AKP Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek; "2005 Özürlüleri İstihdam Yılı ilan edildi"

AKP Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek; "2005 Özürlüleri İstihdam Yılı ilan edildi"

AKP Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, özürlü vatandaşların problemlerini çözecek Özürlüler Kanunu tasarı çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirterek; "2005 yılı özürlülerin istihdam yılı olarak ilan edildi" dedi.

AKP Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, özürlü vatandaşların problemlerini çözecek Özürlüler Kanunu tasarı çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirterek; "2005 yılı özürlülerin istihdam yılı olarak ilan edildi" dedi.

Türk Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Fikret Başar’ın "Devlet özürlülere sahip çıkmıyor" başlıklı demeci ile ilgili Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, kamuoyunu ve özürlü vatandaşları aydınlatmak amacı ile bir açıklama yaptı.

SOSYAL POLİTİKAMIZIN HEDEFİ REFAH VE MUTLULUK

Partilerinin devleti halka hizmet aracı olarak gördüğünü, bunun yanısıra bir sınıf ve kesimin değil, bütün vatandaşların refah ve mutluluğunu sağlayacak sosyal politikası hedef edindiğini vurgulayan Yüksel Coşkunyürek, "Hükümetimizin sosyal politikası içinde yoksullara, bakıma muhtaç yaşlılara, çocuklara ve işsizlere özel programlar oluşturarak, zor durumdaki vatandaşlara, terkedilmiş ve kimsesiz oldukları duygusu yaşatılmaması vardır. İşsizleri, fakirleri, düşkünleri, hastaları, özürlüleri gözeten, onların insan onuruna yakışacak şekilde yaşamalarını sağlayacak bir sosyal devlet anlayışının kaçınılmaz olduğu ortadadır" şeklinde konuştu.

AYRIMCILIK YOK

Ak Parti Hükümetinin döneminde hiç kimseye bedensel ve zihinsel özürleri nedeniyle ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyeceğine dikkat çeken Coşkunyürek, "Ak Parti Hükümeti bu konudaki kararlılığını her defasında dile getirmiş, bu kararları parti tüzüğüne, hükümet programına koymuş, bunu bir sosyal politikası olarak uygulamaya koymuş ve takibini de yapmıştır" dedi.

ÖZÜRLÜLERİN HAKLARI TAKİP EDİLİYOR

Bu politikalar sonucunda Ak Parti Genel Merkezi’nde Özürlüler Koordinasyon Merkezi kurarak ilk defa özürlülerin haklarını ve sorunlarını yakından takip eden bir parti olduğunu belirten Coşkunyürek, "Özürlüler, Koordinasyon Merkezi aracılığıyla Özürlüler Bülteni adı altında sadece özürlü vatandaşlarımıza yönelik bir yayın organı çıkararak sorunları direkt olarak kamuoyuna aktarma fırsatını sunmuştur. Ak Parti döneminde özürlüler açısından da bir değişimin başladığı açıkça görülmektedir" dedi.

AKP’NİN KURUCULARI ARASINDA 2 ÖZÜRLÜ VAR

Bir başka açıdan bu değişimin büyük küçük demeden bütün meselelere el atma, geçiştirmeme, gerçekten adalet temelinde toplumsal bir dengeye oturtma şeklinde özetlenebileceğini ifade eden Coşkunyürek, "Özürlüler sahasında da aynı değişim etkisini gösterdi. 75 kurucusu olan bu değişimi gerçekleştiren Ak Parti, kurucuları arasına 2 de özürlüyü aldı. Yetmedi, partinin en önemli karar mekanizması olan MKYK üyeleri arasına bir kurucu da seçildi. Bu değişimi tabana yayan parti, başta Genel Merkez, sonra da İl Başkanlıkları bünyesinde Özürlüler Koordinasyon Merkezlerini kurdu. Değişim istikrarlı, sistematik ve tutarlı bir şekilde devam etti ve özürlü iki parlamenter TBMM üyesi olarak milletvekili seçildi. İl, İlçe kongreleriyle Büyük Kongrede aynı süreç devam etti ve arkasından yerel seçimlerde dünyada ilk defa özürlüler organize bir şekilde seçimlere katıldı ve 39 Belediye, İl Genel Meclisi üyesi seçilerek lokal parlamentolarda özürlü kimlikleriyle görev aldılar. Hatta bu durum Amerika’daki Milli Körler Federasyonu olan National Federation Of The Blind’in, 3500 delegenin katıldığı en önemli topantısında dünyadaki önemli gelişmelerden kabul edilerek gündeme geldi. Türkiye’nin Ak Partisi bütün dünyada özürlüler sahasında değişimi gerçekleştirmeye, yönetmeye başlamıştır. Bu, hem övünç kaynağıdır, hem de çok ve çok çalışmayı gerektiren bir sorumluluktur" şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM İÇİN ULAŞILAN YERLER BELLİ

Artık herkesin dünya ölçeğinde düşünmek zorunda olduğunu vurgulayan Yüksel Coşkunyürek, "Elbette ki ülkemizdeki özürlülerin bütün sorunları çözülmedi ama, vizyonumuzun nerelere ulaştığı konusu artık apacık ortadadır. Bu, çözümün ne olduğunu da açıkça gösterir" dedi.

2005 ÖZÜRLÜLERİ İSTİHDAM YILI

Bu arada hükümetin üzerinde önemle durduğu ve özürlü vatandaşlar için hayati önem taşıyan özürlü vatandaşların problemlerini çözecek "Özürlüler Kanunu" tasarı çalışmalarının son aşamasına geldiğini vurgulayan Coşkunyürek, "Çıkarılacak olan kanunun sistematik olarak uygulanabilmesi için Başbakanlığımız tarafından "2005, 2010 Eylem planı" hazırlanmaktadır. Bu bağlamda ülke çapında bir istihdam politikasının yürütülmesi için 2005 yılı Devlet Bakanı Güldal Akşit’in teklifleriyle Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından "Özürlülerin istihdam yılı" olarak ilan edilmiştir" dedi.

FAALİYETLER DEVAM EDİYOR

Ak Parti Hükümetinin sadece az bir bölümünden bahsettiği özürlü vatandaşlara yönelik faaliyetlerin bunlarla sınırlı olmadığını hatırlatan Yüksel Coşkunyürek, "Kamuoyundan da takip ettiğiniz gibi, başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümetimizin diğer üyelerinin de çeşitli vesilelerle özürlü vatandaşlara yönelik faaliyetleri değişik alanlarda devam etmektedir" şeklinde konuştu.

BU TÜR DÜŞÜNCELER TARTIŞILIR

İlk defa kendi bünyesinde özürlü bir milletvekili, ayrıca parti organlarının çeşitli mevkilerindeki özürlü vatandaş sayısının şimdiye kadar hiçbir hükümet ve siyasi partide olmadığı kadar fazla olan Ak Parti hükümeti döneminde devlet özürlülere sahip çıkmıyor tarzındaki bir düşüncenin haklılığının tartışılır bir cümle olduğunu ifade eden Coşkunyürek sözlerini, "Tabii ki özürlü vatandaşlarımızla ilgili şu ana kadar yapılan çalışmalar yeterli denemez. Ama şu ana kadar hiçbir dönemde yapılamamış ihmal edilmiş birçok konu bu hükümet döneminde çözülmüş ve bu konudaki kararlılık her defasında en yüksek makamlar tarafından tekrar edilmiş ve çözümlenmesi konusunda çalışmalara devam edilmektedir. Özürlü vatandaşlarımızın ve kamuoyunun bu konuda rahat olmasını ve milletvekilleri olarak konunun hassasiyetinin farkında olduğumuzu ve üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmekte hiçbir zaman geri durmayacağımızın bilinmesini istiyorum" şeklinde bitirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.