AKP Bolu Milletvekili Mehmet Güner, Bolu Halk Platformu’nu siyaset yapmakla suçladı; "İnandırıcılığınızı kaybediyorsunuz"

AKP Bolu Milletvekili Mehmet Güner, Bolu Halk Platformu’nu siyaset yapmakla suçladı; "İnandırıcılığınızı kaybediyorsunuz"

Bolu Halk Platformu'nun geçtiğimiz haftalarda yaptığı toplantının yankıları sürüyor. Bolu Gündem'de yer alan söyleşisindeki sözleri için Bolu halkından özür dilemesi istenen Mehmet Güner'den platforma sert yanıt geldi.

Bolu Halk Platformu'nun geçtiğimiz haftalarda yaptığı toplantının yankıları sürüyor. Bolu Gündem'de yer alan söyleşisindeki sözleri için Bolu halkından özür dilemesi istenen Mehmet Güner'den platforma sert yanıt geldi.

Sivil toplum örgütlerinin, demokrasinin önemli unsurları olduğunu vurgulayan AKP Bolu Milletvekili Mehmet Güner, bütün sivil toplum örgütlerini önemsemek, sözlerine kulak vermek gerektiğine inandığını söyledi. Güner, Bolu Gündem'e yaptığı açıklamada, bu anlamda Bolu Halk Platformunu önemsediğini, ancak kuruluş amaçlarının dışına çıkıp siyaset yapmaya başladıkları anda, inandırıcılıklarını yitirdiklerini söyleyerek eleştirilerini sıraladı.

AÇIKLAMAMI ÇARPITTILAR

Bolu Halk Platformu'nun, Bolu Gündem'de yer alan söyleşisinde, bilirkişiler ve hesaplamalarla ilgili kullandığı ifadeleri çarpıttığını söyleyen Mehmet Güner, Bolu Halk Platformunu önemsemelerinin eleştiri yapmayacakları anlamına gelmediğinin altını çizdi. Yayınlanan söyleşide anlatmak istediği konuları açmak istediğini belirten Güner, şunları söyledi; “Burada bir eleştiride bulundum. Benim anlatmaya çalıştığım durum şudur; TÜİK aleyhine bir dava açılmış da kazanışmış değildir. Böyle bir mahkeme kararı da yoktur. Yapılan iş, mahkemeden bir tespit talebinde bulunulmuş, tayin edilen bilirkişiler bazı mütalaalarda bulunmuştur. Bu mütalaalar yargı kararı değildir. Bu mütalaaların doğru olduğuna ilişkin bir mahkeme kararı da bulunmamaktadır. Ancak bunun bir mahkeme kararı gibi sunulmasının da karşısındayım.”

BAZI AVUKAT ARKADAŞLARIN AÇIKLAMALARINI ESEFLE KARŞILIYORUM

“Bunu ifade etmek için bir dilekçe verip bilirkişi ücretini mahkeme veznesine depo eden herkesin böyle bir inceleme yaptırabileceğini, başka görüşte olan bilirkişilerin de tam tersi mütalaalarda bulunabileceğini, nihai kararın mahkeme tarafından verileceğini anlattım. Böyle bir işlemin yapılabilmesi için hukuki menfaatiniz olan bir konuda bir tespit dilekçesi hazırlamamız ve bilirkişi ücretlerini yatırmamız yeterli oluyor. Bu işlemin böyle yapıldığını bildiği halde, platform çatısı altında siyaset yapan bazı avukat arkadaşların sözlerini sanki bilim adamlarını hedef almışım gibi çarpıtmalarını esefle karşılıyorum. Demek ki bu arkadaşların siyasi tarafları hukukça taraflarından ağır basmış. Hele bir de ortada bir mahkeme kararı bulunmadığı halde sanki davayı kazanmışlar gibi kamuoyunu yanıltmaları hiç hoş olmamıştır.”

SİYASET VE ŞOV YAPMAYI BİRBİRİNDEN AYIRIN

Mehmet Güner, Yüksel Ceylan'ın Belediye Başkanlığı zamanında hazırlanan İl Gelişme Planında, 4200 Dolar olarak açıklanan kişi başına düşen milli gelir ve bu rakam üzerinden belirlenen doğrultuda yapılan çalışmaları hatırlatarak hesap sordu. Güner; “Sonra siyaset yapmakla şov yapmayı birbirinden ayırmak lazım. Bu tespitler DSP-MHP koalisyonu döneminde yapılmıştır. Bugünün CHP'lileri dünün DSP'lileriydi. Madem bu kadar vahim bir yanlışlık yapılmış, ne diye müdahale etmemişler o gün? Neden Bolu'nun menfaatlerini korumamışlar? İktidarda iken hazırladığınız raporları muhalefette iken mi iptal edeceksiniz? Yine bugünki CHP İl Başkanının Belediye Başkanlığı döneminde bir İl Gelişme Planı hazırlanmıştır. Peki sizin hesapladığınız rakamlar niye böyle? Yoksa siz nereye imza attığınızı bilmiyor musunuz? Eğer bilere imza attıysanız şimdi niye imzanızın arkasında durmuyorsunuz?”

“SADECE ELEŞTİRMEK İÇİN Mİ 2 YIL BEKLEDİNİZ?”

Tespit davasında sunulan bilirkişi raporlarının da olaya aydınlık getirmediğini iddia eden Güner; “Bilirkişilerin verdiği raporların hiç birinde Bolu'da kişi başına düşen milli gelirin ne kadar olduğu belirtilmemiş. Bu raporlar için iki yıl beklendi. İster istemez insanın aklına “siz iki yıl boyunca DİE'nin raporlarını eleştirmek için mi beklediniz?” sorusu geliyor.”

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ HAK ARAMALIDIR AMA…

Sivil toplum örgütlerinin taleplerde bulunarak , hak aramaları çabasında olmaları gerektiğini belirten Güner; “Ama gerçekçi ve samimi bir zeminde mücadele etmeleri şarttır. Kuruluş amacınızın dışına da çıkmamanız gerekir. Eğer işi politikaya dökerseniz, yeriniz sivil toplum örgütü değil siyasi partilerdir. Kimsenin bir sivil toplum örgütünü kendi siyasi çıkarlarına alet etme gibi bir hakkı da yoktur.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.