Akıllı Kart’ta hedef 300 bin

Akıllı Kart’ta hedef 300 bin

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK); nüfus cüzdanı, sağlık karnesi, ehliyet ve vergi kimlik kartını tek bir kartta toplayan “Akıllı Kart”ı Bolu'da yürürlüğe soktu. Yetkililer, “Akıllı Kart”la birlikte yolsuzluğun da ortadan kalkaca

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK); nüfus cüzdanı, sağlık karnesi, ehliyet ve vergi kimlik kartını tek bir kartta toplayan “Akıllı Kart”ı Bolu'da yürürlüğe soktu. Yetkililer, “Akıllı Kart”la birlikte yolsuzluğun da ortadan kalkacağı kanaatinde.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun “Akıllı Kart” uygulaması ile Bolu'daki vatandaşların nüfus cüzdanı, sağlık karnesi, ehliyet ve vergi kimlik kartı tek bir kartta toplandı. SKG ve TÜBİTAK tarafından yürütülen ortak proje ile pilot bölge seçilen Bolu'da 1 Eylül'den itibaren “Akıllı Kart” dağıtımına başlanıldı.

3 BİN KİŞİYE AKILLI KART VERİLDİ

Bolu Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü yetkilileri şu ana kadar 3 bin kişiye “Akıllı Kart” dağıtıldığını belirtti. Müdürlük, ayrıca; ildeki 68 eczaneden 53'ü ile İzzet Baysal Devlet Hastanesi'nin 4 polikliniğine sistem için gerekli cihazların kurulduğunu bildirdi. Yetkililer, ekim ayı sonuna kadar il merkezindeki 10 bin kişiye “Akıllı Kart” dağıtılacağını söyleyerek kartların ilk aşamada sağlık ve sosyal güvenlik alanlarında kullanılacağını kaydetti. Yetkililer, yıl sonuna kadar dağıtılacak 10 bin kartla ilgili işlemlerin test edileceğini ve daha sonra 2010 yılına kadar il genelindeki 300 bin kişiye daha kart verileceğini de belirttiler.

YOLSUZLUK SON BULACAK

Projenin başarıyla yürütülmesi durumunda 2010 yılının ortalarında yurt genelinde kart dağıtımı için ihaleye çıkılacağını söyleyen yetkililer, ilk etapta “Akıllı Kart” uygulamasıyla sigorta kayıp ve kaçaklarının önleneceğinin altını çizdi.

Proje sayesinde, “parmak izi” uygulamasıyla sağlık karnesinin ard arda kullanımının önleneceği, başkasının karnesiyle hizmet alma yolsuzluğunun biteceği, ayrıca organize şekilde yürütülen reçete ve sağlık karnesi yolsuzluklarının da son bulacağına değindi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.