Aklı beceride buluşturan Kızık Yardımlaşma Derneği

            13.04.2005

"Eskiye rağbet olsa, bit pazarına nur yağar" demiş atalarımız. Günümüzde bit pazarına değil ama yerinde kullanıldığında belki de insanların işi, aşı olacak şekilde ekonomilerine bereket yağmasına neden olacak eski işler, eski el sanatları.

Nasıl mı? İşte; "Seben Kızık Yardımlaşma Derneği"nin organizasyonunda gerçekleşen "Kızık Kilimini Tanıtma ve Yaşatma Kursu"nun faaliyeti.

Gelişen teknolojilerin makinalarından çıkan ürünlerinin göz doygunluğundan sıkılan insanlar, kültür mirası, eski el sanatlarının ilmek ilmek, renk renk işlenerek her bir düğümünde ayrı bir inceliğin bulunduğu el emeği işleri çeyiz sandıklarından çıkarıyor, yeniden can vererek kullanıma sunuyorlar. Eskiden evlerimizin demirbaşları olan dokuma tezgahlarını unutuldukları yerlerden alarak, ecdad motiflerini kilimler üzerinde desen desen işlemeye başlamış Kızıklılar. 10 dokuma tezgahında 20 kursiyer çok önemli bir projeyle AB Merkezi finansla yola çıkılmış.

Oğuz Boyları’ndan gelen Türk motifleri yeniden hayat buluyor, Kızık Yardımlaşma Derneği ile.

Hani şu AB destekli sivil toplum örgütleri, gönüllü kuruluşları dernekleri, vakıfları, üretime yönelik Leonardo Da Vinci-Sokrates-Erasmus gibi projelerle harekete geçirme programları var ya, işte o kanaldan hazırladıkları projeleri kabul görmüş, hayata geçirmişler düşüncelerini.

Valimiz Sn. Ali Serindağ, insanların yaşamlarını iyi yönde etkileyecek olan bu faaliyet nedeniyle, Kızık Yardımlaşma Derneği’ne teşekkür ediyor, kursiyerlere başarılar diliyordu.

Aldığım duyumlarda bundan böyle yapılacak çalışmaların Halk Eğitimle işbirliği içinde olunacağı şeklinde. Böyle olduğunda elbette ki işin resmi ayağı da tamamlanarak, daha bilimsel çalışmalarla insanların yaşam standartları yükselir, ekmek tekneleri daha bereketli hale gelir.

Halk Eğitimi çalışmalarıyla ilgili açılan her sergi sonunda bu öğretilerin sonucunda kazanılan becerilere ait ürünlerin adresi çeyiz sandıkları olmayıp, pazarlaması yapılarak vitrinlerde yerini almalı diye yazdım.

Bu güzelliği gördüğümde de aynı düşüncemi iletmek istiyorum.

Bu aşamada pazarlamadan önce, işin öğrenme boyutu gündemde olabilir ama pazarlama işinin de şimdiden düşünülmesinde yarar var. Bu konuya Sn. Valimizin "o da bizim işimiz" demesi umutlandırdı, mutlu olduk.

Aklı beceride buluşturup, insanlara ekmek kapısı açanları kutluyor, başarılar diliyorum.

Bu yazı toplam 877 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.