Amaç ne???

            10.12.2004

Amaç, korku içinde yaşayan bir toplum mu yaratmak? Amaç, güvenlik güçlerine duyulan güveni mi, erezyona uğratmak? Amaç, bileği bükülmemiş gibi birilerini öne mi çıkarmak? Amaç, bundan böyle kimse kimseden birşey beklemesin, herkes kendi göbeğini, kendi kesecek konuma gelsin mesajı mı vermek? Anlamak mümkün değil.

Hani, neredeyse ulusal medyada haberleri izlerken, korku filmlerinde olduğu gibi, şu yaş grubu haberleri izlemesin diyecekler. Belki çoktan denmesi gerekiyor da akıllarına gelmiyor.

Haber alma özgürlüğü var ya, dünyada neler oluyor düşüncesiyle bastığınız TV düğmesine, anında gözyaşı, kavga, yaralama, öldürme, hırsızlık, kapkaçla ilgili polisiye haberler. Yangınlar, trafik kazaları, depremler, olağanüstü olaylar, hele hele başarıya yönelik yeni buluşlar, tedavülden hepten kalktı gibi.

Eskiden, adliye kapısından içeriye şahitlik için girmek bile, insanları tedirgin ederken, şimdi, taraflar sülalecek geliyor. Sanki adaletin hükmünü icra ediyorlar. Korkusuzca, adliye koridorlarında yaptıkları kavgalarla. Bu olayları her akşam, kare kare göstermek, hukukun üstünlüğüne düşürülen gölge değil midir? Her geçen gün, artarak devam eden kapkaç olayları, faili meçhul ölüm görüntüleri, hırsızlıklar, ırza tecavüz, öldürmeler ve sokak ortasındaki düello tarzı hesaplaşmalar, boğaz kesmeler, vatandaşın sokak güveninin kalmadığını hatırlatıp, bireysel önlem almayı mı çağrıştırıyor? Yoksa ey ahali! Sorumlular, yeteri derecede görevini yapamıyor, sen başının çaresine bak mı deniyor?

Son günlerde, ekranlara yansıyan, yürek yakan olaylar, öylesine çoğaldı ve çeşitlendi ki sokakta gülen yüze rastlamak mümkün değil. İnsanlar, baca arkası gibi kararıyor, birbirlerine nefretle bakıyor. Hoşgörüyü, sevgiyi, güveni yitirdik, kimse kimseyle barışık değil. Her konuşmanın altında bir çapanoğlu arıyoruz. Kuşkucu olduk çıktık.

Bu memlekette, günlük yaşamın görüntüsü, hep böyle karanlık mı? Hiç mi güzellik, hiç mi başarı, hiç mi sevindirici bir haberimiz olmuyor?..

Üniversitelerimizde bilim adına, okullarımızda bilgilenme adına, hiç mi olumlu gelişmeler olmuyor? Sanat çevreleri, durağanlaştı, hiç mi ödüle layık eserler, eser sahipleri yok?

Günümüzde, gelişen üstün teknoloji ürünü olan TV, insan düşüncesinin şekillenmesi için en geçerli ilaç.

O ilacı son zamanlarda öyle kullanıyoruz ki düşünce derinliğine düşen hiçbir şey karanlıktan kurtulup, gün ışığına çıkarak, meyveye dönüşemiyor.

Bu ulusun çocukları, geçmişte anaların yüreğinde oluşan ağıtlarla büyümüş, yirmi birinci asırda da bu durum böyle mi olmalı? Ekrana yansıyacak onurlanacağımız, hiç mi güzelliğimiz yok? Bu kara bulutların oluşturduğu, kara düşüncelerle, yatıp kalkmayı, bu insanlar haketmiyorlar. Şiddet, şiddeti doğuruyor, gören yok mu?

Sokakta terör, evde terör, sporda terör bitsin artık bu kararmış yansımalar.

Gülen yüzleri görmek, bu insanların da hakları.

Bu yazı toplam 619 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.