Alo, balkonumda kene var

Alo, balkonumda kene var

Evinin önünde otlayan koyunlardan şüphelenerek 3'ncü kattaki evinin balkonunda kene olduğunu iddia eden Saime Avcı, Bolu Valiliği ve Tarım İl Müdürlüğü'nden yardım istedi. Saime Avcı'ya kenelerin uçamadığı izah edilirken, önlem iç

Evinin önünde otlayan koyunlardan şüphelenerek 3'ncü kattaki evinin balkonunda kene olduğunu iddia eden Saime Avcı, Bolu Valiliği ve Tarım İl Müdürlüğü'nden yardım istedi. Saime Avcı'ya kenelerin uçamadığı izah edilirken, önlem için 40 koyun tek tek kene kontrolünden geçirildi.

Sağlık Mahallesi Filiz Evler Siteleri'nde oturan Saime Avcı, 3'ncü katta oturduğu evinin balkonunda gördüğü böcekleri kene sanınca, ortalığı ayağa kaldırdı.

Kenelerin ısırmasından korkan Avcı, Bolu Valiliği ve Tarım İl Müdürlüğü'nü telefonla ara-yarak, gerekli müdahalenin yapılmasını istedi. Avcı, Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Koruma Şube Müdürü Murat Yıldız'a, "Balkonumun önünde otlayan koyunlar var. Koyunların üzerindeki keneler uçarak balkonuma doldu. Kenelerin ısırmasından korkuyorum. Hemen gelip gerekli müdahaleyi yapar mısınız?" dedi. Bunun üzerine Yıldız ve Veteriner Hekim Muammer Fidan, zabıta ekipleri ile birlikte Avcı'nın evine gitti. Civarda otlayan 40 koyun teker teker kene kontrolünden geçirildi. Yapılan kontrolde koyunlarda kene tespit edilemezken, Avcı'nın balkonunda da keneye rastlanmadı. Yıldız ve Fidan, Avcı'ya kenenin uçma özelliği olmadığı hakkında bilgi vererek, evden ayrıldılar.

ODABAŞ: “KENELER UÇAMAZ”

Bir gün sonra ise Bolu Valiliği resmi yazı ile Tarım İl Müdürlüğü'nden Avcı'nın şikayetiyle ilgili bilgi istedi. Bolu Valiliği'ne bugün Tarım İl Müdürü Mustafa Odabaş imzasıyla gönderilen cevap yazısında, "Saime Avcı'nın balkonunda keneye rastlanmadı. Kenelerin biyolojik yapıları gereği sıçrama, uçma, yüksek yerlere çıkma özellikleri yoktur. Koyun sürülerinden balkonlara kenelerin sıçraması mümkün değildir" denildi.

Tarım İl Müdürü Mustafa Odabaş, vatandaşların kene haberleri sonrası paniğe kapıldığını belirterek, "Balkonunda kene olduğunu söyleyen bir kişi nedeniyle Valilik, Zabıta ve biz seferber olduk. Halk yanlış yönlendiriliyor. Keneler konusunda bilinçli olmak gerekiyor. Eğitim çalışmaları ile halkı bilgilendirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

AVCI: “RÜZGAR BALKONA TAŞIMIŞTIR”

Evinin önünde otlayan koyunlardan şüphelendiğini söyleyen Saime Avcı ise, "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından korktuğum için Valilik ve Tarım İl Müdürlüğü'nü aradım. O gün balkonda uçuşan keneler gördüm" dedi. Kenenin uçamadığının hatırlatılması üzerine ise Saime Avcı, "O gün hava rüzgarlıydı. Muhtemelen rüzgar onları balkona taşıdı" diye cevap verdi.

08.07.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum