AKPINAR: BİRİLERİ CAZGIRLIK YAPIYOR

AKPINAR: BİRİLERİ CAZGIRLIK YAPIYOR

Abant Tabiat Parkı'nda yapılan çevre düzenlemeleri konusunda uygulamayı yapanlar ile bilim çevreleri arasında yaşanan tartışmalar devam ediyor. Abant'ta yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmede bulunan Vali H. İbrahim Akpınar, “Doğa bozulmuyor. Birileri tabiri caizse cazgırlık yapıyor. Biraz da eleştirirken akıldan ve insaftan uzaklaşmamak lazım. İnsaflı ve ölçülü eleştirilerde bulunmak lazım. Dava açılabilir, kimsenin elini tuttuğumuz yok.Biz yaptığımız çalışmaların düzgün ve yasal olduğundan eminiz" şeklinde konuştu.

İl Özel İdaresi tarafından aylardır Abant Gölü çevresinde devam eden düzenleme çalışmaları hakkında yaşanan tartışmalı süreç devam ediyor. Birçok bilim insanı ve sivil toplum örgütleri, doğanın dengesi bozulduğu gerekçesiyle çalışmalara tepki gösterirken, çamur deryasına dönen Abant Tabiat Parkı'nda yapılan çalışmaları Vali Akpınar savundu. Yol genişletme ve çevre düzenlemeleriyle doğaya zarar verilmediğini ifade eden Vali Akpınar, "Eleştirilerin bazıları masa başı eleştirileri gibi. Ya da bazı amaçlar için Abant'tan böyle dedikodular yapılıyor. Abant Gölü'nün bir kısmı 4 metre, bir kısmı 1 metre yükselmiş. Yer çekimi kanunu galiba Abant'ta değişti. Bazı kesimlerde bir metre olup bazı kesimlerde 4 metre oluyorsa demek yer çekimi kanununda bir değişiklik oldu, bilmiyoruz. Abant'ta yaptığımız çalışmalar, Milli Parklar Genel Müdürlüğü'yle birlikte yaptığımız ve Abant gelişim mastır planında yer alan çalışmalar. Dolayısıyla kış ayında yapıldığı için yollarda çamur ve toz olması kaçınılmaz bir durum. Eğer bu çalışmaları çamur ve toz olmadan yapabilecek bilim adamları ve çevreciler varsa, onların da tekliflerine uyarız. Abant'ta çalışmalar bittiğinde çok güzel bir şekilde vatandaşlarımızın kullanımına sunulacak. İnsanların medeni bir şekilde yürüyebilecekleri, gezebilecekleri bir piknik alanı haline gelecek. Abant'ın güzelliğine güzellik katılacak. Çevreye zarar verecek bir şey yapılmayacak" dedi.

TAHMİNEN HAZİRAN AYINA KADAR DA ÇEVREDE ÇİRKİNLİK KALMAYACAK

Haziran ayına kadar çalışmaların tamamlanacağını söyleyen Vali Akpınar, "Şu ana kadar yapılan çalışmalarda hiçbir ağaç kesilmedi. Bundan sonra da kesilmeyecek.AbantGölü'nde aşırı yağışlar sonucu oluşan su yüksekliği sebebiyle bazı ağaçlar su altında kalmış. Su seviyesi düşünce normale dönecek. Tahliye devam ediyor. Göl seviyesi 3035 santimetre daha azalacak. Kaba çalışmalarımız bitti. Bundan sonra ince malzeme dökülüp Arnavut kaldırımı ya da parke döşemesi başlayacak. Tahminen Haziran ayına kadar da çevrede çirkinlik kalmayacak" diye konuştu.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.