ALA KARGA TURİZMİ

Eskiden tanışık olduğumuz “enflasyon canavarı“ yıllarca düşük bir seyir izledikten sonra, şimdilerde intikam duygusuyla yeniden ortaya çıktı.

İlkbahara korkak adımlar atarken, yaz tatili planı yapmak, ekonomik programlar aramak (Erken ucuz tur, vs.) ve özellikle enerji (petrol) fiyatlarının hane bütçesini etkilemesinin nereye kadar gideceğini düşünerekten hayal kurmak, herkesi olmamakla beraber, bir çoğumuzu ilgilendiren bir olgu.

Psikolojik olarak; bir haftalık da olsa, ailece bir tatil hayali bile insan ruhunun yaşama bağlılık ve yaşam sevincini, heyecanını uzunca bir süre taşımasına (3-4 ay gibi) yararı olmaktadır.

Bence bu katkının bir “bonus” değil, gerçekleşen tatilden bile (kimi zaman yorgun dönüşlerden dolayı) daha fazla yaşam hazlarıyla ruhumuza besleyicilik yaptığıdır.

Bu hoş düşüncelerle yol alırken, sayın Emrah Gaznevi’nin” Lehçe” (2020) adlı yayınında konu ettiği; Ala Karga’yı taklit etmek boynumuzun borcu olacak gibi...!

Yola çıkmak için uzun uzun hazırlanıp sonunda hiçbir yerlere gidememek anlamında kullanılan bir deyimin baş kahramanı Ala Karga’yı ve onun karakteristik özelliklerini ele almak gerekmek elzem.

Alakargalar sonbaharda ormanlık bölgelerde, her an sıcak ülkelere gitmek istiyormuş gibi görünerek, küçük sürüler halinde bir araya gelirler ama aslında sadece kısa mesafe giderler. Gerçekte bu kuşlar yerleşik bir yaşam sürerler ve asla sulak alanlardan uzaklaşmazlar. Bu yüzden bir yerlere yolculuk planlayıp hazırlıkların ona göre yapılmasından sonra hiçbir yere gidilemediğinde bu deyim kullanılıyor.

“Antropomorfizm “diye bir bilim dalı, Cambridge, Sorbonne gibi marka batı üniversitelerinde araştırmalara yer açmıştır. Konusu, hayvanlara, insanlara benzer yetenekler veya düşünceler atfetmek, davranışları sırasında aslında farklı süreçlerde açıklamalar getirmek.

AYNEN DEĞİL...!

Antropomorfizm araştırmaları; uzun zamandır yalnızca primatların (Maymun vs.) aletleri kullanmayı bildikleri düşüncesini revize edip, son çalışmalarda yunuslar, ahtapotlar ve kargaların ve hatta domuzlar gibi başka türlerin de bunu yapabildiklerini gösteren sonuçları açıkladı.

Örneğin bir eski teori; kargaların arabalar geçerken sakladıkları fındıkları ve cevizleri yola yuvarlayarak kırdıkları “ fındıkkıran” teorisi yalanlandı. Meğer kargalar fındıkları sert yüzeylere (yollar gibi)kırmak için düşürür ve bir arabanın birini ezmesi nadiren olur.

Diğer bir örnek; Türkçemizde “Buna kargalar bile güler” deyimini, bizler çoğunlukla; o kadar komik ki, söylediğini yapısal olarak gülmesine imkân olmayan bir canlı olan karga bile güler anlamına kullanırız. İnstela.com da “aynı mantıkla çok üzüntü verici bir olaydan bahsederken de “Buna yunuslar bile ağlar “denilebilir” katkısı yapılmıştır.

Cambridge Üni.den Rachael Miller ve Arkadaşları; Kaledonya Kargalarının oto kontrolünü, 3 ila 5 yaşındaki çocuklarınkiyle karşılaştırmışlar. Yetişkinler zorlanmadan oto kontrol yeteneğini yapabildikleri halde ,3 ila5 yaşındaki çocuklar yenice geliştirmeye başlarlar. Yapılan denemeler, kargaların zekasının çocuk zekalarıyla yarışabildiğini göstermiş ve bu öğreti bize kargaların zekâsı hakkında daha iyi bir bakış açısı sağlamaktadır.

İlginç olan;” Kargalar bile güler” deyimine bazen bizler, “Çocuklar bile güler” diyerek de bu doğal olguyu zaten çok önceleri kabullenmiş olmamız olsa gerek...!

Hayal ve umutlarınız hiç eksik olmasın. Sağlıcakla kalın.

Bu yazı toplam 1285 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.