AKP BOLU MİLLETVEKİLİ YÜKSEL COŞKUNYÜREK; "Çabalarımız sonuç verdi"

AKP BOLU MİLLETVEKİLİ YÜKSEL COŞKUNYÜREK; "Çabalarımız sonuç verdi"

TÜRKİYE GENELİNDE AZ SAYIDA İLDE UYGULANACAK VE KIRSAL ALANDAKİ HALKA DESTEK SAĞLAYACAK OLAN PROJE KAPSAMINDA BOLU DA YER ALIYOR... Köy bazlı katılımlı yatırımcıların desteklenme projesi kapsamında, destek sağlanacak 16 il arasınd

TÜRKİYE GENELİNDE AZ SAYIDA İLDE UYGULANACAK VE KIRSAL ALANDAKİ HALKA DESTEK SAĞLAYACAK OLAN PROJE KAPSAMINDA BOLU DA YER ALIYOR... Köy bazlı katılımlı yatırımcıların desteklenme projesi kapsamında, destek sağlanacak 16 il arasında Bolu da yer alıyor. Proje kapsamında yer alan illere 30 milyon dolarlık destek sağlanacak.

Dün yaptığı basın açıklamasında, ülkemizde yaklaşık 4.5 milyon çiftçi ailesinin, tarım sektöründe üretim faaliyetinde bulunduğunu ve geçimlerini bu yolla temin ettiğini ifade eden AKP Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, "Tarımsal gelir düzeyinin düşüklüğü, altyapı hizmetlerinin yetersizliği, etkili bir örgütlenme yapısının oluşturulmamış olması ve tarım ürünlerinde etkin bir pazarlama organizasyonunun ortaya konulamaması, tarım sektörünün temel sorunlarından bir kısmını oluşturmaktadır" dedi.

AMAÇ HAYAT STANDARDINI YÜKSELTMEK

AKP Hükümeti’nin, en temel hizmetlerinden birisinin bu kesime yönelik çalışmalarını arttırarak çiftçi örgütlenmesini sağlayıp üyelerine uygun şartlarda girdi sağlayıcı, tarımsal üretimi ve istihdamı arttırıcı, tarımsal ürünleri değerlendirici, üyelerinin hayat standardını yükseltmeyi hedefleyen projeleri hayata geçirerek, belirli proje konuları çerçevesinde mali yönden destekleyici çalışmalar yapmak olduğunu ifade eden Coşkunyürek, "Tarım Bakanlığımızın çiftçilerimize yönelik başlatmış olduğu faaliyetler değişik alanlarda farklı şekillerde devam etmektedir. Biz de bölgemizin bu tür faaliyetlerden faydalanabilmesi için gerekli gayreti göstermekte olup, bölgemizin azami derecede bu faaliyetlere dahil edilebilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

KIRSAL ALANDAKİ HALKA DESTEK

Bu faaliyetlerden birisi olan kırsal kesime yönelik yeni bir projenin hayata geçirildiğini bildiren Yüksel Coşkunyürek, "Dünya Bankası Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bünyesindeki Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü’nün (TEDGEM) yürüttüğü Köy Bazlı Katılımlı Yatırımcıların Desteklenme Projesi kapsamında kırsal alandaki halkımıza destek sağlanacak" şeklinde konuştu.

BOLU DA PROJE KAPSAMINDA

Bu proje kapsamında 30 milyon dolarlık bir destek yapılmasının planlandığına dikkat çeken Coşkunyürek, "Yaptığımız girişimler sonucunda Türkiye çapında 16 ili kapsayan Proje kapsamına Bolu ilimiz de dahil edildi. Projeye göre; Özel sektör yatırımlarının toplam yatırım tutarının yüzde 50’si, kamu yatırım ise yüzde 75’i hibe olarak karşılanacak" dedi.

PROJE ÜST LİMİTLERİ

Özel kişiler tarafından sunulacak projeler için 35 bin dolar, özel kuruluşlar tarafından sunulacak projeler için 250 bin dolar, kamu kuruluşları tarafından sunulacak projeler için 300 bin dolar olarak belirlendiğini vurgulayan AKP Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, "Özerk kişi, kuruluş, kooperatif ve sivil toplum örgütlerinin yapacağı değişik konularda destek sağlanacak. Bu konular arasında; mısır kurutma, süt toplama, soğutma ve işletme, meyve-sebze depolama, ambalajlama, paketleme, alternatif enerji kaynakları kullanılan seraların yapımı teklifleri bulunmaktadır. Ayrıca kamu kurumlarınca kırsal alanda yapılacak olan; yol, su, elektrik, okul, sulama tesisleri gibi altyapı tesislerinin rehabilitasyonuna yönelik teklifleri desteklenecek" şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ MESAFELER ALINACAK

Kırsal alandaki refahın arttırılması için uygulanacak proje sayesinde doğal kaynakların korunması, üretimin verimliliği, sürdürülebilirliği ve arttırılması yönünde önemli mesafeler alınmasının sağlanacağını ifade eden Coşkunyürek, "Türkiye genelinde az sayıda ilde uygulanacak olan ve kırsal alandaki halkımıza büyük destek sağlayacak bu proje kapsamına Bolu ilimizi de aldırarak bölgemize kaynak girişi sağlanacak, aynı zamanda bölgemizde uygulanacak olan yeni projelerin de daha rahat uygulanması ve faaliyete geçmesi sağlanmış olacak" dedi.

İLİMİZİN DE DESTEKTEN FAYDALANMASI MEMNUNİYET VERİCİ

İlimizin de bu proje kapsamına alınması sayesinde, kırsal alanda faaliyette bulunan ve yaşayan insanların Dünya Bankası tarafından sağlanan bu destekten faydalanmasının sağlamış olmasının, kendileri için memnuniyet verici bir gelişme olduğuna dikkat çeken Coşkunyürek, "Projeyle ilgili olarak Dünya Bankası ile TEDGEM arasında bir ekip oluşturarak çalışmalara başlanacak. Projeyle ilgilenen halkımızın Tarım Bakanlığı bünyesindeki TEGDEM’den gerekli bilgileri alabilirler" şeklinde ifadeler kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.