AKP’de dört bilinmeyenli denklem

AKP’de dört bilinmeyenli denklem

AKP’de, Merkez İlçe Başkanlık seçimi öncesi büyük gerginlik yaşanıyor. Güner, Coşkunyürek ve Yılmaz’ın İl ve Merkez İlçe Başkanını değiştirmek istediği vurgulanırken, Fatih Metin de İsmail Gezgin’den çekilmesini istedi. İlçe Başka

AKP’de, Merkez İlçe Başkanlık seçimi öncesi büyük gerginlik yaşanıyor. Güner, Coşkunyürek ve Yılmaz’ın İl ve Merkez İlçe Başkanını değiştirmek istediği vurgulanırken, Fatih Metin de İsmail Gezgin’den çekilmesini istedi. İlçe Başkanlığı’na Gezgin’in yanısıra Taner Laçin, Ramazan Zengin ve Mücahit Kutlu da aday olabilir. AKP’de Merkez İlçe Kongresi tam anlamıyla dört bilinmeyenli denklem gibi.

    Adalet ve Kalkınma Partisi’nde ilçe kongreleri geçtiğimiz haftasonu başladı. Yeniçağa’da Erhan Çiftçi, Dörtdivan’da Ömer Sezgin İlçe Başkanı seçildi. 4 Şubat’ta Seben’de, 5 Şubat’ta Kıbrıscık’ta ilçe kongreleri yapılacak. 9 ilçe kongresinden en önemlisi olan Bolu Merkez İlçe Kongresi, 25 Şubat Cumartesi günü Yeni Nikah Salonu’nda gerçekleştirilecek. AKP Merkez İlçe Kongresi’nde 250 il kongresi delegesi de seçileceğinden, parti içindeki gruplar bu seçime kilitlendi.

DEĞİŞTİRMEK İSTİYORLAR

    Ancak, AKP Merkez İlçe Kongresi öncesi Başkanın kim olacağı konusunda da büyük bir kaos yaşanıyor. AKP’li milletvekilleri Mehmet Güner ve Yüksel Coşkunyürek ile Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın, İl Başkanı Fatih Metin ve Merkez İlçe Başkanı İsmail Gezgin’i değiştirmek istediği söyleniyor. Diğer yandan İl Başkanı Metin’in de Gezgin’e aday olmaması konusunda telkinde bulunduğu biliniyor.

SICAK SAATLER

    Gezgin’in henüz adaylıktan çekilmek gibi bir tavrı olmamakla birlikte, durumu değerlendirdiği ve kısa bir süre sonra tavrını netleştireceği belirtiliyor. Gezgin, Metin’in Başkanlık için tasarrufta bulunup bulunamayacağını sorduğunu belirterek; “Adaylıktan çekilmem şu aşamada söz konusu değil. Eğer böyle bir karar alırsam, benim bilincime sahip bir arkadaşımızı önereceğim” diyor. Metin’in Merkez İlçe Yönetimi’ne dönük eleştirisinin icraatlar yönünde olduğu da gelen bilgiler arasında.

ÇÖZÜLMESİ ZOR DENKLEM

    AKP’de 432 delegenin oy kullanacağı ve Merkez İlçe Başkanı’nın yanısıra 29 Yönetim Kurulu üyesini de seçeceği kongre öncesi, Sezgin dışında aday henüz resmen yok. Ancak kulislerde 3 isim daha konuşuluyor. Daha önce Metin Yılmaz ve Ali Ercoşkun’un oturduğu AKP Merkez İlçe Başkanlığı koltuğuna, son sahibi İsmail Gezgin dışında Diş Hekimi Taner Laçin’in İl Genel Meclisi üyesi Mücahit Kutlu’nun ve Belediye Meclis Üyesi Muzaffer Zengin’in oğlu Karadeniz Döküm’ün sahibi Ramazan Zengin’in aday olabileceği konuşuluyor. Safların giderek netleştiği AKP’de, Merkez İlçe Kongresi tam anlamıyla dört bilinmeyenli denklem gibi.

01.02.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.