bulandırmak için daha zararlı olduğu haberlerde çıktı. Biz buradan alıyoruz. Herhangi bir sorununu görmedik. Şifa oldu diyenler var. Ama ben öyle bir şeyi bilmiyorum. Sürekli gelip almıyoruz ama buralara düştüğümüz zaman bu fırsatı kaçırmıyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum