ALKIŞLARLA PROTESTO

ALKIŞLARLA PROTESTO

Kalıcı Konutlarda yaşayan bin 734 hak sahibi Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün konutların bedellerini süresinden 2 yıl önce tahsit etmek istemesini alkışlarla protesto ettiler.

Kalıcı Konutlarda yaşayan bin 734 hak sahibi Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün konutların bedellerini süresinden 2 yıl önce tahsit etmek istemesini alkışlarla protesto ettiler.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yaptırılan kalıcı deprem konutlarında yaşayamaya başlayan bin 734 hak sahibi depremzede Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı borçlandırma takvimini kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Kalıcı konutlarda karara tepki göstererek alkışlarla protesto eden depremzedelerin konuyla ilgili Avukatları Tuncay Alnıak, depremzedeler adına yaptığı konuşmada Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün borçlandırma takviminin Bolu Valiliği tarafından açıklandığını anlatarak, "Açıklamada, konut kredilerinin geri ödemesinin 1051-3177 Sayılı Kanunun 40'ncı maddesine göre konut teslim tarihinden iki yıl sonra başlayacağı ve 18 yılda eşit taksitler halinde alınacağı belirtiliyor. Bahsedilen mevcut kanunda böyle bir takvim söz konusu değil" dedi.

Alnıak, mevcut kanunda "İlk taksit ipotek tescil tarihinden iki yıl sonra başlar ve 20 yılda eşit taksitlerle tahsil edilir" ifadesinin yer aldığını belirterek, "Afet İşleri Genel Müdürlüğü bu kararla mevcut kanunu ihlal ediyor. Ayrıca konutlarda yaşayan depremzedelerden 2001 yılını başlangıç sayarak yaklaşık bir milyar 800 milyon lira toplu ödeme yapmasını istiyor. Bizler bu yanlışın düzeltilmesi için bütün hukuki yollara başvuracağız. Afet İşleri Genel Müdürlüğü aldığı bu kararla deprem bölgesindeki 40 bin depremzedeyi mağdur edecek. Eğer girişimlerimizde başarılı olamazsak alınan kararın iptali için Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuracağız" diye konuştu.

KANUNU MERAK EDİP İNTERNETTEN OKUDULAR

Hak sahiplerinden Murat Gücüm ise Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nün aldığı bu kararın deprem konutlarında yaşayan binlerce depremzedeyi mağdur edeceğini iddia ederek, şunları söyledi: "Bakanlığın kendi İnternet sitesinde yer alan 1051-3177 Sayılı Kanunun 40'ncı maddesini merak edip okumasaydık alınan bu haksız kararı bilmeden uygulayacaktık. Bizler bu karar düzeltilinceye kadar ödeme yapmayacağız. Bu maddeye göre bizlerin 21 Temmuz 2004'te başlayan ilk ipotek tarihi göz önünde bulundurulması halinde 2006 yılında ödeme yapmaya başlamamız gerekiyor. Yanlışlığın düzeltilmesi için Bolu Valiliği’ne başvuruda bulunduk. Buradan olumlu cevap gelmezse Başbakan'a kadar gideceğiz."

Kalıcı konutlarda yaşayan depremzedeler açıklamanın ardından sessizce dağıldılar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.