Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Akpınar-Çıkınlar-Köroğlu Mahallelerindeki yapılaşma

            29.06.2005

Belediye İmar Komisyonu Toplantılarına katılıyorum. Aklımın erdiği kadar fikirlerimi, düşüncelerimi, teknik bilgimi bu komisyondaki değerli mühendis arkadaşlarımla paylaşıyorum.

Belediye Başkanı çok olumlu bir düşünceyle, Genişletilmiş İmar Komisyonu teşekkül ettirmiş. Belediye’nin İmar Komisyonu’na seçilen Meclis üyelerinin haricinde, dışarıdan da Mühendis, Mimar ve Oda Başkanları da İmar Komisyonu toplantılarına katılıyorlar.

Çok olumlu gelişmeler oluyor, gerçekten bu düzeyli toplantılarda çok güzel fikirler ortaya çıkıyor. Bölgeler dolaşılarak sorunlar bir bir yerinde tespit ediliyor. Ayrıca Belediye Başkanımızla da o bölgeler dolaşılarak, imar açısından hizmete hız veriliyor.

Şimdiye kadar yapılaşmada geri kalmış Bolu’nun en eski semtleri olan ve diğer gelişmiş mahallelere devamlı göç veren Akpınar ve Çıkınlar Mahalleleri yeni bir yapılaşmanın içine girmiş.

Benim mahallelerim Çıkınlar ve Akpınar’dır. Köküm, soyum bu mahallelerden çıkmıştır, babaannemin mezarı da Çıkınlar Mezarlığı’ndadır.

Ben de sıkı bir Akpınar fanatiğiyimdir.

Kim ne derse desin, bu döneme kadar Belediye’nin imar hizmeti bu mahallelere layıkıyla girmemiştir. Daima üvey evlat muamelesi görmüş bu mahalleler, eski evleri, dar yollarıyla başbaşa bırakılmıştır. Belediye yatırımlarının büyük bir kısmı Bahçelievler, Beşkavaklar, Tabaklar Mahalleleri ve İzzet Baysal Caddesi gibi bölgelere yapılmıştır.

Bugüne kadar hiçbir imar hareketinin girmediği, imar açısından kaderiyle başbaşa bırakılan bu mahallelerin kaderi şimdi değişmektedir.

Nasıl mı? Bir semtin gelişmesi önce yollarından başlar, bir bölgeye düzgün ve geniş yollar açarsanız, o semtin gelişmesine konutların, apartmanların yapılmasına, kısacası çağdaş bir semt olmanın kapısını açarsınız.

Belediye şimdi Akpınar, Çıkınlar ve Köroğlu mahallelerinde hummalı bir şekilde yol açma ve genişletme çalışmalarına girişmiş. Bu demektir ki; Akpınar ve Çıkınlar Mahallelerine imar giriyor.

Çocukluğumun geçtiği bu mahalleyi bir de tek başıma dolaştım, top oynadığımız, bulama maçları yaptığımız Akpınar çayırını gezdim (şimdiki Ticaret Lisesi’nin olduğu yer) dolaşırken, beni tanıyan pekçok mahalle sakinleri ile konuştum. O mahallelere bir heyecan gelmiş, insanların mutluluğu yüzlerinden okunuyor. Belediye’nin yaptığı bu hizmeti çok iyi özümsüyorlar.

Akpınar Mahallesi’nin çok değişik bir özelliği vardır, Bolu’nun en eski mahallesidir, güzel insanlar yetiştirmiştir ama, yıllarca bakımsız ve imarsız kalan bu mahalle, diğer mahallelere çok göç vermiştir.

Yolların genişletilmesi sırasında dikkatimi çeken birşey oldu, arsa sahiplerinin büyük çoğunluğu memnuniyetle arsalarını kendi istekleriyle yola terk ediyorlar.

Belediye şimdi yüzünü kenar mahallelerin imarına çevirdi. Çok da iyi yaptı.

Bu açılan ve genişleyen yolların bir faydası da Ankara’dan gelen Kaplıca, Kıbrıscık, Seben istikametine gidecek vasıtaların şehre girmeden, bu açılan geniş yollardan seçerek şehrin güneyini katedip kaplıca yoluna çıkma imkanı da doğmuş oluyor. Yalnız sanayinin doğu kısmının karşısına bir alt geçit yapılması gerekiyor.

Bu yazı toplam 1312 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.