AKP İl Genel Meclisi ve Vali Ali Serindağ arasındaki anlaşmazlık gün yüzünde;"Mahkeme engeli olsa bile..."

AKP İl Genel Meclisi ve Vali Ali Serindağ arasındaki anlaşmazlık gün yüzünde;"Mahkeme engeli olsa bile..."

İl Genel Meclisi ve Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkan Vekili Mehmet Emin Güz'ün birlikte yaptığı basın açıklamasında, yüz yılın projesi olarak nitelendirilen Karacasu Termal Tesisi Projesinde kararlı olduklarını ve geri adım atılmayacağı sinyalini v

İl Genel Meclisi ve Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkan Vekili Mehmet Emin Güz'ün birlikte yaptığı basın açıklamasında, yüz yılın projesi olarak nitelendirilen Karacasu Termal Tesisi Projesinde kararlı olduklarını ve geri adım atılmayacağı sinyalini verdi.

Meclis Başkanı Halit Yıldız ise basın mensuplarının soruları üzerine yaptığı konuşmada, Bolu'daki işsizlik sorununa dikkat çekti ve projeyi bu haliyle hayata geçirme kararlılıklarını şu sözlerle ifade etti; “Mahkeme engeli olsa bile bu hizmet için o süreç bile beklenir.”

AKP Bolu İl Başkanlığı’nın düzenlediği basın toplantısına, Başkan Vekili Mehmet Emin Güz, AKP Merkez İlçe Başkanı İsmail Gezgin ve İl Genel Meclis Başkanı Halit Yıldız katıldı. Toplantıda İl Başkanı Fatih Metin'in Vekili Mehmet Emin Güz yaptı. Güz, İl Genel Meclisi'nin 5302 sayılı yasa ile yetkilerinin ve sorumluluklarının genişlediğini ifade etti. Güz bu yetki ve sorumlulukla meclisin çalışmalarından dolayı da amacına uygun, etkin, hizmet üreten, yatırım yapmak isteyen meclise sahip olmanın huzuru içinde olduğunu ayrıca belirtti. Mehmet Emin Güz il Meclisi'nin göreve geldiğinden bu güne kadar birçok başarılara imza attığını ifade ederek, kamuoyunda yüzyılın projesi olarak nitelendirilen Karacasu Termal Tesisleri hak-kında, “1000 yatak kapasiteli beş yıldızlı bir termal otel, 200 yataklı bir adet fizik tedavi hastanesi, 500 konutluk devre tatil konutları, kongre salonları ve spor komplekslerinden oluşmaktadır. Bolu'nun ilçeleri ile birlikte sağlık ve termal turizm ile kalkındırılması amaçlanmakta ve doğrudan en az bin kişinin çalışması hedeflenmektedir” şeklinde konuşarak, böyle bir projenin ha-yata geçirilmesi için hiçbir engelin kendilerini böyle bir hizmeti yapmak için alı koymayacağının altını çizdi.

“Devrim niteliğinde bir çalışmadır”

AKP Bolu İl Başkan Vekili Güz, birkaç yıl öncesine kadar bölgedeki termal suyun mevcut tesislere dahi yetmeyeceğini savunan ve bu alanda yapılacak tetkikler için harcanacak parayı israf olarak gören 35 yıllık zihniyetin, İl Genel Meclisi sayesinde yıkıldığını belirterek, “Tek başına bu çalışma bile Bolu'nun ufkunu açan geleceğe ışık tutan, devrim niteliğinde bir çalışmalardır” dedi. Güz, projenin Bolulu iş adamları ve Bolu halkının katılımıyla uygulanmaya konulmak istendiğini, ancak kamuoyunda yaşanan fikir ayrılıklarının vakit kaybına yol açacağı düşüncesiyle herkesin hem fikir olduğu Yap-İşlet-Devret modelinin tercih edildiğini sözlerine ekledi. Güz sözlerine şöyle devam etti; “İl Genel Meclisi'nin projenin bir an önce gerçekleşmesi için gösterdiği üstün gayretleri sürmektedir. Unutulmamalıdır ki bu yatırım Bolu halkı için yapılmaktadır. Projenin gerçekleşmesi durumunda Bolu'nun çehresi değişeceği aşikârdır. Öyle ise bütün Bolu kamuoyu el birliği ve gönül birliği içinde projeye sahip çıkmalı ve katkıda bulunmadır. İl Genel Meclisimiz kamuoyunun düşüncelerine, hassasiyetlerine ne kadar önem verdiğini, daha önce tercih ettiği yöntemi, gelen tepkiler üzerine değiştirmek suretiyle göstermiştir. Proje omuz omuza verilerek bir bütün olarak bir an önce hayata geçirilmelidir.”

Halit Yıldız,“Bu proje için mahkeme süreci olsa bile o süreç beklenir”

AKP İl Başkanlığında düzenlenen basın açıklamasından sonra söz alan ve gazetecilerin sorunlarını yanıtlayan İl Genel Meclis Başkanı Halit Yıldız, Karacasu Termal Projesinin getirilerine inandıklarından dolayı her ne olursa olsun Bolu için yapılacak bu projenin arkasında olduğunu belirterek; “Bu Projeye kimsenin itirazı olmaması lazım. Bolu'daki işsizlik ve fakirlik diz boyu. Bu nedenle Bolu halkının bu hassasiyetini dikkate alarak bu projeyi hayata geçireceğiz. Mahkeme engeli olsa bile bu hizmet için o süreç bile beklenir” dedi.

Düşünülen projeye, Vali Ali Serindağ'ın Devre Mülkler konusunda sıkıntıları olduğunu, proje kapmasındaki diğer konularda hem fikir olduklarını belirten Halit Yıldız, proje hakkında valilik makamından bir hafta içinde karar geleceğini ifade etti. Ayrıca Meclis Başkanı, 100 milyon dolarlık bu projenin kısılarak 30 milyon dolara indirildiğinden dolayı da ayrıca üzüntülerini dile getirdi. Yıldız; “Bir an önce bu proje için ihalenin yapılmasını istiyoruz. Yatırımcıların dikkatini çekmek istiyoruz. Böyle çekişmelerden dolayı yatırımcıların ihale aşamasına girmeme olasılığı bizi tedirgin etmektedir. Bu projeye kimsenin itiraz etmemesi gereklidir. Bu Bolu için bir kazanç olacaktır. Gerekirse bu projeyi Ankara Hukuk Müşavirliğine taşıyarak sonuç bekleriz. Oradan gelecek sonuca ise kimse itiraz edemez” diyerek sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.