İlhami Candemir

İlhami Candemir

ALIŞIRLAR

Sayın okuyucular- sanırım takip etmişsinizdir- Sayın Cumhurbaşkanımız bir kaç hafta önce Japonya’yı ziyaret etmişti. Ziyaret dönüşü  bir bomba haber patlattı.Bomba diyorum zira haber bomba etkisi yaptı.Haber şu; Sayın  cumhurbaşkanımız ,Japonya da bilmem kaç yüz üniversitenin bilmem kaçı kız üniversitesi,bizde de neden olmasın  ben bunu Yök başkanına ileteceğim,bu konuda çalışmayı başlatsın” dediler.Tabi bu bomba, 1923 yılından bu yana  memleketi muasır medeniyet seviyesine ulaştırmak için  çaba sarf eden her Türk vatandaşı gibi- dedesi  Çanakkale’de bu vatan için canını vererek şehit olan-  beni de yaraladı.Bu nedenle bu gibi siyasi tasarruflara bir türlü  ALIŞAMADIM  ve ALIŞAMIYORUM. Alışamadığım için, içimdeki vatan sevgisinin dürtüsü ile bu  husustaki düşüncelerimi siz sayın okuyucularla paylaşmak istiyorum. Acizane ben diyorum ki;

 Adalet ve Kalkınma Partisinin yöneticileri iktidara gelir gelmez, cumhuriyetin ilanından bu yana  bir türlü içlerine sindiremedikleri LAİKLİĞİ ortadan kaldırmayı hedef olarak benimsediler.(2023 hedefi). Ancak  Atatürk Türkiye’sinde bunu hemen hayata geçiremeyeceklerini bildikleri içindir ki ALIŞIRLAR diyerek bunu yavaş yavaş hayata geçirmektedirler. Avrupa Birliğini ve Türk Milletini,  AB ne gireceğiz yalanları ile oyaladıkları için- bu oyalamanın farkına varılmaması anlamında- anayasamızdaki LAİKLİK  kelimesini- İngiltere kraliçesi gibi sembolik olarak- muhafaza  etmektedirler.

        Sayın okuyucular,bilmem hatırlıyor musunuz-tabi okudunuz ise- işlediğim konunun anlaşılabilmesi için sayfalarca yazı yazmam gerektiğinden yazımı bir fıkra ile izaha çalışmıştım. Şimdi AKP nin de laiklik karşıtı uygulamalarını tek tek anlatmaya kalkışsam gazete sütunları yetmez.Bu nedenle burada da aynı fıkrayı tekrarlamak durumundayım;

          Temel Almanya’da bir toplulukta iken “biz hamsiden kırk çeşit yemek yaparız” demiş.Say bakalım denildiğinde “başlamış saymaya bir HOŞAF der demez oradakiler tamam anlaşıldı hoşafını dahi yaptığınıza göre diğerlerini saymaya gerek yok demişler.

          Şimdi ben de derim ki bugün LAİK Türkiye’ de 298 İmam hatip Lisesi,222 Anadolu Lisesi var,yani imam hatip lisesi-muasır medeniyet seviyesine ulaşmak için  pozitif ilim öğretilen Anadolu Liselerinden fazla. Yani bu gün MİLLİ eğitimin yerini DİNİ eğitim almıştır dedikten sonra-Temel fıkrasında olduğu gibi- yapılanları hala tek tek saymaya gerek kalmadı sanıyorum.

         Şimdi konuya girebilmek için ortaya koyduğum bu saçmalıklardan!sonra gelelim şu Kız Üniversitesi olayına;

         Sayın okuyucular, yukarıda  AB ne  girmek istemiyoruz ama istiyormuş gibi yapıyoruz demiştim. Eğer AB ne girmek istiyoruz söylemlerinizde(AKP liler için söylüyorum) samimi iseniz Japonya’yı değil AB ülkelerini örnek alırdınız.Medeni Kanundan önce yürürlükte olan Osmanlı şeri  hukukunu içerin Mecellede şöyle denir; Su-i misal emsal olmaz.Yanikötü,  örnek  alınmaz.

          Benim yaşım 82. Ben, ilk okuldan üniversiteden mezun oluncaya kadar karma okullarda yani kızlı erkekli okullarda okudum.Hala  kız arkadaşlarımdan olsun erkek arkadaşlarımdan olsun birisi vefat ettiğinde- ki bu yaşlarda o haberleri sık sık alıyoruz- cenazesine koşmaktayız.Zira bizler hiç bir zaman onları cinsel obje olarak değil İNSAN olarak gördük, biri birimize cinsel duygularla değil KARDEŞ yani karındaş-ARKADAŞ yani her zaman arka çıkan duygular ile yaklaştık.

         Sayın okuyucular, bildiğiniz gibi bu memleket daha doğrusu bu LAİK cumhuriyet, 1.Dünya savaşı,balkansavaşı,istiklal savaşının bıraktığı  ağır yıkımlardan sonra doğdu.Tabi o zamanın ağır ekonomik koşullarında muasır medeniyet seviyesine ulaşabilmek için büyük reformlar yapılması gerekiyordu ve yapıldı.Ancak bu yokluk içinde dahi mehter takımının iki ileri bir geri yürüdüğü gibi yoluna iki ileri bir geri olsa dahi devam etti.Görüyoruz ki bu mehter takımı şimdi iki ileri bir geri gitmiyor,iki geri bir ileri gidiyor.Ben nedense bir türlü bu gidişe  ALIŞAMIYORUM.

       Hoşça kalın.

        İlhami Candemir.

 

 

 

Bu yazı toplam 1774 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.