AKP’de kazan kaynıyor

AKP’de kazan kaynıyor

Siyasi kulislerin iyiden iyiye ısındığı son günlerde, AK Parti'de kazan kaynıyor. Kulisler, parti içi muhalefetin yükselen sesi ile iyiden iyiye ısınırken, yaklaşan seçimin, çetin sıralama kavgalarına sahne olacağının sinyalleri,

Siyasi kulislerin iyiden iyiye ısındığı son günlerde, AK Parti'de kazan kaynıyor. Kulisler, parti içi muhalefetin yükselen sesi ile iyiden iyiye ısınırken, yaklaşan seçimin, çetin sıralama kavgalarına sahne olacağının sinyalleri, çok güçlü bir şekilde geliyor.

Kapalı kapılar arkasında Milletvekili Mehmet Güner'in, Ankara'dan aday olabilmek için çaba sarf ettiği ve Bolu'dan umudunu kestiği yorumları, gündeme bomba gibi düşüyor. Metin Yılmaz'ın il teşkilatı ile bağlarını koparmış olduğu ve Halit Yıldız'ın adaylar listesinde ilk sıralarda geçeceği konuşuluyor.

Normal zamanında yapılacak seçimlere yaklaşık 1 yıllık süre kala, siyasi partilerde olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. Seçim hazırlığı olarak nitelendirilen bu gelişmelerden iktidar partisi AKP de nasibini alıyor. Özellikle Milletvekilleri ve Belediye Başkanlarına karşı parti içi muhalefetin etkin duruma geldiği kulislerde konuşulurken, olası seçimlerde mevcut milletvekillerinin ikna turlarının çok çetin geçeceği söyleniyor.

YILDIZ VE METİN YÜKSELİYOR

Mevcut milletvekillerinden Yüksel Coşkunyürek hariç, Mehmet Güner ve Metin Yılmaz'ın aday gösterilme şansının kalmadığı AKP kulislerinde güç kazanan iddialar olurken, yaşanan diğer gelişme ise İl Genel Meclisi Başkanı Halit Yıldız'ın milletvekilliği adaylığında yükselen yıldız olacağı fısıldanıyor.

Ak Parti kulislerinde, özellikle Halit Yıldız, Yüksel Coşkunyürek ve Fatih Metin'in milletvekili adaylıklarının üzerinde önemle durulduğu konuşulurken, Güner ve Yılmaz'ın Bolu'dan tekrar aday gösterimeyeceği iddiaları güç kazanıyor. Diğer bir duyum ise, Fatih Metin'in milletvekilliğine adaylığını koymayı düşünmediği ve bu konuda açılan tartışmalarda İl Başkanı olarak görevini tamamlama arzusunda olduğu belirtili-yor. Fatih Metin'in tüm karşı söylemlerine rağmen parti tabanının, Metin üzerindeki ısrarının sürdüğü söyleniyor. İl Genel Meclis Başkanı Halit Yıldız'ın il Genel Meclisindeki çalışmalarının tüm partililer tarafından takdirle karşılandığı ifade edilirken, diğer yandan Yüksel Coşkunyürek'in gerek kongre döneminde gerekse yerel seçimler döneminde sergilediği tarafsız tutumun AK Parti tabanında olumlu bir izlenim bıraktığı ifade ediliyor.

GÜNER ANKARA'DAN ADAY OLMAK İSTİYOR

AKP'den sızan diğer önemli bilgi ise tam anlamı ile bir umutsuzluğun göstergesi. Milletvekili Mehmet Güner'in Ankara'dan aday olabilmek için ciddi çalışma yürüttüğü ve özellikle AKP Bolu İl Kongresi sonrası oluşan tablodan dolayı Güner'in Bolu'da umudunun kalmadığı söyleniyor. Güner'in Ankara'dan da şu ana kadar bir sonuç alamadığı konuşulanlar arasında.

SADECE MERKEZ İLÇE DESTEĞİ İLE OLMAZ

Kongre döneminde Fatih Metin karşıtı bir tutum sergileyen Metin Yılmaz'ın İl teşkilatı ile bağlarını tamamen kopardığı söylentisi kulislerde konuşulurken, gerginliğin sürekli tırmandığı belirtiliyor. AKP'de seçimlerin gergin atmosferinin şimdiden doruk noktaya ulaştığı ve bu durumun verdiği huzursuzluğun çok yoğun olduğu ifade ediliyor. Metin Yılmaz'ın, parti tabanın eleştiri oklarına en yoğun maruz kalan milletvekili durumunda olduğu ve seçimlerde sadece İsmail Gezgin Başkanlığı'ndaki Merkez İlçe teşkilatının desteği ile aday olmasının neredeyse imkânsız olduğu AKP kulislerinden sızan haberlerin arasında.

11.09.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.